Uykuda neden kabus çöker?

İnsanlarda çoğu zaman alana gelen ve yatarken ortaya çıkan kabus şahsı oldukça zorlayan ve psikolojik açıdan etkileyen bir durumdur.

Peki, gerçekten kabus var mıdır, kabus çökmesinin sebepleri nelerdir?

Tüm bu suallerin yanıtlarını azıcıktan vereceğimiz bilgilerden bulabileceksiniz.

Azericede hayalet kelimesinin anlamı ‘’karabasma’’ ismiyle öğrenilmektedir. Makûs olduğu düşünülen bu varlık coşku ve psikolojik depresyonlara yol açtığı düşünülerek, doğumdayken ve uykuda can veren insanların bu varlıkların hiddetlerinden dolayı can verdikleri dedikodu edilmektedir.

Ancak hurafeleri bir kenara vazgeçmekte fayda var. İşin bilimsel ebadından incelersek şayet Kabus gördüğünüzü varsaydığınızda hakikatinde rem uykusunda oluyorsunuz.

Uykudan uyanmamıza karşın rem uykusunda var olan fizyolojik felç hali, başka bir deyişle göz kapakları, solunum yolları biz uyanır uyanmaz çözülmez. Bu vaziyette de beynimiz uyandığı halde vücudumuz henüz uyanmamış olur.

Böyle bir vaziyette de beyin olarak uyanmış olsanızda vücudunuzu hareket ettiremezsiniz. Yeniden bu vaziyetteyken konuşmaya çalışırız, haykırmaya çalışsak dahi sesimiz çıkmaz.

Peki, düşte bizim kabus çökmesi olarak nitelendirdiğimiz hakikatinde çok değişik olan bu vaziyet hakikatleşmeseydi ne olurdu?

Bu vaziyet asıllaşmasa başka bir deyişle rem uykusundayken vücudumuzu hareket ettirebilseydik, düşümüzde yapmaya çalıştığımız her şeyi reelde de yapmaya çalışırdık. Ve bu vaziyet sıhhatimiz açısından bir hayli riskli olabilirdi.

Kabus çökmesi ismiyle öğrenilen bu gidişatın alana gelmemesi için nasıl yatmak gerekir?​

Sırt üstü yatmak veya burun tıkanıklığı gibi alana gelen solunum problemleri kabus çökmesi ismi altında nitelendirilen bu gidişatın en ehemmiyetli sebepleri arasında yer alır.

Kabus çökmesi gidişatında ne yapılmalı?​

Kabus çökmesi vaziyet, şahsın sık sık başına geliyorsa ve uykuya dalar dalmaz ortaya çıkan bir gidişatsa şayet, şahsın rem uykusuna geçmeden başka bir deyişle 15 dk evvel uyandırılması gerekir.

Bu vaziyet kumpaslı olarak yinelenirse kabus çökmesi diye nitelendirilen hadise tekerrür alana gelmez.

Bu arada sizin için kabus yakaladık

Espri azıcık soğuk olabilir ama sakın küfür etmeyin :

Bir cevap yazın