Paklikte Ufak Gizemler – 1 Kapak Dökün, Yumuşatıcı Değil

Çamaşır yıkamak bazen asap bozucu olabiliyor. Ancak yıkandıktan sonra çamaşırlarınızın kokusu tam asabınızı alıyor. Kimileri ise çamaşırları yanlış modda yıkadığından dolayı çamaşırlar mahvolabiliyor.

Keşke değişik mevzular üzerine binlerce kitap varken,çamaşırı doğru yıkamak üzerine bir ansiklopedi olsa diyor insan.Genelde herkes elbiselerdeki yaftalardaki öneriye göre ayarlar çamaşır aygıtının derecesini.

Ancak bazen nasihat edilen derece yıkamanıza karşın elbiselerinizin bütün olarak arınılmadığını düşünürsünüz.Şayet siz de bu cins bir mesele yaşıyorsanız daha önceki ancak tesirli bir usulle meselenizi çözebilirsiniz.

Öğreneceğiniz usulle bundan sonra elbiseleriniz hem hoş yıkanacak hem de parlayacak. İşin gizemi beyaz sirke. Elbiseleriniz üzerinde mucizevi tesiri var.

1- Kalıcı kirleri çıkarır:

Kiri çıkmayan elbisenizi evvel soğuk suda elinizle yıkayın. Daha sonra kirin üzerine beyaz sirke dökün. Bundan sonra ise elbisenizi basmakalıp biçimde çamaşır aygıtında yıkayın. Neticeyi görünce şaşıracaksınız.

2- Koku giderir:

Şayet giysilerinizden sigara veya istenmeyen kokular çıkmıyorsa, yumuşatıcı kısmına beyaz sirke dökün. Giysinizde koku kalmayacak.

3- Elbiselerinizi ilk haline döndürür:

Bazı giysiler, materyalleri sebebiyle ivedi aşınırlar. Yeniden yumuşatıcı kısmına beyaz sirke dökerek elbiselerinizi ilk aldığınız hale döndürebilirsiniz.

4- Evcil hayvanların tüylerini çıkarır:

Bazen çamaşırlarımızı yıkadığımız halde evde kedi veya köpek besliyorsak onların tüylerinin hala giysilerimizde kaldığını görürüz. Bunun için de yeniden beyaz sirke kullanabilirsiniz.

5- Koltukaltı kirlerini çıkarır:

Bazen yanlış deodorant tercihi sebebiyle koltuk altımızda beyaz kirler kalabilir. Yumuşatıcı kısmına beyaz sirke dökün ve neticeyi kendi gözlerinizle görün.

6- Deterjan harabelerini çıkarır:

Bazen çamaşırlarımızı yıkadıktan sonra çamaşırların üstünde deterjan izi kalır. Bunun için yumuşatıcı kısmına yarım su kadehi beyaz sirke dökün ve elbiselerinizin deterjan yıkıntılarından temizlediğini kendi gözlerinizle görün.

7- Çamaşır cihazını pakler:

Bazen istediğiniz kadar muhteşem ve yanılgısız biçimde elbiselerinizi yıkayın yeniden de elbiselerinizde esrarengiz bir koku kalır. Bunun sebebi ise çamaşır cihazınızın lekeli olmasıdır. Bunun içinde yeniden beyaz sirke kullanabilirsiniz. Umarız ki beyaz sirkenin yarattığı mucizelerden sizler de yararlanabilirsiniz.

Tabi işin tek gizemi beyaz sirke değil, mevzu bembeyaz, kar beyaz çamaşırlar ise başka usuller de var. Alttaki püf noktaları işte bütün de bunun için!

Şayet çamaşırlarınız hem bembeyaz olsun hem de pak koksun istiyorsanız tek yapmanız gereken şey alttaki karışımları hazırlamak ve devireme suyuna ilave etmek.

