Unutkanlıktan Davacı Misiniz?

İyi beslenmek yaşlılığın tesirlerini eksiltiyor.

Yaban mersini, lahana, brokoli, mercimek ve omega 3 zengini kabak çekirdeği belleği kuvvetlendiriyor, bunamayı geciktiriyor…

Kısa zaman evveline kadar belleğin yaşla beraber zayıflaması basmakalıp olarak kabul ediliyordu.

Ancak günümüzde, yaşam boyu sürdürülen doğru beslenme ve beyni çalıştıran egzersizlerle yaşlılığa bağlı hafıza kaybının eksiltilebileceği biliniyor.

YABAN MERSİNİ

C vitamini bakımından zengin olan ve antioksidan kapsayan yaban mersini, yaşla beraber zayıflayan hafıza için kullanılabilir.

Yaban mersini içinde bulunan antosiyaninler ve flavonoidler beynin bellekten mesul bölgesi ‘hipokampus’ üzerinde dolaysız tesir yaratır.

İngiltere’de yapılan araştırmaya göre flavonoidler asap hücrelerinin fonksiyonlarını çoğaldırıyor ve daha aşikar bir belleğe destekçi oluyor.

Alzheimer hastalığının yol açtığı hafıza kaybına iyi gelip gelmediği mevzusunda yapılan çalışmaların rakamı noksan olsa da uzmanlar kumpaslı olarak yaban mersini harcamanın, hastalığın bellekle alakalı bulgularını gevşetebileceğini söylüyor.

YUMURTA

Bellekte ehemmiyetli bir nörotransmiter olan ‘asetilkolinin’ birleşimi için zorunlu ‘kutun’ maddesi yumurtada bol ölçüde bulunur.

Amerika’da yapılan bir araştırmanın neticesine göre asetilkoli yapısında alana gelen bozukluklar ve bu nörotransmiter de oluşan işlev bozuklukları Alzheimer hastalığı ile yakından ilişkilidir.

Yapılan öteki çalışmalarda erken yaşlarda kutun doğrultusundan zengin beslenenlerin ilerleyen yarıyıllarda daha az hafıza meseleyi yaşadığını göstermiştir.

BALIK

Beynin muntazam olarak çalışabilmesi ve belleğin güçlenmesi için oldukça ehemmiyetli olan omega 3 yağ asitleri bakımından zengin ton, somon, alabalık gibi soğuk su balıklarının haftada en az 2 öğün harcanması nasihat ediliyor.

Balık dışında, omega 3 kapsayan öteki besinler arasında ceviz, keten tohumu, kabak çekirdeğini sayabiliriz.

Bu yiyecekler aynı zamanda Alzheimer hastalığına tutulma olasılığını eksiltmeye destekçi olabilir.

SEBZELER

Düşük kalorili, A vitamini ve demir gibi bir hayli esas vitamin ve mineraller kapsayan ıspanak, marul ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzelerde eforlu bir hafıza için önerilen besinler arasında yer alıyor.

Tüketilen sebzenin rengi ne kadar koyu yeşil olursa kapsadığı antioksidan ölçüyü çoğalıyor ve sıhhatli bir beyin için o kadar çok fayda sağlıyor.

YEŞİL ÇAY

İçinde bulunan polifenollerin, özellikle flavonoidlerin belleği geliştirdiği düşünülmektedir.

Bu antioksidanlar, Alzheimer hastalarının beyinlerinde plak oluşturan proteinlerin yapımının eksiltilmesine destekçi olur ve belleği zayıflatan nöron kaybını baskılar.

Flavonoidlerin antioksidan özelliklerinin ilerleyen yaşlarda görülen asap hücresi kaybını yavaşlattığına inanılmaktadır.

FOLİK ASİT

Avustralya’da yapılan bir öteki çalışma, folik asit açısından zengin yiyecekler yemenin beyinde süratli bilgi harekâta ve belleği kuvvetlendirme ile ilişkili olduğu istikametinde neticelere sahiptir.

Folik asit bakımından zengin besinler arasında kahvaltılık hububatlar, mercimek, börülce, soya fasulyesi, ıspanak, bezelye, enginar, brokoli, buğday tohumu, pancar ve portakalı sayabiliriz.

BUNLARA DiKKAT EDiN

 

 • Tansiyonunuzu ve kolesterolünüzü hakimiyet altında tutun.
 • Kalp ve damar sıhhatini gözetmek beynin muntazam çalışması çok önemlidir.
 • Uyku kumpasını sağlayın.
 • Araştırmalar uyku bozukluklarının belleğin zayıflaması ile yakından alakalı olduğunu söylüyor.
 • Kumpaslı egzersiz yapın.

 • Fiziksel etkinliğin Alzheimer hastalığı ve bunama tehlikesini eksilttiği biliniyor.
 • Beyin jimnastiği yapın.
 • Bulmaca, lisan bilme gibi beyni çalıştıran etkinlikler ileri yaşlarda beynin daha sıhhatli olmasını sağlıyor.
 • Sigara içmeyin.
 • Kalp krizi tehlikesini artıran ve tansiyonu yükselten sigara beyinde kalıcı zarara yol açabiliyor.
 • Stresi azaltın.
 • Stresi eksiltmenin yollarını bilin, hobi edinin ve kendinize fazla yüklenmeyin.

Kaynak: Takvim

Bir cevap yazın