Tırnak batması rehabilitasyonu hakikatinde bu kadar kolaymış

Tırnak batması, tırnağın yana ya da cildin içine doğru uzamasıdır. Ayak tırnaklarında sıkça tesadüfülen bu problem ender de olsa el tırnaklarında da ortaya çıkabilmektedir.El ve ayaklarda oluşan tırnak batmaları sosyal yaşantımızı etkileyen ve oldukça can sıkan bir sıhhat problemidir.

Genellikle yanlış tırnak kesiminden kaynaklı oluşan bu problemi ortadan kaldırmak için muhtelif usuller vardır.Tırnak batması için natürel rehabilitasyon usullerini sizler için hazırladık. Bu natürel rehabilitasyon usullerini uygulayarak pozitif netice alacak ve sıhhat probleminizi ortadan kaldıracaksınız.

Tırnak Batmasına İyi Gelen Usuller

Sıcak su banyosu

Dayanabileceğiniz sıcaklıktaki suyu bir leğenin içerisine koyun ve meseleli tırnağınızı içerisinde 15 dakika kadar bekletin. Günde 3 – 4 defa bu uygulama ile tırnak batmasından kaynaklı şişme ve sızı ortadan kalkacaktır.

Tırnak altına pamuk yerleştirme

 Tırnağınıza yukarıyadaki sıcak su banyosunu uyguladıktan sonra cımbız takviyeyi ile hafifçe batık tırnağı kaldırıp tırnak ile etin arasına pamuk yerleştirin. Bu usul ile tırnak etin içerisine doğru değil dışa doğru uzamaya devam edecek ve tırnak batması meseleyi ortadan kalkacaktır.

Elma sirkesi

Dezenfektan özelliği olan sirke ile tırnak batması neticeyi oluşan cerahati ortadan kaldırabilirsiniz. Bir leğenin içerisinde denk oranlarda sıcak su ile sirkeyi ilave edin ve tırnak batması olan tırnağı içerisinde 15 dakika bekletin. Günde 2 – 3 defa uygulayın ve çıkardıktan sonra kurulayın.

Tarif 1:Batık tırnağın içerisinde bekletilmesi için sıcak suya nane ilave ediyoruz. Tırnağımızı içerisinde 15 dk kadar beklettikten sonra çıkarıp kuruluyoruz. Daha sonra denk ölçüde hint yağı, limon yağı ve limon suyunu karıştırıp tırnaklarımıza masaj yapıyoruz.

Tarif 2:50 gram kafuru 500 gram suyun içinde 5 dakika kaynatın. Bu karışımı 1 leğen ılık suyun içine boca edin. Ayaklarınızı leğenin içinde 15 dakika bekletin. İyice kuruladıktan sonra tırnaklarınızı küt biçimde kesin ve ayaklarınıza kolonya sürün. Ardından 1 çorba kaşığı vazelin, 2 adet antibiyotik ve 1 çorba kaşığı limon suyunu karıştırın. Bu karışımı tülbentlerin üzerine dökün ve bu tülbentlerle ayaklarınızı sarın. Bu biçimde olası olduğunca uzun zaman kalın. Yöntemden meseleniz ortadan kalkana kadar yararlanın.

1 kova sıcak suyun içine yarım kâse nane ve 20 gram kâfur atıp kaynatın. İyice kaynadıktan sonra ılıklaşana kadar bekleyin. Bu suda ayaklarınızı 30 dakika bekletin. Ardından 1 çorba kaşığı vazelin ile 5 adet hırpalanmış aspirini karıştırıp masaj yaparak ayaklarınıza sürün. Bir uzmana görünmeyi de bakımsızlık etmeyin.

Tırnak Batmasının Geçmesi İçin Uzman Tavsiyeleri

 • Tırnaklarınızı çok kısa kesmeyin.
 • Tırnaklarınız köşelerini dik köşeler biçiminde vazgeçmemeye itina gösterin.
 • Yarım ay biçiminde kesin.
 • Dar ve sivri burun ve topuklu kunduralardan uzak durun.
 • Evde yalın ayak gezin.Bir zaman terlik, sandalet cinsi parmağınızı sarihte vazgeçen kunduralar kullanın.
 • Ayaklarınızı olası mevki kuru tutun.
 • Yalnızca pamuklu çorap kullanın ve günlük değiştirin.
 • İçe doğru gelişen, birkaç hafta süren, cerahatli tırnak batmanız varsa kesinlikle ortopedi hekimine görünmelisiniz.

“Tırnak batması rehabilitasyonu hakikatinde bu kadar kolaymış” için bir yorum

 1. Merhaba.
  Ayak başparmak tırnaklarımda batma sorunu var. Ayrıca sadece bu iki tırnağım oldukça sert ve uca dogru ters ay biçiminde. Etin dışına kadar uzamasını sağlayabildim. Sanırım asıl sorunun tırnağımın sertliği. Bu nedenle de keserken kırılıyor. Nasıl yumuşatabilirim.Bir solüsyon vb. önerebilir misiniz?
  İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın