Telefon Işınımından Korunmanın 10 Yolu

Daha evvel ki yazımızda EMR’nin hasarlarından bahsetmiştik. Bu yazımızda ise EMR’lerden korunmak için nelerin yapılabileceğine değineceğiz.

EMR’lerden korunmanın başlı başına iki yolu vardır. Birincisi ışınımdan uzak durmak, ikincisi ışınımdan doğan hasarı hafifletmek.

EMR’LERDEN UZAK DURUN

CEP TELEFONUNUZU BEDENİNİZDEN UZAK TUTUN

Günümüzde cep telefonu artık sadece telefon değil , aynı zamanda canlı gazete, resim aygıtı, internet tarayıcısı gibi onlarca özelliği bünyesinde barındıran bir teknoloji mahsulüdür. Bu nedenden dolayıdır ki kullanımı da bir hayli çoğalmıştır. Hatta nomofobi isminde psikolojik bir rahatsızlık bedene gelip insanoğlunun muhtelif korkuları arasına bir de bu illet ilave edilmiştir. Cep telefonu ışınımı sıhhate son derece hasarlıdır. Cep telefonunuzu sudyeninizde veya pantolon cebinizde taşımak yerine bedeninizin olabildiğince uzağında taşımayı deneyin. Mesela çantanızda, veya ceketinizin dış cebinde.

SARJLİ CİHAZLARİ PRİZDE TAKILI HALDEYKEN KULLANMAYIN

Şayet cep telefonu veya laptop gibi prize takmadan sarji ile kullanabileceğiniz aygıtlar varsa, bunları prize takılı iken kullanmayın. Elektrik ağına bağlı olan aygıtlar daha fazla EMR yaymaktadır. Mesela laptoplar sarjda iken pil bölgesi başta olmak üzere, maksimum EMR yaymaktadırlar, o surattan dizlerin üzerinde kullanılması nasihat edilmiyor.

KULLANILMAYAN CİHAZLARİ PRİZDEN ÇIKARIN

Gereksiz yere elektrik kullanmanın yanı sıra , prize takılı tam aygıtlar EMR yaymaktadirlar. TV, bilgisayar, sarj cihazlari, vs. Kullanmiyorsaniz prizden cikararak, hem sagliginiza olan zarari azaltin hemde elektrikten tasarruf edin.

YATAK ODANİZİ EMR’SİZ ALANA CEVİRİN

Yatak odanızda ki Tam elektronikleri prizden çekin ve başınıza yakın mesafede cep telefonu veya laptop bulundurmayın. Başınızı elektrik prizlerinden muhtemel olduğunca uzakta yakalamaya çaba gösterin.zira EMR’ler uyku kumpasınızı ve uykunun yenileyici ve iyileştirici tesirini engelleyebilir.

EVİNİZDE WİFİ KULLANMAYIN

2007’de Almanya hükumeti yurttaşlarına Wifi yerine bilgisayarda kablolu internet kullanıp, telefonlarını ise 3g üzerinden kullanmalarını nasihat etmiştir. wifisiz ev mi kaldı olmazsa olmaz diyorsanız o halde gece uyurken wifi nizi kapatmayı önemsememe etmeyin.

BLUETOOTH KULAKLIKLARDAN UZAK DURUN

Bluetooth teknolojisi bile ışınım ile calişmaktadır. Bluetooth kulaklık kullanarak maruz kalınan EMR daha da artırılmakta. Şöyle ki Kablolu kulaklıklarda anten işlevi görüp, ve ışınımı kulağınızın içine kadar sürükleyebilmektedir. Telefon görüşmelerinizi muhtemel olabildiğince hoparlöre alarak reelleştirmeye çalışın.

LAMBALARINIZI DEĞİŞTİRİN

Floresan lambalar kullanabileceğiniz en hasarlı lamba cinsidir. İçinde zehirli civa kapsayan gazlar bulunmaktadır ve bu aydınlatıcı cinsi kullanıldıkça bulunduğu etrafa yavaş yavaş zehir sızdırmaktadır. Aynı zamanda EMR’si azami lamba cinsidir. Halojen cinsi aydinlatıcılar da floresan lamba gibi EMR’si oldukça yüksektir.. LED işıklar bunlara kıyasla daha az EMR yaymaktadir. Bunların arasında en hasarsız olanı daha öncekinden sıkça kullanılmış olan akkor ampulleridir. zira EMR açısından hem en hasarsızı olup hemde ışığı en çok güneş ışığına benzemesi acısındandır.

NESNELERİN İNTERNETİNİ BOŞ YERE KULLANMAYIN

Sonuncu olarak anlamsız ve komik olan wifi teknolojik aletlerinden uzak durun, mesela aralıksız bebeğin sıcaklığını ölçen wifiye bağlı kablosuz emzikler, bebeğin altını pislediğini bildiren kablosuz bezler vs. Bugüne kadar çocuk yetiştiren kimse tarafından böyle şeylere gereksinim duyulmadı.

NATÜREL YAŞAYARAK EMR DEN GELEN ZARARLARI HAFİFLETİN

TOPRAKLAMA UYGULAYIN

Topraklama demek üryan derinin toprak ile temas etmesi demektir. Son birkaç asra kadar insanlar genelde üryan ayak ile yürüyorlardı ve günün büyük bir kısmını da dışarda geçiriyorlardi. Toprakla temas eden beden bünyesinde biriken olumsuz elektriği toprağa aktarıyor. Artık günümüzde ne günün büyük bir kısmını dışarıda geçiriyoruz ne de toprakla temas ediyoruz. Bunun üstüne birde EMR’lerden dolayı bedende ki olumsuz enerji birikiminde tarihte görülmemiş fazla dozaj da çoğalışlar vardır.

NATÜREL VE SIHHATLİ BESLENİN

Sıhhatli beslenerek ve dolayısıyla bedenimizin bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek kendimizi yalnızca EMR’lerden doğacak problemlerden değil aynı zamanda bir hayli hastalığın tehlikesini de eksiltmiş oluruz. En ehemmiyetlisi fabrikadan çıkmış hicbirşeyi yememek. Şayet bir yiyecek kutunun içindeyse ondan uzak durulmalı. Natürel, organik ve taze beslenilmeli. Ve bazı yüksek ORAK Oksijen Radikal Absorbans Kapasitesi besinler vardır ki bunlar hurma, nar, biberiye, kuşkonmaz, ceviz, brokoli, erik, kişniş olup bu besinlerde antioksidan seviyesi ve gücü oldukça fazladır. EMR’lerden doğan özgür radikallere karşı bu besinlerden oldukça harcamaya çaba edinilmelidir..

SONUÇ

Günümüzde elektromanyetik ışınıma maruz kalmayı tamamen önlemek muhtemel değildir, fakat elimizde olduğu kadar uzak durabildiğimiz takdirde hasarlarına uğrama tehlikesini de minimuma indirmiş oluruz. Bu dahi sıhhatimize çokça katkıda bulunur. Ayrıca natürel ve sıhhatli yaşayarak ve beslenerek, yalnızca EMRden doğacak değil, her türlü kaynaktan doğabilecek hasarı da minimuma indirebiliriz.

Bir cevap yazın