Tuvalete Telefonla Girenler Yandı

Siz de telefonsuz asla deyip tuvalete dahi telefonunuzla girenlerden misiniz? Tuvalete götürdüğünüz cep telefonu, bir paratoner gibi çevredeki mikropları toplayıp el, ağız ve cildimiz yoluyla bu mikropları bize taşıyor…

İngiltere’de bulunan Surrey Üniversitesi’nde Mikrobiyoloji öğrencileri, geçtiğimiz yıl cep telefonlarını yakından inceledi. Cep telefonlarında tuvaletlere oranla 18 kat daha fazla bakteri bulunduğu ortaya çıktı.

Üniversiteden Hekim Simon Park, cep telefonlarının iletişim amacı olmasıyla birlikte kullanıcılarının kişisel izlerini de taşıdığını belirtti. Ve cep telefonları üzerinde bir hayli bakterinin varlığını farketti.

CEP TELEFONUNDA TUVALLETTEN 18 KAT DAHA BAKTERİ VAR

Cep telefonlarında tuvaletlere oranla 18 kat daha fazla bakteri bulunduğu ortaya çıktı. Üniversiteden Hekim Simon Park, cep telefonlarının iletişim amacı olmasıyla birlikte kullanıcılarının kişisel izlerini de taşıdığını belirtti. Başka Bir Deyişle telefonlara gıda ve içeçekler de bulaştırılıyor. O nedenle bu bakterilerin içerisinde yiyecek zehri içerenler de bulunuyor.

TELEFONUNUZU TEMİZLEYİN

Uzmanlar, cep telefonu temizliğine itina gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi. Cep telefonunuz parçalara bölebiliyorsa, yine 3 ayda bir telefonu kapattıktan sonra en ince parçalarına kadar ayırmalısınız. Bataryayı pamuk ya da toz önleyici mendil ile temizledikten sonra, kart yuvası ve diğer ayrıntı bölgeleri kulak çöpü ya da kullanılmamış diş fırçası dayanağı ile temizleyebilirsiniz.

TELEFONUNUZU PARÇALARINA KADAR AYIRIN

Akıllı telefonunuzun temizliğini önemsememe etmemelisiniz. Eğer akıllı telefonunuzu parçalara ayırabiliyorsanız 3 ayda bir telefonu kapattıktan sonra en ince parçalarına kadar ayırmalısınız. Bataryayı pamuk ya da toz önleyici mendil ile temizledikten sonra, kart yuvası ve diğer ayrıntı bölgeleri kulak çöpü ya da kullanılmamış diş fırçası dayanağı ile temizleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın