Toprağın Altındaki Şifa

Yer elmasının yararları herkes tarafından bilinmeyen. Patates gibi toprak altında gelişen yer elmasının sıhhat açısından bir hayli yararı bulunmaktadır. Sade olarak harcanabilen yer elması zeytinyağlı yemeklerde, et yemeklerinde bir hayli salata da harcanabilir. Ancak yer elmasının nasıl yendiği mevzusunda insanların kafasında bir hayli sual işareti bulunmakta. Yer elması nasıl yenir yer elmasının yararları nelerdir gibi suallerin yanıtlarını sizler için araştırdık.

Yer elmasının yararlarını, yer elması nasıl yenir gibi suallerin yanıtlarını sizler için inceleyip bir araya getirdik. Yer elması toprak altında yetişen, tat olarak turpa benzeyen bir gıdadır. İçerisinde nişasta ve hasarlı maddeler bulundurmayan bu besinin sıhhat açısından hiçbir hasarı yoktur. Hatta içerisinde nişasta bulundurmadığı için şeker hastaları tarafından dahi harcanabilir.

Yer elması sıhhatimize olan bereketlerinin yanı sıra zayıflamak için de oldukça bereket sağlayabilir. İçerisinde nişasta ve kalori bulundurmamasından dolayı kilo vermede oldukça tesirli olabilir.

Zayıflamak isteyenler ve yer elması zayıflatır mı diye soranlar gönül rahatlığıyla yer elması tüketebilirler.

Yer elması nerede yetişir?

Yer elmasının anayurdu Amerika kıtasıdır. 17.yy da avrupaya getirilmiş olan yer elmasının bir çok yararı bulunmaktadır. Ülkemizde bolca yetiştirilen yer elması çok senelikli otsu bir nebat olarak bilinmektedir.

Yer elmasının yararları

Kan şekerini dengeler

Yer elması kan şekerinin dengelenmesine takviyeci olur. İçerisinde nişasta da bulundurmadığı için şeker hastaları tarafından harcandığında fayda sağlayabilir.

Metabolizmayı hızlandırır

İçerisinde yer alan İnülin maddesi sayesinde sindirim sistemini süratlendirmeye takviyeci olur. Bu inülin maddesi suda çözülebilen bir madde olduğundan ve içerisinde yer alan zengin lif içeriği sayesinde kabızlık meselesini de yasaklamaya takviyeci olmaktadır.

Kanser kemik erimesi şeker hastalığı tehlikesini azaltır

Yer elmasının sıhhatinize olan yararları yeniden inülin maddesi sayesinde hakikatleşiyor. İnülin maddesi kanser, şeker hastalığı ve kemik erimesini rahatsızlığının önlenmesine takviyeci oluyor.

İdrar söktürücüdür

Yer elması natürel bir idrar söktürücüdür. İdrar yaparken problem yaşıyorsanız yer elmasını kumpaslı olarak harcayarak bu sualin önüne geçebilirsiniz.

Anne sütünü arttırır

Yer elması içerisinde yüksek ölçüde C ve A vitamini barındırır. Aynı zamanda içerisinde bolca mineral barındırmasından dolayı anne sütünü çoğaldırıcı tesiri bulunmaktadır.

Demir kaynağı

Yer elmasında bulunan demir ölçüsünü 3 ons takribî 87 gram kırmızı et yiyerek elde edebilirsiniz.

Saç sıhhati için oldukça faydalıdır

İçerisinde demir mineralleri ve vitamin bakımından zengin olan yer elması saç sıhhati açısından bulunmaz bir nimettir. Saçlarınız sıhhatsiz görünmeye başladıysa beslenmenize yer elması ilave edebilirsiniz.

Kışın bol bol tüketilmeli

Yer elması özellikle kış günlerinde bolca harcanmalıdır. Hem bağışıklığı kuvvetlendirici tesiri hem de kanseri önleyici tesiri dolayısıyla uzmanlar tarafından sıkça harcanması nasihat edilir.

Yer elması nasıl yenir?

Yer elması nasıl yenir sualinin yanıtı çoğu insan tarafından merak edilmektedir. Yer elmasının nasıl harcanması gerektiği mevzusunda kafanızda sual işaretleri varsa bütün olarak doğru yerdesiniz. Uzmanlar yer elmasının genellikle ham olarak harcanmasını nasihat ediyorlar. Ham olarak yer elmasının lezzetini çoğaldırabileceğiniz tek usul onu salatalara ilave etmek olacaktır. Yer elmasını aynı zamanda yemeklere de ilave edebilirsiniz, bu gidişat vitaminlerin tamamen kaybolacağı anlamına gelmez. Yer elmasının vitaminleri ve minerallerinin eksilmesine neden olabilir.

Bir cevap yazın