Telefonunuzun Şarj Ömrünü Uzatan Müthiş Fikirler

Dinazorların dünyada karar sürdüğü zamanı andırın. İnsanların ilk emeli yaşamda kalmak ve cep telefonlarına sahip olmak sizi havalı yapıyor ancak yaşamda kalmanıza fayda sağlamıyor. Evet, yalnızca şaka yapıyoruz.

Ailelerinize cep telefonsuz bir dünyanın nasıl olduğunu mesele, size anlatacaklardır. Uslu telefonlar bugünlerde olmazsa olmazımız haline geldi ve görünen o ki tüm zamanımızı onlarla geçirir olduk.

Aa, bakın! Bir Androidazor!

2017 Statista raporuna göre, banal bir insan günde 5 saatini telefonuyla geçiriyor. Ne diyebiliriz ki, telefonlarımızı beğeniyoruz. Bazı insanlar için bu bir bağımlılık dahi diyebiliriz. Kurnaz saatlerimizin çoğunu telefon ismini verdiğimiz el bilgisayarlarında geçiriyoruz ve netice olarak piller hemen boşalıyor değil mi? Bu nedenle size telefonunuzun pil ömrünü uzatacak 14 usulü derledik ve şu yaşamda hiç değilse elinizde telefon ve şarj aletinizle priz aramayın istedik.

Telefondaki hangi uygulamaların en çok şarj yediğini bulmakla işe başlayalım.

Bu elimizdeki mesele için dolaysız bir çözüm sunuyor. Kullanmadığınız ama arka tasarıda şarjınızı yemeye devam eden en büyük 3 uygulamayı kapatın ve şarjınız daha uzun vakit dayansın.

Azıcık daha ileri gidin ve artık kullanmadığınız uygulamaları silin.

Evet ayrılık güç ancak bazen güç olsa da bazı uygulamaların gitmesine izin vermemiz gerekiyor. Artık oynamadığınız oyunları ve kullanmadığınız uygulamaları silin. Ne kadar çok uygulama ve reyin bulundurursanız, şarjınız o kadar acele bitecektir.Telefonunuzun kullanmadığınız özelliklerini kapalı tutun. Bluetooth, mobil bilgi ve okuma modu gibi çok kullanmadığınız özellikleri kapalı tutun ki arka tasarıda şarj yemesinler.

Wi – Fi özelliği de rastgele bir ağa bağlı değilken kapalı tutulmalı.

Rastgele bağlanmaya çalıştığı ağlar da bir yandan şarjınızı gıdadır. Telefonunuzu hacklemeye çalışan siber ajanlardan bahsetmiyoruz dahi!

Parlaklığınızı otomatik moda alın.

Böylece civardaki ışığa göre telefonunuz kendi ekran ışığını sizin görebileceğiniz ölçüde çoğaldıracak ve gereksinim olmadığında eksiltecektir. Böylece hem gözleriniz var olan fazla ışıktan hasar görmeyecek, şarjınızın daha uzun vakit direnmesine imkân sağlayacaktır.

Telefonunuzu her zaman düşük efor modunda tutun.

Düşük efor modu sizi mail okumaktan, video izlemekten, müzik dinlemekten ve internette dolaşmaktan alıkoyabilir. Şayet ki bu saydıklarımızdan birini yapacaksanız işiniz bitene kadar düşük efor modunu kapatabilirsiniz veya ayarlardan bu harekâtları düşük efor modunda yapmaya yetki verebilirsiniz.

Titreşim özelliğini kapatın.

Sizce telefonunuz sesi sarihken mi daha çok şarj yiyor, yoksa titreşimdeyken mi? Şayet yanıtınız sesi sarihken ise yanılıyorsunuz! Uslu telefonlarınızın içinde titreşim özelliğini hakikatleştiren bir motor vardır ve bu motorun çalışması için enerji lüzumludur. Sesi sarihken böyle bir özellik kullanılmasına gerek kalmıyor. Şayet insanları rahatsız etmek istemediğiniz bir yerdeyseniz, suskuna alın ve yakınınızda tutun. Böylece şarjınız daha uzun vakit dayanacaktır.

Emailleriniz için anlık bildirimleri kapatın.

Email ve sosyal medya gibi uygulamaları kullanıyor olmanın bir yan tesiri de FOMO Fear of Missing Out Her şeyden geri kalma fobisidir ve bu artık bir korku olarak nitelendirilmiştir.

Şayet her bildirim geldiğinde telefonunuzu hakimiyet ediyorsanız, ehemmiyetli veya ehemmiyetsiz olması sizin için bir anlam ifade etmiyorsa, sizde bir FOMO hastası olabilirsiniz.

