Uzun Müddet Tok Yakalıyor Ve…

Bedenimizdeki muhakkak hormonlar iştahın hakimiyet altına alınmasını sağlıyor. Bazı hormonlar bedene yeme sinyali yollarken kimileri ise bedene tok olduğunu veya doyduğunu söyleniyor.

ABD’de mevzuyla alakalı yapılan araştırmada yiyeceklerin bu hormonları etkileyerek açlık veya doygunluğu nasıl eksiltebileceği veya artırabileceği incelendi. Bu cinsten hormonal farklılıklar nihayetinde optimal beden ağırlığına erişilmesinde rol oynayabildiği ifade edildi.

DAHA UZUN MÜDDET TOK HİSSEDİLEBİLİR

Çalışmada yer alan ve PUFA’lar açısından zengin bir perhizle beslenen katılımcılar, açlığı artıran açlık grelin seviyelerinde ehemmiyetli bir düşüş yaşarken tokluk veya doygunluğu artıran peptit YY PYY hormonunda ehemmiyetli bir çoğalış yaşadıkları belirtildi.

Katılımcılar açken ve yemek yedikten sonra PYY seviyeleri arkasıydı. Bu cinsten hormon farklılıkları, daha iyi bir iştah hakimiyeti sağlanabileceğinin göstergesi olduğu ifade edildi. PUFA’lar açısından zengin perhizde veya hakimiyet perhizinde öznel puanlamalarda rastgele bir metamorfoz kollanmadığı bildirildi.

İştah hormonlarının yenilen ölçüyü tertip etmede ehemmiyetli bir rol oynadığını belirten Georgia Üniversitesi Profesörü Jamie A. Cooper, “Çalışmanın bu belirtileri, cevizde bulunanlar gibi PUFA’lar açısından zengin besinleri yediğimizde iştah hormonlarımızın pozitif istikamette değiştiğini, böylece daha uzun müddet daha tok sezebileceğimizi gösteriyor” dedi.

CEVİZİN PUFA’LAR AÇISINDAN KURUYEMİŞLER ARASINDA EŞİ YOK

Ceviz, temel olarak PUFA’lardan oluştuğu için kabuklu kuruyemişler arasında bir eşi olmadığı kaydolunan araştırmada, 30 gramlık porsiyonda toplam 19 gram yağın 13 gramı PUFA olduğu bunun neticesinde, ceviz, ehemmiyetli ölçüde nebat bazlı omega-3 alfa linolenik asit ALA içerek yegane kabuklu kuruyemiş 30 gramda 2.7 gram olduğunun altı çizildi.

Araştırmanın ayrıntılarında şu bilgiler verildi: “Tahlilciler çalışmaya 26 sıhhatli erkek ve bayan 18-35 yaş dahil etti. Katılımcılar ölçüm için ve çalışma süresince öğünlerini almak için laboratuvara geldiler.

Çalışmanın başında, tüm katılımcılar ölçüme tabi yakalandı ve doymuş yağ içeriği yüksek test öğünleri aldılar. Tahlilciler katılımcıları PUFA’lar açısından zengin yedi günlük perhiz grubuna veya tipik Amerikan beslenme stilindeki hakimiyet perhizine ayırdılar. PUFA’lar açısından zengin perhizde, ceviz, Alaska somonu, ton balığı, keten tohumu yağı, üzüm çekirdeği yağı, kanola yağı ve balık yağı yardımları yer alıyordu.

Tüm öğünler tahlilciler tarafından verildi. Yedi günlük perhizin ardından, katılımcılar tekerrür doymuş yağ açısından zengin test öğünlerini harcadı. İki perhizde de, toplam kalori ölçüyü ve yağdan alınan kalori yüzdesi benzerdi ancak dahil edilen yağ cinsleri farklıydı.

Hakimiyet perhizinde, yüzde 7 oranında çoklu doymamış yağ, yüzde 15 oranında tekli doymamış yağ ve 13 oranında doymuş yağ harcanırken PUFA’lar açısından zengin perhizde ise yüzde 21 oranında çoklu doymamış yağ, yüzde 9 oranında tekli doymamış yap ve yüzde 5 oranında doymuş yağ harcandı”.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın