Uykusuzluğun 5 Biyolojik Neticeyi

Uzun bir vakitten sonra yeteri kadar yatamamak, bedeniniz üzerinde vahim tesirlere neden olabilir. Kronik insomnianın başlıca biyolojik neticelerini ve ne zaman takviye almanız gerektiğini öğrenin.

Uzun vakit uykusuz kalmak, bedeninizin ya da beyninizin ayak uydurabileceği bir gidişat değildir.

Ara sıra insomnia sürüklemenin bazı nedenleri olabilir. Stresten ya da bir seferlik bir şeyden kaynaklanıyor olabilir ve bu gidişat kronik insomnia kadar problem yaratmaz.

Şayet, 2 ya da 3 aydan daha fazla bir vakit, uykusuzluk problemi sürüklüyorsanız, dinleyin. Şayet uykunuzu bütün alamıyorsanız ve bu gidişat günlük yaşamınızı etkiliyorsa dikkat edin.

En ehemmiyetlisi problemin kaynağını bulmaktır.

Bazen, kronik bir sızı, bunalım, uyku apnesi ya da iş suratından günlük yaşamınızdaki bir farklılık suratından yatamama problemi sürükleyebilirsiniz. Bu gidişat terapi ile çözülebilir.

Ne olursa olsun, oturup bekleyemezsiniz. Şayet birkaç gece arka arkaya 3 saatten fazla yatamıyorsanız, bir uzaman müracaat etmeniz usluca olacaktır.

İnsomnia, kesintisiz olan bir şey değildir. Ancak yaşam niteliğinizi düşürür. Bazen rehabilitasyon edemediğimiz bazı hastalıklardan kaynaklanır.

Şaşırtıcı olsa da, bazı uyku bozukluklarının bir çok değişik probleme yol açar. Bu yazımızdan onlardan bahsedeceğiz.

Uykusuzluğun sonuçları
Bir insanın sıhhatli olabilmesi için günde en az 8 saat yatması gerektiğini duymuşsunuzdur.

Açıkçası biz bütün rakamlardan bahsetmiyoruz. 60 yaşında 8 saat yatmakla daha genç bi yaşta 8 saat yatmak arasında fark vardır. Ayrıca, her insanın uyku gereksinimi farklıdır.

National Sleep Foundation’ a gore 26-64 yaş aralığındaki insanlar günde 7 ila 9 saat yatmalıdır. 64 yaşından sonra insanlar genelde çok fazla uykuya gereksinim duymuyor.
Çocukların sihrime hormonunu muntazam bir biçimde çalışması için her gün 9 ila 11 saat yatmaları gerekir.

Ancak andırmanız gerek bir sayı var: Günde en az 6 saat yatmak gerekiyor.

Çünkü noksan uyku alındığında, bedeniniz kendini iyileştiremez. Ayrıca beyniniz bütün olarak işlevini yerine getiremez ve lenf sisteminiz bedeninizdeki zehirli maddeleri atma mevzusunda noksan kalır.

1. Uykusuzluk bağırsak floranızı tesirler
Bağırsak balansınız bozulunca ne olur?

Tuhaf ama asıl. İsveç’teki Uppsala Üniversitesi bu gidişatı doğruladı.

Çalışmadan mesul bilim insanları, uzun vakit uykusuz kalmanın bağırsağınızdaki bakterilerin spektrumunu eksilttiğini söylüyor.

Bu organizmaların noksanlığı, metabolik sıhhatinizi tesirler. Unutmayın, kötü bir bağırsak florasının sıhhatiniz üzerinde büyük tesirleri vardır. Öbür şeylerin yanında:

İnsülin mukavemetinizi çoğaldırır
Kilo kaybedersiniz
Bağışıklık sisteminizi zayıflatır
Besin emilimini tesirler
2. İnsomnia diyabete yol açabilir
Bu ehemmiyetli bir bilgidir: uykusuzluk glukoz hoşgörünüzü tesirler böylece diyabete tutulma olasılığınız artar.

Bu daha çok yaşlı insanları etkileyen bir problemdir.
Ancak, fazla kilolu olma ve günde 6 saatten az geçime de bu probleme neden olur ve bu gidişat bir çok bilimsel çalışmalar neticeyi kanıtlanmıştır.
3. Uykusuzluk kalp sıhhatinizi tesirler

Her gün lüzumunuz olandan 3 saat daha az yatmak, kalbiniz üzerinde ciddi tesirler vazgeçer. Üç aydır günde 4 ya da 5 saat uyku yattığını düşünün.

“Yeteri kadar uyuyorum.” diye düşünebilirsiniz. Ancak bedeniniz öyle demiyor.

Uykusuzluk tansiyonu çoğaldırır.
Metabolizmanızı değiştirir. Bedeniniz insüline karşı mukavemet gösterir.
Uykusuzluk, irini çoğaldırır. Kalp adalelerinin daha süratli atar ve daha fazla streslenirsiniz .
Bir Hayli çalışmaya göre uykusuzluk kalbinizin acımasız bir düşmanıdır.

4. İnsomnia belleğinizi tesirler
Uykusuzluğun bedeninizdeki tesirlerini görmek için kronik insomnianızın olmasına gerek yok. Uykusuzluk, dikkatinizi, yanıt verme yetinizi ve konsantrasyonunuzu tesirler.

Şayet yeteri kadar uyku almazsanız, belleğiniz etkilenecektir. Problem kronikleşmeye başladığında, yaşam niteliğinizi tesirler.

Tıbbi araştırmaların ortaya çıkardığı gibi sohbet etmek, tümceleri anımsamak, basit problemleri çözmek gibi günlük etkinlikler tamamen değişmektedir.

5. Daha fazla anksiyete daha az uyku…Daha az uyku daha fazla anksiyete…
Anksiyeteli bulanık kadın

Bu vahim bir döngüdür. Stres ve anksiyete uyku niteliğinizi tesirler. Ancak şayet problem kronikleşmişse, gidişat ciddi demektir.

Bedeniniz ve zekânız, çok yakından birbirleriyle bağlıdır. Bu surattan kumpaslı olarak uykusuzluk, iç balansınızı değiştirir ve sizi daha da strese sokar.

Takviye istemekten sakınmayın. Tekerrür iyi bir uyku sürüklemek için bir uzmana başvurun.

Ne de olsa “Bazen dünyanın en büyük probleminin çözümü, iyi bir uykudadır.”

Bir cevap yazın