Yürütülen bir araştırmaya göre Amerikalılar günde 80 kere telefonlarını hakimiyet ediyor. Başka Bir Deyişle 12 dakikada bir insanlar telefonlarını hakimiyet etme lüzumu dinliyor. Sanıyoruz ki bir FOMO salgını baş göstermiş.

Emaillerinizden gelen anlık bildirimleri kapatın ve email hakimiyetlerinizi anlık değil birkaç saatte bir yapın. Böylece telefonunuzun şarj ömrü uzar ve siz de kendinize bir FOMO hastası olmadığınızı kanıtlarsınız.

Konum ayarlarını kumpasa sokun!

Şayet ki yeni açılan bir pizza iş yerini arıyorsanız konum servisleri en büyük destekçinizdir, ancak aynı zamanda da piliniz için bütün bir baş belasıdır. O nedenle kullanmadığınız zamanlar konum servisini devre dışı vazgeçerek daha uzun vakit telefonunuzu kullanabilirsiniz. Bazı uygulamalar konum servislerini otomatik kullanır. Bu uygulamalara karşı dikkatli olun ve gerekiyorsa her birini düzenleyin.

Sürekli Skocaman veya Google ile sohbet edercesine konuşmayın.

Onların da tatile lüzumu var değil mi? Hem aynı zamanda enerjiden de tasarruf etmiş olacaksınız. Sesle aktive olma özelliklerini kapatarak enerjiden tasarruf edebilirsiniz.

Telefonunuzun, ekranı otomatik kapatma vaktini kısaltın.

Ekran enerji tüketiminin en büyük mesulüdür ve ne kadar az sarih kalırsa o kadar iyidir. Sizde bizim gibi telefonunuzdan bir şey bakıp sonrasında başka işlere mi dalıyorsunuz? Telefonunuzun ekranı kapatma özelliğini en kısa müddete ayarlarsanız ciddi bir enerji tasarrufu sağlarsınız.

Anlattıklarımızın hiç biri işe yaramadıysa tüm umudunuzu kaybetmeli misiniz? Tabi ki hayır! Belki de yalnızca telefonunuz yeni bir pile gereksinim dinliyordur veya – acıklı müzik gelsin – belki de yeni bir telefon almanın zamanı gelmiş olabilir ya da telefonunuzu olması gerektiği gibi şarj etmediğinizden şarjı katlanmıyor olabilir.

Telefonunuz tamamen dolduğunda, şarjda bırakmayın.

Kaç kere telefonunuzu şarjdayken elinize aldığınızda çoktan %100 dolmuştu ve uzun vakittir orada bekliyordu? Azıcık düşünün deriz. Evet düşününce hepimiz suçluyuz.

Telefonunuz %100’e kadar şarjda kalmak zorunda değil.

Gidebileceği en üst nokta orası, ancak her seferinde bu biçimde şarj etmek zorunda değilsiniz. Telefonunuzu aralıksız %100 şarjda yakalamak hakikatinde piliniz için çok da iyi değildir. Pilinizi %80’e kadar şarj faktörüz ve %20’den alt düşmemesine itina göstermeniz pilinizin kullanım ömrünü uzatacaktır. Zamanınız olmadığında yalnızca 15 – 20 dakikalık şarjlar yaparak bunu sağlayabilirsiniz.

Karşılaştığınız her fırsatta telefonunuzu şarj edin.

Tekrar söylüyoruz, her priz bulduğunuzda, telefonunuzu şarj edin. Reyin oynarken veya iletileşirken oturuyorsunuz ve yanınızda priz mi var? Şarja takın! İlla şarjının bitmesini beklemeyin.

 Telefonunuzun asla ama asla ısınmasına izin vermeyin!

Piller ısınmaya karşı alıngandır ve telefonda meselelere yol açabilir. Hatta iPhone, alıcılarını telefonlarını şarja takarken kaplarını çıkarmaları mevzusunda uyarıyor. Şayet telefonunuz şarj olurken ısınıyorsa, bir dahaki sefer kabını çıkarıp şarj edin!

Ancak güneşli bir yerde iseniz, kabı çıkarmak telefonunuzu güneşe maruz vazgeçecektir ki bu da istenmeyen neticeler doğurabilir. Güneşten uzak durmak en verimlisi olacaktır. Gerekirse kabı çıkarmayın.

Tüm usullerimizi birden sınamak zorunda değilsiniz. Yavaş yavaş keşfedin. Kendinizce deneyler yapın. Bakın bakalım hangi usul sizin şarjınızın daha uzun vakit sabretmesini sağlıyor ve kesinlikle bizi hangi usulün en çok işe yaradığından haberdar edin.

Şayet sevdiyseniz, videoyu hoşlanmayı ve paylaşmayı unutmayın! Aynı zamanda bu verimli bilgileri herkese eriştirmek sizce de daha iyi olmaz mıydı?

Bir cevap yazın