Turşu Suyunun Hiç Varsayım Edemeyeceğiniz 13 Kullanım Alanı

Alttakiler yalnızca tuz kullanılan turşularda işe bereket. Tatlı turşularda ise işe yaramaz.

1- Mide bulantısını geçirir

Turşu suyunda yer alan sirkedeki asit mide bulantınızı geçirir ve daha iyi sezmenizi sağlar.

2- Sivrisinek ısırıklarına iyi gelir

Sivrisineklerin ısırdıkları bölgeleri kaşımadan edemiyor musunuz? Turşu suyuna pamuğu bandırın ve bölgeye uygulayın. Kaşıntılarınızın geçtiğini göreceksiniz. Kaşıntınız geçtikten sonra bölgeye ıslatıcı sürmeyi unutmayın. Aksi halde bölge kuruyabilir.

3- Solan nebatları canlandırır

Balkonunuzda, evinizde veya bahçenizde solmaya surat yakalamış nebatlarınız var mı? Hemen turşu suyu ile sulayın.

Turşu suyunda yer alan potasyum nebatlar için çok değerli. Ayrıca turşu suyundaki asit, toprağın PH değerini çoğaldırır ve nebatınız yaşama dönmesini sağlar.

4- Adale yakalanmasını geçirir

Turşu suyu adale yakalanmasına da iyi geliyor.

Turşu suyunda yüksek oranda sodyum ve potasyum bulunur. Yapılan araştırmalarda insanların neden kramp geçirdiği bütün olarak kestirilemese de elektrolitlerin yetersizliğinden kaynaklandığından şüpheleniliyor. Bu sebeple spor yapmadan hemen evvel bir veya iki bardak turşu suyu içmeniz önerilir.

5- Akşamdan kalmışlığı geçirir

Akşamdan kalmışlık birinin başına gelebilecek en kötü şeylerdendir. Şayet bir evvelki gün alkolü fazla kaçırıp sabah hiç de iyi uyanmadıysanız, hemen turşu suyu için. Mucizeler yarattığı söyleniyor.

6- Bakırları parlatır

Hemen hemen herkesin evinde bakırdan yapılma eşyalar vardır. Bakırdan yapılan eşyalar sık sık ilgilenilmediğinde yeşil renge sahip olurlar. Turşu suyuna pamuk bandırın ve bakır eşyanızı cilalayın. Yeni haline siz dahi inanamayacaksınız!

7- Besinlerin ömrünü uzatır

Evinizde belirli zaman içinde harcamanızın imkânsız olduğu sebzeler var mı? Turşu suyunda bekletirseniz ömrünü bir hafta uzatmış olursunuz. Bir de tadının daha iyi olduğunu göreceksiniz!

8- Kokteyllere tat verir

Misafirlerinize turşu suyu ikram etmek azıcık ilginç kaçacaktır. Bir ‘shot’ kadehi votkayla iki ‘shot’ kadehi turşu suyunu karıştırın ve iyice çalkalayın. Daha sonra karşımı kokteyl kadehine dökün. Kokteylimiz hazır!

9- Mide ekşimesine iyi gelir

Bal ile turşu suyunu karıştırıp için. Mide ekşimesine iyi geldiğini göreceksiniz.

10- Yabani otları öldürür

Turşu suyu, yabani otları öldürmekte bir numaradır. İstenmeyen otların üzerine turşu suyu dökün. Bir zaman sonra kaybolduklarını ve bir daha çıkmayacaklarını görürsünüz.

11- Salataya tat verir

Sirkenin yanında salataya ilave edeceğiniz turşu suyu ve yoğurt, salatanızı tadına muhteşemleştirecektir. Kimileri turşu suyunu eti terbiye etmekte kullandıklarını ve şahaneler yarattığını da ifade ediyorlar.

12- Güneş yanıklarını geçirir

Turşu suyuna pamuk bandırıp güneş yanığının olduğu bölgeye uygulayın. Turşu suyunda yer alan sirke yanıklık hissini azaltır.

13- Farenjiti geçirir

Farenjiti geçirmenin en süratli ve tesirli usulü bir bardak turşu suyu içmektir. Turşu suyunun içinde yer alan sirke en az öksürüp şurupları kadar tesirlidir. Üstelik tamamen natüreldir!

Turşu suyunun bu kadar faydalı olduğunu ben de öğrenmiyordum. Senelerdir turşu suyunu lavaboya döktüğüme inanamıyorum!

Turşu suyunun faydalarından dostlarınıza bahsetmeyi unutmayın!

Bir cevap yazın