Terlemek Zayıflatır Mı?

Terlemek insan bedeninin en ehemmiyetli korunma mekanizmalarından biridir. En çok merak edilen mevzulardan biri ise, terlemek zayıflatır mı? İşte cevabı…

Terleyerek kilo verilir mi?

Bedenden zehirli maddelerin dışarı atılmasını sağlayan terleme, hayati işlevlerin kumpaslı devam edebilmesi hususunda son derece büyük ehemmiyete sahiptir. Tüm bu işlevlerini muntazam yerine getirdiğinde, bedende kilo kaybı sağladığı da düşünülmektedir.

Sauna gibi dış etrafların ayarlanarak, terlemeyi çoğaldırmak, bedenin sıhhatini ve hoşluğunu sağlamak emeliyle kullanılmaktadır. Bedendeki hasarlı maddelerin, terleme yolu ile atılması, bedene dinçlik ve cilde hoşluk vermektedir.

Uzmanlara göre; terleme ile kaybedilmiş gibi görünen kilo, gerçeğinde bedendeki suyun kaybedilmesi demektir. Bir başka görüşe göre; beden ısındığında ve terleme başladığında, tüketilen kalori çoğalmaktadır ve bu da kilo kaybı anlamına gelmektedir. Başka Bir Deyişle, terleme ile kilo kaybedilebilir, fakat bu beden için sıhhatli bir kayıp değildir.

Diyetisyenlere göre ise, terleme yoluyla verilen kilo gerçeğinde yağ değil sudur. Şayet kalıcı bir kilo kaybı istiyorsanız, kumpaslı spor yapın ve sıhhatli beslenin.

Milliyet

Bir cevap yazın