Ucuz olarak satılan şerbetli tatlılara dikkat!

Ucuz olarak satın aldığımız şerbetli tatlıların bedenimizde oluşturduğu risk ve neden olduğu sıhhat sorunlarını öğreniyor muydunuz?

Ucuz olarak satılan tatlıların çok ucuz bir maliyetle yapıldığını söylememize gerek yok. Ancak ucuz olarak satın aldığınız tatlıların içinde neler bulunduğunu ve sıhhatimize ne gibi hasarlar verdiğini söylememizde fayda görüyoruz.

İşte ucuz olarak satın alıp afiyetle yediğimiz o tatlıların içersinde bulunan maddeler ve neden olduğu sıhhat sorunları…

MALİYETİ AZ OLDUĞU İÇİN DARI ŞURUBU KULLANIYORLAR

Darı şurubu, besin sektöründe şeker pancarından elde edilen natürel şekere göre daha çok seçim edilmekte. Zira darı şurubunun, natürel şekere göre maliyeti daha az.

Tokluk hissi uyandırmayan ve yedikçe yeme hissi veren bu madde ilerleyen zamanlarda pankreas kanseri, obezite ve diyabet gibi bir hayli riskli sıhhat meselelerine sebebiyet verebiliyor.

FRUKTOZ

Ucuz tatlıların hemen hemen hepsinde bulunan fruktoz beden tarafından öğütülemeyip direk yağ oluyor.

Bu madde obeziteye neden olabileceği gibi bulaşıcı hastalıkları da birliktesi getiriyor.

Tüm tatlandırıcılar arasında acele bir biçimde yağa dönüşebilen en ehemmiyetli madde fruktozdur.

ANTEP FISTIĞI YERİNE BEZELYE KULLANIYORLAR

Fıstıklı varsaydığımız ucuz baklavaların içerisinde boyaya daldırılmış bezelye ve yer fıstığı yer alabiliyor. Bezelye rastgele bir mesele teşkil etmese de besin boyasına daldırılmış olan yer fıstığı tüketimi sıhhat açısından oldukça zararlı.

KIZGIN YAĞDA PİŞEN TATLILAR KANSERİ TETİKLİYOR

Kızgın yağlar içerisinde pişen tatlıların, yağ ömrü kısa oluyor. Ancak çoğu yerde ucuz olarak satılan kızartılmış tatlıların yağları uzun zaman değişmiyor.

Bu vaziyette muhtelif kanser cinslerine neden olarak sık harcandığında sıhhatinizi büyük tehlike altına atabiliyor.

Bir cevap yazın