Zehirli Madde Atmak için 4 Çorba

Banalde marulu salatalarda ham olarak yesek de, öbür sebzeler gibi pişirildiğinde sindirimi çok daha basit olur.

Karaciğer ve böbrekler bedende biriken zehirli maddeleri atmaya dayanakçı olan uzuvlardır. Kısa ve uzun vadede, zehirli maddelerin birikimi yaşam niteliğimizi düşürebilir, akut ve kronik sıhhat problemlerine yol açabilir.

Bu nedenden dolayı, natürel arınıcı gıdaları sık sık yemek bu uzuvlara destek etmemiz için çok ehemmiyetli bir hale gelmektedir.

Bu yazımızda, size bu uzuvların detoks yapmasına destek edici, zehirli maddeleri bedenden atan bazı kolay ve lezzetli teklifleri bu 4 çeşit çorba ile sunacağız.

Toksinler nereden gelmektedir?

Karaciğer ve böbrekler zehirli maddeleri atmak için devamlı çalışsa da, herkesin bedeninde zehirli madde birikir.

Fakat, muhtelif gidişatlar bu sürece dahil olabilir ve bunlar çok olduğunda, detoks edici uzuvlar arınma işlerini yapmakta güçlük yaşarlar.

Zehirli Maddelerin bedende yakalanmasına neden olan bazı etmenler şunlardır:

  • İyi hazmedilemeyen besinler.
  • Yağ bakımından zengin sıhhatsiz besinler.
  • Aşırı hayvansal proteinler.
  • Gıdalardaki katkı maddeleri: gözeticiler, renklendiriciler, suni tatlandırıcılar ve benzerleri.
  • Alkol.
  • Tütün ve toksik alışkanlıkların her türlüsü.
  • Bazı beden bakım mahsulleri sabunlar, losyonlar, diş macunları.

 • Etraf lekeliliği tarım ve haşere ilaçları, gazlar vs..
 • İlaçlar.
 • Negatif duygular.

Bu çorbaları yapmak için, karaciğer ve böbrekler için natürel olarak detoks yapma özellikleri ile öğrenilen besinleri seçmeyi seçim ettik.

Tatlarını hoşlaştırmak için ise, taze bunalmış limon suyu, elma sirkesi, zeytinyağı, bir tutam kırmızı biber ve az ölçüde kaya tuzu kullanabilirsiniz.

Bunları 2 haftalık bir yarıyıl süresince akşam yemeğinde bir başlangıç olarak harcayın, yanında hafif bir protein balık, yumurta ve 1 elma ya da rastgele bir meyve seçim edin.

Günün geri kalanında ise olabildiğince balanslı beslenmeye itina gösterin ve öğünlerin arasında daha fazla su için. Üstte belirttiğimiz maddelerden uzak durun ki çorbalar sıhhatinizde pozitif bir tesir yaratabilsin.

Isırgan Otu ve Kereviz Çorbası

Isırgan otu yabani bir nebattır ve kanı arınma özelliği ile öğrenilir. Tarlalarda, kirlenmemiş bölgelerde plastik eldivenler kullanılarak bir araya gelebilir. Ayrıca aktarlarda ve nebatsal mahsul dükkanlarında da bulabilirsiniz. Isırgan otu alttaki özelliklere sahiptir:

 • Antiseptik
 • Anti-enflamatuvar
 • Astrinjen
 • Arındırıcı
 • Antiromatizmal
 • Hipoglisemik

Kereviz de detoks yaptırıcı şahane bir gıdadır, yalnızca karaciğer ve safra kesesinin işlevini iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda böbreklere de iyi kazanç, bu muhteşem sebzenin bu nedeni de budur.

Karahindiba ve Marul Çorbası

Karahindibada A, B ve C vitaminleri, folik asit, potasyum, silikon, demir ve tanenler bulunur. Böbrekler ve karaciğerin ikisine de iyi gelmektedir ve çok iyi bir detoks yaptırıcı gıdadır. Aynı zamanda, diüretik, sindirimi basitleştiren ve laksatif özellikleri de bulunmaktadır.

Taze veya kurutulmuş olarak tüketilebilir.

Alıştığımız şey marulu pişmemiş olarak salatalarda yemektir. Fakat, öbür sebzeler gibi pişirerek onu daha iyi hazmedilebilir bir hale de getirebiliriz.

Çok faydalı diüretik özellikleri vardır ve asap sistemini tertip etmeye dayanakçı olduğu için de akşam yemeğinde yenildiğinde sonrasındaki gece uykusunun yararlı olması için çok faydalıdır.

Kimyon ve Yulaf Ezmesi Çorbası

Yulaf ezmesi, çorbaya verdiği kıvama ek olarak, lif ve nebatsal proteinler kapsar, bunlar da toksik maddelerin bedenden atılmasına dayanakçı olur.

Bu hububat bağırsak geçişlerini destekleyen gıda kıymeti çok yüksek bir besindir, bütün bir beden pakliği istiyorsanız netlikle bu yiyeceği yediğiniz şeylere eklemelisiniz.

Kimyon günlük beslenmemizde çok ehemmiyetli olan bir maddedir. Güçlü anti-kanser ve anti-enflamatuvar özelliklere sahiptir, bunlar da safranın atılmasına ve karaciğerin arınılmasına dayanakçı olur.

Soğan ve Enginar Çorbası

Soğan çorbası hafifletme ve şifa verme özelliği açısından çok normal bir tasvirdir. Soğan kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor ve sülfür gibi mineraller bakımından zengindir. Ayrıca bol ölçüde A, B, C ve E vitamini de barındırır. Ham ya da pişmiş yiyebilirsiniz, böbrek işlevlerine dayanakçı olur.

Enginar karaciğeri gözetmesi bakımından en aşina sebzedir, olduğu gibi yenilebilir ya da yapraklarından çay yapılabilir.

Enginarın çorbaya azıcıkçık acı bir tat katabileceğini usunuzda tutun, özellikle de yapraklarını kullanıyorsanız.

Bir cevap yazın