Toplu taşıma taşıtları mikrop saçıyor

Her gün binlerce bireyin kullandığı metrobüs, minibüs ve otobüsler ‘bulaşıcı hastalık’ yuvası… Temkin almazsanız, zatürreden menenjite kısacası ölümcül olabilecek rahatsızlıklarla karşı karşıya kalırsınız.

İnsanların toplu olarak bulundukları tüm yerlerin salgın hastalıkların dağılmasında çok ehemmiyetli rolü vardır. Dış kulak yolu cerahati, bronşit, hatta zatürre gibi ölümcül olabilecek hastalıklara dahi neden olabilmektedir. Gripli, tüberkülozlu, mantarlı, öksüren, burnu akan, elinde, üstünde milyarlarca bakteri, virüs taşıyan binlerce insanın bindiği toplu erişim taşıtları, mikro organizmaların en basit bulaşabildiği ve tesirli olduğu yerlerdir. Taşıta binen herkes kendi mikroplarını getirir ve bırakır.

Hapşırık ve öksürük ile havaya dağılan virüsler, solunum yolu ve el temasıyla vasıta içindeki şahıslara, havalandırma aygıtlarının da desteğiyle bulaşır. Bu virüsler, üst solunum yolu enfeksiyonları, grip, nezle, soğuk algınlığı, sinüzit, bademcik cerahati vs. bulaştırır. Mikroplar, bulaştıkları insanlarda emin bir kuluçka yarıyılını geçirdikten sonra tesirli olmaktadır.

Mikrop bulaşmış bireyler, farkına varmadan gittikleri iş yerlerine ve konutlarına bu virüsleri taşımakta, iş dostları, ailesi ve temas ettiği herkes tehlike altına girmektedir. Ayrıca, bu alanlarda paklik ve hijyen uygulamasının niteliksiz deterjanlarla yapılması kanser tehlikesini de artırmaktadır. Bu kimyeviler ellere bulaşarak, besinlerle birlikte veya solunum yoluyla bedenimize girerler. Hastalığın bulguları ortaya çıktıktan sonra rehabilitasyon edilmesi yerine, hastalığın oluşması, büyümesi ve bedene girmeden, salgın hale gelmeden yasaklanması koşuldur. Bunun için toplu erişim taşıtları, antibakteriyel hale getirilmelidir.

İŞTE O RİSKLER…

Damlacık enfeksiyonu ile bulaşabilen hastalıkların başlıcaları şunlardır;

Nezle

Grip

Farenjit, larenjit, bademcik cerahati, bronşit

Zatürre

Kızamık, kızamıkçık, kabakulak, suçiçeği

Menenjit

Boğmaca, difteri, tüberküloz

KORUNMAK İÇİN TAVSİYELER…

Olabildiğince az yere değmeli… Eller yıkanmadan ağız ya da gözlerle temas edilmemeli. Unutmamalıyız ki; misalin grip virüsü dış etrafta, kapı kollarında, toplu taşıma vasıtalarındaki yakalayacaklarda, 48 saat kadar canlı kalabilmekte ve insana bulaşırsa enfekte etmeye devam edebilmektedir.

El yıkamada toplu yerlerde akışkan sabun seçim edilmeli…

Dış etrafta ve toplu taşıma vasıtalarında hava sıcaklığına uygun olacak biçimde giyinmeli… Gereğinden kalın giyinmek, terleme sebebiyle hasta olmayı kolaylaştırabilir.

Uzun bir yolculuk yapılacaksa sırça kenarı seçim edilmelidir.

Daha çok öteki yolcuyla sırt sırta dönük oturularak damlacık yolu ile dağılabilecek mikroplar en aza indirilebilir.

Yolculuk esnasında havadan gelebilecek mikroplara karşı ağzınızı maske ile ellerinizi ise mendille koruyabilirsiniz.

ŞOFÖRLERE ÇOK İŞ DÜŞÜYOR

Toplu taşıma vasıtalarının sürücüsüne ve müesseselere de düşen misyonlar var…

Araçların havalandırma ve ısıtmasının oda ısısı olan 22-24 derece arasında yakalanması gerekir. Taşıtın içi ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır.

Servis sonrası vasıtalar dezenfeksiyon maddeleri ile arınılmalıdır. Toz, yere düşen mikroplu damlacıkların yine havaya karışmasına yol kalemtıraşından tabanlar, kapı kolları ve tutacaklargibi tüm yüzeyler arınılmalıdır.

Araçlara çok fazla yolcu alınmamalıdır.

HASTAYSANIZ MASKE KULLANIN

Bu hastalıklara karşı temkin almak için hem hastalananlar, hem olmayanlar ve toplu taşıma vasıtalarının yetkilileri mesullük sahibi olmalı.

HASTA OLAN BİREYLER

En kısa zamanda rehabilitasyonları için bir sıhhat kuruluşuna başvurmalı.

Öksürük ve aksırık sırasında ağızlarını mendille kapatmalı. Mendil bulamazlarsa avuçlarının içine değil kollarının içine aksırıpöksürmeli.

Tercihen maske takmalı. Bugün bir hayli uygar ülkede sağlam bireyler yerine hastaların maske takması daha mesul bir tutum kabul edilmektedir.

Her fırsatta ellerini yıkamalıdır.

Kaynak: Takvim

Bir cevap yazın