Terayağının Organik Olup Olmadığını Şıp Diye Kavrayacaksınız

Tereyağının organik olup olmadığını kavramak hiç de güç değil. Size vereceğimiz usullerle tereyağının niteliklisini artık ayırt edebileceksiniz.

Tereyağı Türk mutfağının en çok kullanılan yiyecekleri arasında neredeyse ilk sırada yer alır. Son senelerde organik olması koşulu ile sıhhatli beslenme ismine kullanılması önerilen ve perhiz listelerinde yer alan tereyağının sıhhat için rakamsız bereketi bulunmakta. Kısacası tereyağının sıhhatli bir biçimde harcanması için organik ve nitelikli olması gerekiyor.

Peki, organik tereyağı nasıl anlaşılır diyorsanız işte yanıtları…

Organik tereyağının kıvamı nasıl olur?

Tereyağının organik olup olmadığını kavramanın bir öbür yolu da kıvamıdır. Oda sıcaklığına geldiğinde hemen sürülebilir kıvama gelen ve eriyen tereyağı, organik olarak nitelendirilebilir. Ayrıca tavada eridiğinde çıkan köpüklerde tereyağının organik olduğunu gösterir.

Organik tereyağının görüntüsü nasıl olur?

Nitelikli ve organik tereyağının sapsarı olması gerekir algısı netlikle yanlıştır. Köy yerinde yapıldığından eminseniz haklı olabilirsiniz. Ancak markette satılan ve rengi altın sarısına dönen tereyağının inde bol ölçüde katkı maddesi olabilir.

Bu sebeple rengi ışıkta beyaza dönen ve çok sarih renkli olmayan tereyağını almaya itina göstermelisiniz.

Organik tereyağı kokusu nasıl olur?

Nitelikli tereyağını kokladığınızda kolisinden bile kokuyu sezebilirsiniz. Koliyi kokladığınızda hiçbir koku gelmiyorsa tereyağı sahte olabilir. Organik tereyağında koku kutunun dışına kadar çıkacaktır. Aynı zamanda pişerken yaydığı iştah açıcı acıktırıcı bir tereyağı da organik olarak belirlenebilir.

Bir cevap yazın