Türkiye’den Tarihi Bir Zafer Daha!

Sıhhat Bakanı Akdağ: Türk bilim insanları çok sıkı biçimde çalıştılar, bakanlık olarak biz kendilerine destekledik. Şu anda aşı keşfedilmiş gidişatta. Başka Bir Deyişle Türkiye bir virüs aşısını üretebilecek vaziyete geldi. Başka bir işletmenin lisanslı aşısını değil, orijinal bir aşıyı. Dünyanın ilk KKKA aşısını allahın izniyle Türkiye üretmiş olacak.Hayvancılık yapılan ve hastalığın dağılabildiği bölgelerde hayvanlarla temas eden ya da hayvanların bulunduğu yerlere girip çıkan herkes kesinlikle akşam evine gittiğinde bedeninin bir yerine kene yapışmış mı bunun hakimiyetini yapmalıdır. Zira erken yarıyılda tespit edilir de o kene sıhhat çalışanı ya da doktor tarafından yerinden çıkarılırsa virüsün bulaşma olasılığı çok eksiliyor.

Sıhhat Bakanı Recep Akdağ, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi KKKA aşısına değinerek, “Türk bilim insanları çok sıkı biçimde çalıştılar, bakanlık olarak biz kendilerine destekledik. Şu anda aşı keşfedilmiş gidişatta. Başka Bir Deyişle Türkiye bir virüs aşısını üretebilecek vaziyete geldi. Başka bir işletmenin lisanslı aşısını değil, orijinal bir aşıyı. Dünyanın ilk KKKA aşısını allahın izniyle Türkiye üretmiş olacak.” dedi.

Bakan Akdağ, birliktesiki Megakent Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, AK Parti Erzurum milletvekilleri Zehra Taşkesenlioğlu, Mustafa Ilıcalı ve Orhan Deligöz ile AK Parti Şehir Başkanlığını ziyaretinde gazetecilerin suallerini yanıtladı.

Bir gazetecinin kuş gribi hadiseleriyle alakalı suali üzerine Akdağ, kuş gribi mevzusunda şu anda evham edilecek rastgele bir vaziyetin bulunmadığını söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sıhhat Bakanlığının bu hususta ciddi bir deneyim ile gerekeni yaptığını belirten Akdağ, “Dolayısıyla o hususta şu anda rastgele bir kararsıza mahal husus yok.” dedi.

“KKKA MEVZUSUNDA ÇOK CİDDİ TEMKİNLER ALIYORUZ”

Akdağ, kenelerin bir çeşidinin taşıdığı bir virüsle alana gelen KKKA hastalığına da işaret ederek, laflarını şöyle sürdürdü:

“Bu adı almasının nedeni hastalığın Kırım ve Kongo’da ilk tasvir edilmiş oluşu. Daha çok bozkır abuhavasına yakın yükseltilerde görülüyor. Bu kene cinsleri ve virüsler daha ziyade çok fazla kurak değil ama kurakla sıradan abuhava arası yerlerde görülüyor. Bulaşma yolu da büyükbaş hayvanlar ve ufak hayvanlar. Onlara yapışıyorlar. Hayvancılık yapılan yerlerde gerek hayvanlarla doğrudan ilgilenen ve bakımını yapan bireylere gerekse o bölgede yaşayan ya da konuk olan bireylere bulaşma tehlikeyi oluyor. Bu hususta Türkiye çok deneyimlendi. Çok ciddi temkinler alıyoruz.”

Mart ayından başlayarak nisan ve mayıs aylarında keneyle alakalı görülen hastalığın sık tesadüfülebileceği kentlerde, ilçelerde ve köylerde Sıhhat Bakanlığı olarak bire bir kapıları çalarak bilgilendirme yaptıklarına işaret eden Akdağ, bu hususta hazır materyallerin ve kitapçıkların olduğunu ve bunları ailelere verdiklerini söyledi.

Akdağ, KKKA’da yurttaş açısından ehemmiyetli olan hususun hakimiyet olduğuna dikkati sürükleyerek, şunları kaydoldu:

“Mayıs, haziran, temmuz aylarında büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapılan ve hastalığın dağılabildiği bölgelerde hayvanlarla temas eden ya da hayvanların bulunduğu yerlere girip çıkan herkes kesinlikle akşam evine gittiğinde bedeninin bir yerine kene yapışmış mı bunun hakimiyetini yapmalıdır. Zira erken yarıyılda tespit edilir de o kene sıhhat çalışanı ya da doktor tarafından yerinden çıkarılırsa virüsün bulaşma olasılığı çok eksiliyor.”

KKKA mevzusunda erken müdahalenin ehemmiyetine değinen Akdağ, “Kene bedende ne kadar çok kalırsa KKKA o kadar çok bulaşıyor. Zamanında bilim adamlarımızın ortaya koyduğu önlemlerden biri hem de çok ehemmiyetli birisi vardı. Bu benim fikrim değil, bilim insanlarımızın görüşüdür. Bunu zikrettiğim de bir iki köşe yazarının cahillerinden mülhem yazıları, çizileri, ifadeleri olmuştu. Pantolonun paçalarının, içeri sokulması. Bu çok kolay görülse de çok ehemmiyetli bir tespit. Zira kene yerden geldiği için oradan insanın bedenine çıkıyor. Dolayısıyla bu işi öğrenenler konuşmalı, öğrenmeyenler tenkit etirken çok itina etmeli.”

“DÜNYANIN İLK KKKA AŞISINI TÜRKİYE ÜRETMİŞ OLACAK”

Bakan Akdağ, KKKA aşı çalışmalarına ait de şunları ifade etti:

“Aşı mevzusu Erciyes Üniversitesi ile yürüttüğümüz faaliyettir. Varsayıyorum sekizinci senesini doldurmuş olabilir. Türk bilim insanları çok sıkı biçimde çalıştılar, bakanlık olarak biz kendilerine destekledik. Şu anda aşı keşfedilmiş gidişatta. Başka Bir Deyişle Türkiye bir virüs aşısını üretebilecek vaziyete geldi.

Başka bir işletmenin lisanslı aşısını değil, orijinal bir aşıyı. Dünyanın ilk KKKA aşısını allahın izniyle Türkiye üretmiş olacak. Azıcık daha zamana lüzum var. İnsanlar üzerinde de bazı araştırmaların yapılması gerekli.”

Bir cevap yazın