Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir?

Her gün üzerinde durduğumuz ayaklarımız, bu vaziyete gerektiği zaman tepki gösterecek ve bu bakımdan dolayı da zamanla eskimeye başlayacaktır. Bazı gidişatların nasıl önüne geçilirse, bu vaziyetinde önüne topuk bakımı ile geçilebilmektedir. Özellikle de topuklarımız, ayakta çok fazla durduğumuz zaman en çok zarar gören bölgemiz olarak karşımıza çıkıyor. Gerek çatlıyor gerek ise de ayak sızısı yaparak bizleri rahatsız ediyor. Bakalım nasıl bakım yapabiliriz.

Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir?

Ponzo taşı olarak adlandırdığımız taş, gerek topuklarda ki çatlaklara gerek ise de ayak bakımına en çok tesir eden taşlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu taşı kullanarak, gerçeğinde topuk bakımı için ehemmiyetli bir safha kaydolmuş olacaksınız.

Her banyo imalinde sonra aldığınız ponzo taşı ile topuklarınıza masaj yapın. Bu sayede hem ölü tenlerden kurtulacaksınız hem de masaj tesirini hissedeceksiniz.

Bu operasyonu yaptıktan sonra ise ayaklarınıza ıslatıcı uygulayabilirsiniz. Gerek jojoba yağı gerek ise de bu yağın bulunduğu kremleri kullanabilirsiniz.

Her gece  adet aspirin ile karıştırılmış vazelini ayağınıza sürüp, çorap giyip uyuyabilirsiniz. Oldukça tesirli bir usul olmasına karşın, topukları zaman içerisinde sarartabilmektedir.

Ayaklarınıza soğuk su uygulamak azıcık ürkütücü olacaktır. Ama soğuk su dolu bir kabın içerisinde elma sirkesi dökerek ve yarım saat bekleyerek iyi bir netice elde edebilirsiniz.

Ayağınıza masaj yapmak yalnızca topuklarınız için değil aynı zamanda da ayak bakımı için de uygun olacaktır. Gül suyu losyonu ile bu bakıma kavuşabilirsiniz.

Topuk Çatlakları Önlemek İçin

Düzenli olarak çorap giyilmesine dikkat edilmelidir. Özellikle de yazın çorap giymeyenler, akşam uyumadan evvel ayaklarına vazelin sürüp o biçimde uyumaları gerekmektedir.

Topuk çatlakları en çok, günün çoğunu ayakta geçirenler için külfetli bir vaziyettir. Bunun için ayaklarınıza akşam konuta geldiğiniz zaman deniz tuzlu suda bekletirseniz oldukça bereketli olacaktır.

Bitkisel Çözüm

Gün içerisinde topuklarınıza zeytinyağı sürerek ve daha sonrasında galoş giyerek ayaklarınızı  saat o biçimde bekletin. Bu operasyonu gece uyumadan evvel de uygulayın.

1 yemek kaşığı gliserin, 1 yemek kaşığı limonu karıştırarak da ayaklarınıza sürebilir ve bu karışımla masaj yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın