Tohum Yağlarının Yararları

Kenevir tohumundan, ısırgan yağı tohumuna kadar muhtelif nebatların tohum yağlarının sıhhatinize olağanüstü tesirler sağladığını öğreniyor muydunuz? İşte beslenme uzmanlarının söylediği tohum yağlarının sıhhatinize olan yararları…

Tabiatta bir hayli nebatın sıhhatimize yararları bulunmaktadır. Ancak yapılan son araştırmalara göre bazı nebatların tohum yağlarının da sıhhatimize fantastik faydalar sağladığı ortaya çıkmıştır.

Beslenme ve perhiz uzmanları bir ekip nebatların tohum yağlarını inceleyerek sıhhatimize olan verimlerini açıkladılar.

İşte tohum yağlarının sağladığı faydalar…

Kereviz tohumu yağı

Yapısındaki tesirli bileşikler sayesinde vasküler demansa damar hastalığına bağlı bunama karşı gözetici tesirinin olabileceği ve alzhemier hastalığında öğrenişsel işlevleri iyileştirecebileceği bilimsel çalışmalarda yer almaktadır.

Hangi hastalılıklarda kullanılmaktadır?

Bu yağ asap gözetici özelliği ile öğrenilmektedir. Bu sebeple Parkinson hastalığı ve asap sistemi hastalıklaına iyi geldiği öğrenilmektedir.

Bamya tohumu

Bamya tohumu yağı olmadan da bedene muhtelif faydalar sağlayabilir. Bamya tohumu yağını bulmak azıcık güç olabilir bu sebeple bamya tohumunu tek başında kullanabilirsiniz.

Bamya tohumu çekirdeklerinin ezilerek harcanması, boğazda alana gelen şişliklere, grip gibi hastalıklara ve muhtelif enfeoksiyonel hastalıklara iyi geldiği öğrenilmektedir.

Lif meseleyi olan insanların bamya tohumundan kumpaslı bir biçimde harcanması kısa vakitte bedenin lif gereksinimini karşılayacaktır.

Amarant tohumu yağı

İçeriğinde bulunan antioksidanlar bedeni zehirli maddelerden temizletmeye destekçi olur. 100 gram amarant tohumunda günlük protein, B vitamini ve minerallerin %20’si bulunur. Amarant tohumları kalsiyum, magnezyum, çinko, potasyum ve demir açısından da zengindir.

Amarant tohumu yağı kan şekerini dengelemesi dolayısıyla şeker hastalarına önerilmektedir.

Hangi hastalıklarda kullanılmaktadır?

Yapılan araştırmalar neticesinde uzmanlar amarant tohumunun içindeki bir bileşenin, göğüs kanseri hücrelerındeki ur gelişmesini yasaklayabileceğini bilgisine ulaşmışlardır.

Kişniş tohumu yağı

Kişniş yağının tek başına kullanıldığında ayak mantarı rehabilitasyonuna iyi geldiği söylenmektedir.

Aynı zamanda kişniş yağının, anksiyete evham,kaygı hali, bunalım gibi rahatsızlıklarda da tesirli olabileceği gösterilmiştir.

Keten tohumu yağı

Keten tohumu yağının içerisinde bol ölçüde omega 3 yağ asidi barındırmaktadır. B u yağın miktarlı ölçüde kullanılmasının kabızlık meseleyi ortadan kaldırdığı öğrenilmektedir.

Bir cevap yazın