Topuk Sızısının Nedenleri Nelerdir?

Topuk sızısı hemen hemen herkesin yaşamının bir yarıyılında karşılaştığı oldukça yaygın ve rahatsız edici bir vaziyettir. Topuğunuza saplanan sızı tam ayağa dağılır ve klasik biçimde hareket etmenizi maniler… Peki bunun nedeni ne olabilir? Bu yazımızda mevzuya sarihlik getirmek için topuk sızısına neden olan en yaygın etmenlere değineceğiz.

Topuk sızısının nedenleri nelerdir?


Topuk sızısı banalde fiziksel etkinliklerden veya minik kazalardan sonra ortaya çıkar fakat ansızın ve hiçbir neden olmadan da görülebilir. 26 kemiğin ve 33 eklemin bulunduğu insan ayağındaki en büyük kemik topuktur. Ayak, surattan fazla adale, tendon ve bağ dokusunun bulunduğu oldukça karışık ve alıngan bir uzuvdur. Bu sebeple ayak sıhhatinin ve tamlığının böylesine ehemmiyetli olması gayet normaldir.

Bir sızı oluştuğunda genellikle topuğun hemen önünde veya arkasını sezilir. Şayet bu sızı ciddi derecede şiddetliyse yürümenizi dahi etkileyebilir. Altta ayrıntılandıracağımız bir hayli etmen vardır, ancak hepsinden evvel, bu rahatsızlığa teşhis koyacak bireyin hekiminiz olduğunu belirtmemiz gerekir.

1. Topuk dikeni

Topuk dikeni kuşkusuz ki topukta oluşan sızıların en yaygın nedenidir. Ancak topuk dikeni denilen şey esasen nedir? Topuk dikeni, topuğun alt tarafında oluşan ve klasik topuğun daha ötesine kadar uzayan bir cins kemiktir. Yalnızca birkaç milimetrelik çıkıntı dahi devasa sızıların oluşması için yeterlidir. Ayaktaki adale ve tendonların fazla zorlanmasından sonra veya topuğu ön ayakla bağlayan doku gruplarının gerilmesi ve topuk kemiğini çevreleyen çeperin yırtılması neticesinde bu sızılar alevlenebilir. Peki bu gidişat nasıl asıllaşır? Yalpalamak, rahatsızlığa neden olabilecek kunduralar giymek, yanlış pozisyonda koşmak ve hatta obezite dahi bir neden olabilir.

2. Plantar fasiit

Şayet sızınız sızı ayak tabanına dağılıyorsa muhtemelen plantar fasiit problemi ile karşı karşıya olabilirsiniz. Bu rahatsızlık, lifleri bağlayan dokuların bağ doku iltihaplanması neticesinde ortaya çıkar. Zorlanmaktan, çok fazla yürümekten, koşmaktan veya uzun zaman süresince rahat olmayan kunduraların giyilmesinden dolayı irin oluşabilir.

Ayak tabanındaki yumuşak lif dokuların fazla derecede gerilmesi ve hatta kopması neticesinde plantar fasiit oluşabilir. Ancak topuk dikeninin de genelikle bu gidişatla irtibatlı olduğunu unutmayın.

Plantar fasiit rahatsızlığı ile karşılaştığınızda problemli ayağı dinlendirmek yalnızca geçici bir zaman hafifleme sağlar ve topuğunuz hareket ettiğinde sızı tekerrür başlar. Bir hekime görünmek ve hekiminizin verdiği rehabilitasyon programını ve nasihatleri uygulamak çok ehemmiyetlidir. Ancak ev rehabilitasyonu olarak da, buzun sızıyı hafiflettiğini ve biberiye yağı ile yaptığınız masajın irini eksilttiğini unutmayın. Ayağınıza sargı sararak ve buz dolu su şişesini bir zaman ayağınızda dolaştırarak da hoş neticeler elde edebilirsiniz.

3. Over pronasyon


Over pronasyon çok fazla öğrenilen bir gidişat değildir. Yanlış biçimde yürüdüğümüz zaman ortaya çıkar. Yürürken yere öncelikle topuk yere bedel ve ağırlığımız ayağın dış kısmından ayak baş parmağına doğru dağılır. Ayağımızı bütün olarak yere bastığımızda ayak tabanı çok fazla gerilir ve bu gidişat topuğun çevresindeki tendon ve bağ dokularda fazla zorlanmaya neden olur. Şayet bu tip bir sakatlanma rehabilitasyon edilmezse diz ve kalçada da rahatsızlıklara yol açabilir. Yürürken yeterince dikkatli olmazsak, rastgele bir balanssızlık tam iskelet sistemimizi etkileyebilir. Kulağa esrarengiz geliyor olabilir ancak doğru.

4. Topuk sızısının değişik nedenleri

  • Romatizma ve değişik artrit cinsleri: Topuk eklemlerinde ortaya çıkan yaygın ve sızılı gidişatların nedenlerinden biri de artrittir.
  • Gut: Bedendeki fazla ürik asit birikimi yalnızca ayak baş parmağında değil ayrıca topukta da cerahate neden olabilir ve bu rahatsızlık çok şiddetlidir.
  • Bursan iltihaplanması Bursitis: Bursan iltihaplanmasını kesinlikle duymuşsunuzdur. Topuk dikenine çok eş bir vaziyettir ancak bu olayda anormal olarak gelişip hareket marifetinizi kısıtlayan şey kemik değil sinirdir.
  • Haglund hastalığı: Oldukça sık karşılaşılan bu vaziyetin nedeni çok sık biçimde topuklu pabuç giyilmesidir. Topuk kemiğinin hemen artta ve aşil tendonun sağ tarafında oluşan bir cins çıkıntıdır. Çok acı verici bir vaziyettir.
  • Aşil tendonunun iltihaplanması: Şayet çok hareketli bir yaşantınız varsa veya bir sporla ilgileniyorsanız bu sakatlanma çeşidini kesinlikle duymuşsunuzdur. Tendinit olarak öğrenilen bu iltihaplanma, aşil tendonunun kerelerce zorlanması neticesinde ortaya çıkar.
  • Kemik yaralanması: Genellikle bir sendeleme veya ayağınızı yanlışlıkla bir yere çarpma sebebiyle oluşur. Bu gidişatta ne cins bir rehabilitasyon uygulanacağı çok karmaşık değildir; yapmanız gereken ilk şey problemli bölgeye buz koymaktır.

Bir cevap yazın