Türkiye’de bir ilk… Hamileyken bir daha hamile kaldı

İzmir’de yaşayan Sevinç Çelik şubatta hamile olduğunu öğrendi. Bir ay sonra değişik yumurtasında yine döllenme olduğu ve ikinci gebeliğin başladığı tanımlandı. Bu vaziyet dünyada yalnızca 11 defa görüldü. 6 Ekim’de Poyraz ve Ayaz bebekler sezaryenle sıhhatli olarak dünyaya geldi.

İzmir Tümörle’da yaşayan Ender-Sevinç Çelik çifti, şubat ayında çocuk sahibi olacaklarını bildi. Bebek hazırlıklarına başlayan çift, takribî bir ay sonra hakimiyet için gittikleri sağlık kurumunda tıp tarihine geçecek bir sürprizle karşılaştı. Yapılan analizde Sevinç Çelik’in hamileyken, değişik bir yumurtasında yine döllenme olduğu ve ikinci defa gebeliğin başladığı tanımlandı.

İki küçük mucize…

Habertürk gazetesinde yer alan habere göre hem aile hem de Doğum Uzmanı Op. Dr. Volkan Emirdar, vaziyet karşısında büyük afallamışlık yaşadı. 6 Ekim’de hakikatleştirilen sezaryenle Poyraz ve Ayaz adında iki bebek sıhhatli olarak dünyaya geldi. Duygularını “İki küçük mucize içimde yeşerdi” laflarıyla dile getiren Sevinç Çelik “Bebeklerimi düşünmekten yatamadığım günler oldu” dedi.

Dünyada yalnızca 11 defa görüldü

Dünyada bu biçimde öğrenilen 11 olay olduğuna dikkat sürükleyen Op. Dr. Volkan Emirdar, Türkiye’de ise yayınlanmış, bildirilmiş olay olmadığını söylüyor: “Bizim ‘süperfetasyon’ dediğimiz gerçekten çok ender görülen bir vaziyet. Kadının hamileyken yumurtlaması çok efor ama bu hastamız çok istisnai olarak yumurtluyor. Sperm ile yumurta döllenip, rahme yerleşiyor. Hamileyken de yine hamile kalıyor.”

“Bunlar ne tüp bebek ne ikiz bebek”

İzmir’de yaşayan Sevinç Çelik, hamile olduğunu bilmesinden bir ay sonra değişik yumurtasında yine döllenme olduğu ve ikinci defa gebeliğinin başladığını bilince yaşadığı keyfi ve şoku anlattı.

İzmir’in Tümörle ilçesinde yaşayan Ender-Sevinç Çelik çifti, şubat ayında bebek sahibi olacaklarını bildi. Bebek hazırlıklarına başlayan çift, takribî bir ay sonra ise hakimiyet için tekerrür sağlık kurumuna gitti. Genç çift, burada ise bir sürprizle karşılaştı. Yapılan analizde, annenin değişik bir yumurtasında yine döllenme olduğu ve ikinci defa gebeliğin başladığı tanımlandı. Çift bu vaziyeti bildiğinde ise ikinci defa mutluluk yaşadı ve sanki afallamışa döndü. Daha sonra hakimiyetlerini önemsememe etmeyen çiftin, Poyraz ve Ayaz adında bebekleri 6 Ekim’de dünyaya geldi.

Doktorlara çok afalladı

Yaşadığı süreci anlatan Sevinç Çelik, “İlk hamile olduğumu kavradım, hakimiyete gittim. Yalnızca bir tane çocuğum gözüküyordu. İkinci hakimiyete bir ay sonra gittiğimde, hekim monitöre bakıyor, natürel ki afallamış. Ben kötü bir şeye yordum, ‘Ne oldu’ dedim. Bana bir bebek daha gördüğünü söyledi. ‘İhtimalsiz’ dedim. Zira ailelerde ikiz yok ne eşimin ailesinde ne benim ailemde. Hekim ‘Ama var bir minik bebek daha ancak çok minik, acaba ikiz de kendi kendini mi yok ediyor’ dedi. Sonra baktı, kalbi atıyor, sıhhat vaziyeti iyi ve hekim de çok afalladı. Hekim, tıp yaşamında ilk kere böyle bir şey ile karşılaştığını söyledi. Biz buna ‘süperfetasyon’ diyoruz ve ‘Biz bunu kitaplardan okuduk yalnızca’ dedi. Dünyada 11 olay varmış ve ben 12’nciyim. Türkiye’de hiç görülmemiş bir şeymiş. Daha sonra beni sevk ettiler” dedi.

“Bilince şoktan ağladım”

Hekiminden haberi alınca gözyaşlarına boğulduğunu anlatan Çelik, “Ben bilince ağladım. Tamamen şoktan. Bana deselerdi ikiz bebeğim olacağını muhtemel değil. Ailelerde yok. Bu ne tüp bebek ne ikiz bebek. Bu ispatlanmış bir şey. Her ay kontörle gittim. Arada 4 hafta fark var. İlk bildiğimde şoktan ağladım. Daha sonra doğumumda da ağladım. Hep bende coşkudan kendimi özel sezmekten ziyade evham vardı. Çok minikti zira. Bin 500 gram kadar dünyaya geldi. 20 gün kadar yoğun bakımda kaldı. Şu anda çok mutluyum. İkisi de sıhhatli ikisi de yanımda. Ayaz anne kokusunu almadan 20 gün küvezdeydi. 5 gündür bizimle beraber şuanda çok mutluyum” diye konuştu.

Bir cevap yazın