Tırnaklarınızdan Ne kadar Sıhhatli Olduğunuzu Kavrayın

Gözler kalbin aynasıysa, tırnaklar da beden sıhhatimizin en büyük göstergelerindendir. Sağlam tırnaklara sahip olmak yalnızca manikür yaparken değil, sıhhatli olduğunuzu kavramak açısından da büyük ehemmiyet taşır. Bazı bulgular sıhhatinizin makûsa gittiğini hatta ciddi bazı hastalıkların kendini göstermeye başladığının habercisidir.

Tırnaklarda alana gelen metamorfozları hafife almamalısınız. Banalin dışında hakikatleşen tüm metamorfozları ilk fırsatta hekiminize göstermelisiniz.

Sarı Tırnaklar

Tırnaklarınızın verebileceği en yaygın bulgu sarı renktir. Genellikle mantar hastalığının habercisidir. Ancak bazı olaylarda tırnakta sararmanın diyabet, tiroit hastalığı veya akciğer meseleleri ile ilişkilendirildiği de görülmüştür. Şayet sigara kullanıyorsanız bu da tırnak ve bıyıklarda hatta parmaklarınızda sararmaya neden olabilir.

Basit Kırılan Tırnaklar

Tırnaklarınızın gereksinimi olan suyu alamadığından kuruyarak daha basit kırılır hale gelmesi bir olasılık. Bir değişik neden ise tiroit hastalıklarıdır. Hipotiroidi hastasıysanız bu bulgular banaldir. Hiptiroidi, tiroit hormonunun yeterli üretilememesinden kaynaklı bedeninizde metabolizma süratinde düşmesi ve buna bağlı stres, kilo alma, bunalım gibi problemlere yol açabilir. Şayet ki böyle bir tanı koyulmadıysa kesinlikle bir endokrin uzmanına danışın.

Çukurlu Tırnaklar

Genellikle sedef hastalarında görülür. Tırnaklarınızın yeterli vitamin ve mineralleri alamadığını gösterir. Şayet ki bu tip noktalanma fark ederseniz kesinlikle hekiminizle görüşün.

Çatlaklı Tırnaklar

Şayet tırnaklarınızda boyuna çatlamalar veya uzun uzun çizgiler görüyorsanız, ya bir fiziksel darbe mevzubahisidir, ancak birden fazla fiziksel zarar almamış tırnakta bu metamorfoz göze çarpıyorsa, bedeninizin fazla mesai yaparak bir hastalıkla savaştığının göstergesidir. Bu bulgu bedeninizin tırnaklar şu an uğraştığım problemden ehemmiyetli değil deme şeklidir.

Tırnakta Renk Metamorfozu veya Tırnak Dibinde Siyahlık

Bazı vaziyetlerde tırnağın ilginç bir renge dönmesi veya hemen tırnak dibinde beliren siyahlaşma cilt kanseri bulgularındandır. Özellikle tırnakta başlayan cilt kanseri daha ciddidir ve acil müdahale gerektirir.

Yenmiş Tırnaklar

Tırnak ısırma bir obsesif – kompulsif bozukluk bulgusudur. Tüm tırnak yiyen insanlar bu hastalığa sahip demek değildir ancak bu tip gidişatlar daha dikkatli olmayı gerektirir. Şayet ki bu alışkanlık ciddileşti ve artık günlük yaşamınızı tesirler hale geldiyse kesinlikle bir hekim ile görüşmelisiniz.

Mavi Tırnaklar

Şayet tırnaklarınızda mavileşme görürseniz, bu bedeninizin yeterince oksijen alamadığını gösterir. Kalbinizde veya akciğerlerinizde bir mesele olabilir. Şayet kumpaslı olarak başınıza gelen bir gidişatsa kesinlikle bir kardiyoloğa görünün.

Beyaz Noktalı Tırnaklar

Tırnaklarınızdaki beyaz noktaların kalsiyum beceriksizliğinden kaynaklandığını söyleyenlere hemen inanmayın. Genelde vaziyet bu değildir. Tırnağınızı bir yere çarpıp çarpmadığınızı iyi düşünün.

Şayet bu içeriğimizden hoşlandıysanız, yakınlarınızla paylaşın ve onlarında yararlanmasını sağlayın. Görüş bildirmek mi istiyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Bir cevap yazın