Tekerrür Isıtıldığında Zehirleyebilen 6 Yiyecek

Bir Hayli yiyecek, tekerrür ısıtıldıklarında zehirli madde yaymaktadır. Bu nedenle, bu besinleri salatalarda veya soğuk yemeklerle harcamak daha tehlikesiz bir yaklaşım olabilir. Özellikle bazı yiyecekleri tekerrür tekerrür ısıtmak sindirim meselelerine hatta gıda zehirlenmelerine yol açabilir.

Sıhhatlı beslenme için yalnızca natürel besinler kullanmak yeterli değil. Hangi malzemelerle yapıldığı, nasıl pişirildiği, nasıl ve ne kadar vakit saklandığı da iyi beslenmenin ehemmiyetli koşulları arasında. İşte tekerrür ısıtmamanız gereken yemekler…

1- TAVUK

Tavuk, en fazla buzdolabında saklanan gıdalardandır, zira ivedi bozulmaz ve ısıtıldığında da tadını gözetmektedir. Ama tavuk reelinde ya taze pişmiş ya da soğuk olarak harcanmalıdır.

Tavuğu tekerrür ısıtmak, protein kompozisyonunun değişmesine dolayısı ile de muntazamca hazmedilememesine neden olmaktadır. Şayet hazırlandıktan hemen sonra harcanmazsa, tekerrür ısıtılabilir ancak yalnızca düşük ısıda.

2- MANTAR

Tekerrür ısıtıldığında gıda kıymetini kaybeden mantar, tehlikeli gıdalar arasında. Sindirim meselelerine yol açtığından bir seferde harcanması öneriliyor.

3- YUMURTA

Yumurtanın da tavuk gibi ısıtıldığında protein yapısı değişiyor ve içindeki su ölçüyü eksiliyor. Ender görülen bir zehirlenme cinsi olsa da yumurtalı yemekler ve sosları harcarken dikkatli olmakta bereket var.

4- KEREVİZ

Şayet çorbanızda kereviz bulunuyorsa, bedeninize verebileceği hasardan dolayı tekerrür ısıtmaktan kaçının. Kerevizde de, tekerrür ısıtıldığında nitrite dönüşen nitrat bulunmaktadır.

Bu da kerevizin yine ısıtılması vaziyetinde potansiyel kanserojen bir yiyecek olması anlamına gelmektedir. Bu bağlamda, çorbanızı yine ısıtırken içeriğindeki kerevizi çıkarmayı sınayabilirsiniz.

5- PANCAR

Pancar da, yine ısıtıldığında nitrite dönüştüğü öğrenilen nitrat kapsamaktadır. Bu nedenle pancar da; şayet sıhhat problemleri ile karşılaşmak istemiyorsanız; yine ısıtmaktan sakınmanız gereken yiyeceklerdendir.

Pancardan maksimum fayda sağlamak için salatalarda veya smoothie imalinde kullanmayı sınayabilirsiniz.

6- ISPANAK

Ispanak netlikle bir seferde harcanmalı. Zira ıspanakta bulunan nitrat, tekerrür ısıtıldığı zaman nitrite dönüşüyor. Özellikle bebeğinize ıspanak verirken buna dikkat etmenizde bereket var. Bebekler için 5 mg nitrit alımı dahi ciddi zehirlenmeye yol açabilir.

Sadece ıspanak değil; marul, lahana , roka gibi ham harcadığımız öbür yeşillikler de aynı listede en riskli gıdaların başına sürüklüyor.

Bir cevap yazın