Türk İnsanının Sızıları Bu Surattan Oluyormuş

TÜRK hekimlerinin yaptığı araştırma D vitamini ile adale eklem sızısı arasında yakın ilişki olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmaya göre adale ve eklem sızısı yaşayanların yüzde 74’ünde D vitamini beceriksizliği görüldü.

Fizik Rehabilitasyon ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Muharrem Çidem’in önderliğinde fizik rehabilitasyon muayenehanesine yaygın beden sızısıyla müracaat eten 14 bin 925 hasta üzerinde asıllaştırılan araştırma neticesine göre, bu hastaların 11 bin 29’unda D vitamini beceriksizliği olduğu tesbit edildi.

Doç. Dr. Çidem, D vitaminin en ehemmiyetli kaynağın güneş olduğunu belirtti. Araştırma Beynelmilel Turkish Journal of Medical Science adlı tıp mecmuasında yayınlanırken Doç. Dr. Çidem, “Çağdaş hayat stilinin lüzumluluğu olarak kapalı işyerlerinde çalışan, hafta sonlarını da alışveriş merkezlerinde geçiren bir cemiyet olduk. Bu sebeple güneş gören bir ülke olmamıza karşın D vitamini beceriksizliği yüksek” dedi.

Akdeniz abuhavasında yer alan Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre ise D vitamini noksanlığının görülme sıklığı bayanlarda daha fazla olmak üzere yüzde 93.

‘FİZİK REHABİLİTASYON POLİKLİNİĞİNE BAŞVURANLARIN YÜZDE 74’ÜNDE D VİTAMİNİ BECERİKSİZLİĞİ’

Fizik rehabilitasyon ve rehabilitasyon polikliniğine yaygın sızı ile müracaat eten hastaların yüzde 74’ünde D vitamini yetersizliğini tespit ettiklerini belirten Doç. Dr. Çidem, “Bize müracaat eten 14 bin 925 hastanın 11 bin 29’unda D vitamini düşüklüğü tespit ettik. Bu çok yüksek bir oran. Bu düşüklük, şu anda içinde bulunduğumuz kış aylarında daha fazla olurken yaz aylarında daha az olduğunu tespit ettik. Mart ayında D vitamini en düşük seviyede olurken, bayanlarda da erkeklere göre daha fazla D vitamini beceriksizliği görüldüğünü ölçümledik” diye konuştu.

‘YALNIZCA ADALE EKLEM SIZISI DEĞİL BAŞKA HASTALIKLARLA DA İLİŞKİLİ OLABİLİR’

D vitamini noksanlığının adale ve eklem sızılarının yanı sıra başka hastalıklarda da ana faktör olmasa bile, ilişkili olduğunu belirten Doç. Dr. Çidem,  “D vitamini beceriksizliği ile alakalı yapılan çalışmalarda halsizlik, bitkinlik, bunalıma meyil, Multipl Skleroz, tansiyon, kalp, diyabet gibi bir hayli hastalıkla ilişkilendirildiği öğreniliyor” dedi.

‘ÇAĞDAŞ CEMİYETLERDE GÜNEŞ GÖRMÜYORUZ’

D vitamini noksanlığının çoğalmasındaki en ehemmiyetli faktörlerden birinin çağdaş hayat biçimi olduğunu ifade eden Doç. Dr. Çidem, “Çağdaş cemiyetlerde biz artık bahçeli müstakil konutlar yerine apartman dairelerinde yaşıyoruz. Hafta sonları sarih alanlara gitmek yerine alışveriş merkezlerine gidiyoruz. Dolayısıyla güneşe maruziyetimiz olmuyor. D vitamininin birleşimi için de güneşe maruz kalmak koşul. Biz gıdalarla yeteri kadar D vitamini alamıyoruz. Çağdaş cemiyette bunu muvaffak olamıyoruz” dedi.

‘YAĞLI BALIK, YUMURTANIN SARISI, DANA KARACİĞERİ VE TEREYAĞ HARCAYIN’

D vitamini birleşimi için güneşin koşul olduğunu ifade eden Doç. Dr. Çidem, “Gıdalarla yeteri kadar D vitamini alamıyoruz ama yeniden de D vitamini bakımından zengin olan gıdalar var. Yağlı balık cinsleri, yumurtanın sarısı, dana karaciğeri, tereyağ gibi gıdalar da D vitamini bakımından zengin” dedi.

‘KAPALI ALANLARDA ÇALIŞANLAR TEHLİKE ALTINDA’

D vitamininin yaşlılarda osteoporoz başka bir deyişle kemik erimesi açısından ehemmiyetli bir faktör olduğunu belirten Doç. Dr. Çidem laflarını şöyle noktaladı:

“Yaygın beden sızısı, halsizlik, bitkinlik yaşayan her ferdin belirli bir yaştan sonra D vitamininin kumpaslı olarak ölçülmesi gerektiğini düşünüyorum ve bunu öneriyorum zira düşme tehlikeyi ile birlikte kalça kırığı çok büyük bir mesele. O surattan yaşlı popülasyonun bu mevzuda daha dikkatli olması gerekiyor. Bunun yanı sıra kapalı alanda çalışan herkes tehlike altında. Sabah işyerlerine giriyoruz akşam güneş gittiğinde çıkıyoruz ve D vitamini beceriksizliği kaçınılmaz oluyor.

Adale ve eklem sıhhatinin yanı sıra ruh sıhhati için de verimleri olduğu öğrenilen D vitaminin en ehemmiyetli kaynağı güneş.

Bir cevap yazın