Vitamin Noksanlığı Nasıl Anlaşılır?

Vitamin Noksanlığı Nedir?

Vitamin gıdalar sayesinde bedenimize aldığımız, bedende kendiliğindene üretilmeyen ve yetersizliğinde muhtelif hastalıklara neden olan maddelere verilen genel addır. Her vitaminin noksanlığı değişik hastalıklara neden olmaktadır.

Sıhhatli bir vücuda sahip olmak istiyorsak vitaminleri noksansız olarak bedenimize almalı, sıhhatli beslenmeliyiz. Peki vitamin noksanlığı nasıl anlaşılır bedenimizde ne gibi bulgular gösterir?

Vitamin Noksanlığı Nasıl Anlaşılır?

B12 vitamini noksanlığı vaziyetinde oksijenin uzuvlara taşınması yasaklanarak aralıksız bitkinlik hali, baş dönmesi, ve uykusuzluk gibi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca B12 vitamini yetersizliğinde bunalım, çocuklarda iştahsızlık ve üşengeçlik gibi rahatsızlıklarda ortaya çıkmaktadır. B12 et, balık, peynir ve süt gibi gıdalarda bulunmaktadır.

C vitamini yetersiz olması vaziyetinde diş etinde kanama, diş eti çekilmesi, kemik sızıları ve adale cılızlıkları gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bağışıklık sistemi cılız olan bireylerde de C vitamini yetersiz olduğu görülmektedir. C vitamini çoğunlukla; yeşil sebzeler, narenciye, domates, çilek ve kırmızı lahanada bulunur.

B2 vitaminin yetersizliğinde ağızda yara, dilde ve göz kenarlarında kızarıklık, burun kenarlarında müesseseye gibi gidişatlarla karşılaşabilirsiniz. B2 vitamini süt, yoğurt, yumurta, peynir, kuru baklagiller ve yeşilliklerde bol ölçüde bulunur.

Görmede bozukluk, kemik ve dişlerde problem, saç ve tırnaklarda kırılmalar, ciltte kuruluk olması A vitamini yetersizliğinden kaynaklanır. A vitamin; yeşil sebze, domates, hububat, bal ve havuçta bol ölçüde bulunur.

K vitaminin yetersiz olması vaziyetinde bedende ki kesikler ve yaralar daha geç iyileşme gösterir. İdrar yollarında, akciğerler, sindirim sisteminde ve tende kanamalar görülmektedir.

K vitaminin yetersiz olması bağışıklık sisteminin de düşük olmasına neden olur. Şayet böyle bulgular gösteriyorsanız ve kan neticelerine göre K vitamini noksanlığı teşhis edilmişse; karnabahar, brokoli, lahana, bezelye, yumurtanın sarısı, patates ve yeşil çay gibi gıdalar ile bedeninize K vitamini alabilirsiniz.

Bir cevap yazın