Uyku Problemi Sürükleyenlere Çözüm!

Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, son senelerde çoğalan muayenehane çalışmaların neticelerine sabrederek, lavantanın özellikle uçucu yağının rahat uyku için, teskin edici, stres bulgularını eksiltici, canlandırıcı olarak kullanılabileceğini ifade ediyor.

Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, son senelerde çoğalan muayenehane çalışmaların neticelerine sabrederek, lavantanın özellikle uçucu yağının rahat uyku için, teskin edici, stres bulgularını eksiltici, canlandırıcı olarak kullanılabileceğini ifade ediyor. Ekrem Sezik, aktar ve eşi dükkanlarda niteliği belirli olmayan aromaterapi yağlarının satılmakta olduğunu belirterek, lavanta yağının eczanelerden alınması gerektiğini söylüyor.

Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, lavanta çiçeğinin verimleriyle alakalı bilgiler paylaştı. Lavantanın geçmişten günümüze yaşamımızdaki yerini anlatan Sezik, şunları söyledi:
“Daha Öncekinden İstanbul’un hemen hemen her mahallesinde köşe başlarında, roman yurttaşlarımız kendilerine has sesleri ile lavanta çiçeği satardı.

Şimdi bazen İstiklâl Sokağı’nde görülüyor. Alınan lavanta çiçekleri, minik torbalara konur, çamaşır ve yünlülerin arasına çamaşırlar hoş koksun, yünlülere güve gelmesin diye konurdu. Öteki hoşluklarla birlikte bu adet de kayboldu. Lavanta nebatı, çok senelik, güzel kokulu bir nebat. Yabani olarak yetişir ama artık yaygın bir biçimde tarımı yapılıyor. Özellikle Akdeniz abuhavasına sahip ülkelerin denize yakın ama yüksek kısımlarında yetiştiriliyor. Ülkemizde az da olsa, Antalya – Mersin arasındaki yaylalarda yetiştiriliyor.”

Çiçeklerin kimyevi yapısı
Çiçeklerin hoş kokusunu ve tesirini, taşıdığı % 1-3 oranındaki uçucu yağların verdiğini, bunun yanında başka maddelerin de olduğunu ifade eden Ekrem Sezik, laflarını şöyle sürdürdü:

Çiçeklerin kullanılışı

“Çiçekler, Avrupa İlaç Müesseseyi tarafından ananesel nebatsal tıbbi mahsul olarak kabul edilmiş. Avrupa İlaç Müesseseyi, ‘yorgunluk ve hafif stres bulgularını gevşetme ve uykuya dayanakçı olma’ emelleri için farklı lavanta çiçeği preparatlarının özellikle çaylarının kullanılabileceğini kabul etmiş.”

Uçucu yağ

“Lavanta uçucu yağı, nebatın çiçek gidişatlarından veya toprak üstü kısmından elde edilir. Uçucu yağın şifalı tesirlerinden eczacılıkta, hoş kokusundan da kozmetik preparatlarda faydalanılmaktadır. Uçucu yağın yapısında yüksek oranda linalol ve linalil asetat ismi verilen maddeler bulunmaktadır.”

Uçucu yağın kullanılışı 

Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, uçucu yağın kullanışıyla alakalı da şu bilgileri verdi: “Avrupa İlaç Müesseseyi lavanta uçucu yağını, çiçekler gibi ananesel nebatsal tıbbi mahsul olarak kabul etmiş ve ‘yorgunluk ve hafif stres bulgularını gevşetme ve uykuya dayanakçı olmak’ için kullanılabileceği önerisini yapmıştır. Öteki kaynaklarda genel sıkıntılılık halinde de kullanılabileceği kabul edilmektedir. Bu emeller için çok pratik bir yol öneri edelim: Kesme şeker üzerine 1- 4 damla uçucu yağ damlatılır ve şeker yenir.”

Aromaterapi ve lavanta uçucu yağı

Lavantanın aromaterapide çok kullanılan uçucu yağlardan biri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ekrem Sezik, bu yağın aromaterapide özellikle uykusuzluk, sıkıntılılık gibi vaziyetlere karşı şu biçimlerde kullanılmakta olduğunu söylüyor:
•    “Bir tülbente veya bir bez parçasına 3-5 damla lavanta yağı damlatılır, uyumadan evvel 3-4 dakika müddet ile aralı olarak koklanır.
•    Pratik bir uygulama: Bir beze 3-5 damla lavanta yağı koyup yastıktan 30 santim kadar uzağa konur.
•    Masaj tatbik edilen aromaterapi uygulamalarında da hafifletici, teskin edici yöntemlerde çok kullanılmaktadır.
Son senelerde yapılan araştırmalarda, bebeklerin bulunduğu odaya konan uçucu yağın onları durgunlaştırdığı biçiminde bazı neticelere erişilmiştir ama bunu öneri edebilmek için, daha fazla uygulama neticesine gereksinimimiz bulunmaktadır.”

Uçucu yağ nereden alınacak? 

Prof. Dr. Ekrem Sezik, uçucu yağların alınması gereken yerlerle alakalı şu ihtarı yapıyor: “Aktar vb. dükkânlardan alınmamalıdır. Kimilerinin lavanta yağı dahi olduğu kuşkulu, bu unutulmamalıdır! Eczanelerde niteliği belirli aromaterapi yağları artık satılmakta. Başka Bir Deyişle adres yeniden eczane ve eczacılar.”

Sonuç

Hem eskiki ananesel bilgiler hem de son senelerde çoğalan muayenehane çalışmaların neticelerinin, lavantanın özellikle uçucu yağının rahat uyku için, teskin edici, stres bulgularını eksiltici, canlandırıcı olarak kullanılabileceğini gösterdiğini belirten Prof. Dr. Ekrem Sezik, son bir ihtar yaparak, “Uçucu yağlara alerjisi olan şahıslar kullanımda dikkat etmeli” diyor.

Bir cevap yazın