Özellikle meyve suyu ve yemek kirlerini beyaz giysilerden çıkarmak oldukça güçtür. Bazen en pahalı çamaşır deterjanları ve arınıcılar dahi işe afacan. O kadar para verdiğiniz, bedel verdiğiniz mahsulleri de bu biçimde kirliyken kullanmaz olmaz. O zaman buna bir çözüm bulmak şart.

Bunun için başka usuller de var. Hem de bunlar evde hazırlayabileceğiniz çok basit ve pratik usuller. Marketlerden aldığınız deterjanlar gibi kimyevi madde de kapsamıyor. Bu surattan çok daha sıhhatli ve aynı zamanda da ekonomik.

Alttaki ipuçlarını uyguladıktan sonra çıkmayan güçlü kirler için artık kaygılanmanıza gerek yok. Hepsi ananesel ve pratik usuller.

Karbonat:

4 litre su ve 1 bardak karbonatı karıştırın. Çamaşırları bu karışıma yatırın. Giysiler bir kaç dakika içinde daha önceki renklerine dönecektir. Neticelere inanamayacaksınız.

Karbonat beyaz kıyafetlerinizi parlatmanın yanı sıra, renkli kumaşların görünümünü geliştirir ve kıyafetlerinize hasar vermeden kötü kokuları ortadan kaldırır.

Karbonat, aynı zamanda çamaşır yıkamak için kullanılan suyu da yumuşatır. Buna ek olarak, bol ölçüde köpük yaradılışını teşvik eder.

Ön devireme sırasında sıcak yerine soğuk suyla devirirseniz, renkleriniz daha parlak olur ve beyazlar daha beyaz görünür. Aynı zamanda müthiş de bir yumuşatıcıdır. Durulama döngüsüne yarım bardak karbonat ilave edin yeterli.

Limon ve sirke:

Bu karışım da muhteşem bir kir çıkarıcıdır. Tek yapmanız gereken limon suyu ve sirkeyi deterjana ilave etmek ve çamaşırlarınızı her zamanki gibi yıkamak. Bu usulün kokusu azıcık apaçık olsa da kirleri tesirli bir biçimde çıkarır.

Ucuz olması, her zaman elinizin altında olması da sirkeyi pakliğe dahil faktörüz için harika bir fikir olabilir. İnanın ki konvansiyonel paklik malzemelerinden daha az bir paklik olmuyor sirke ile yapılan paklik.

Aynı zamanda sirke natürel paklikte seçim edilen bir yumuşatıcıdır. Hasarsız bir madde olmasının yanında aynı zamanda durulama esnasında sabun harabelerini de pakler.

Renkli gömlekler yıkanmadan evvel 1-2 saat sirkeli suda vazgeçilirse renkleri daha canlı olur. Sonra çıkartıp asın, kurusun.

Daha sonra yıkayın. Sirke, boyayı kendisini tutuklayacaktır. Bu operasyon elbiselerinizin rengini aşınıncaya kadar muhafaza edecektir.

Aspirin:

Bir leğen suya 6 aspirin kırın. Çamaşırları bu karışıma yatırın ve 30 dakika bekletin. Sonra çamaşırları basmakalıp deterjanınızla yıkayın, kirlerin yok olduğunu göreceksiniz.

Beyaz çamaşırların eskimesini önlemek için deterjanla beraber aspirin seçim edilmektedir. Aspirin çamaşırların beyazlamasını ve lekerin çıkarılmasına takviyeci olur.

Kan kiri çıkarmak için ise elbiselerinizi deviremeden evvel 2 saat aspirinli suda bekletebilirsiniz. Suyun sıcak olmaması önemlidir.

Sıcak su kandaki proteinlerle etkileşime geçerek kirlerin çıkmasını güçleştirir. Soğuk su seçim edin.

Bu ehemmiyetli bilgi ve usullerden daha fazla şahsın yararlanması için, hoşlanıp, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Bir cevap yazın