Vitamin Yetersizliğinin Bedende Görülen 8 Belirtisi

Balanslı ve yiyecek bedelleri yüksek bir beslenme kumpasıyla yaşamak bedenimize bir hayli doğrultudan yararlıdır. Ancak bu balanslı beslenme kumpasını sürdüren çoğu şahıs, perhizlerinde muhakkak yiyecek maddelerini göz arkasını ederler. Bu vaziyet de can sıkıcı hastalık bulgularına neden olur.

Bu bulgular ortaya çıktığında genelde öfkeleniriz ancak bu gidişat bedenimizin muhakkak vitamin ve mineral yetersizlikleri olduğunu bize haber vermesinin tek yoludur. Bu bulguların farkında olarak, beslenme tasarınızı kendi sıhhatinize göre düzenleyebilirsiniz.
Şayet bedeninizde vitamin eksikliği varsa, noksan olan vitamine göre alttaki bulguları göstermeniz mümkündür.

Saç ve Tırnaklarda Kırılma

Saç ve tırnaklarda kırılmaya neden olan vitaminlerin başında biyotin kazanç. Yapılan bir araştırmaya göre uzun bir müddet süresince ham yumurta beyazı harcayan şahıslarda biyotin eksikliği görülür. Bu vaziyetin nedeni ham yumurta beyazının içinde avidin isimli bir madde bulunmasıdır. Avidin; biyotinin bağlayıcı proteinidir, bu da demek oluyor ki harcandığında biyotin emilimini eksiltir. Araştırmalardan birinde belirtildiği üzere; aylarca ham yumurta harcayan şahıslar saçlarda incelme, saç kaybı ve tırnak kırılmalarıyla karşılaşmıştır.

Ağız Ülseri

Hiç ağzınızda aft ya da yanaklarınızın içinde çatlama oldu mu? Şayet olduysa demir oranınızın düşük olması ya da B Vitamini noksanlığınızın olması mümkündür. Amerika’da yapılan bir araştırmada ağız ülseri şikayeti olan şahıslar üzerinde bir deney yapılmış; hemoglobin ve kan hücreleri rakamlarında denklik olup olmadığına bakılmıştır. Misaller kısıtlı olsa da, analistler ağız ülseri olan bireylerin demir seviyelerinin, olmayanlardan iki kat daha düşük olduğunu gözlemlemiştir. Buna ek olarak, 60 şahıs üzerinde yapılan başka bir araştırmada, ağız ülseri olan hastaların %28.2’sinde B1, B2 ve B6 vitaminlerinden en az birinin noksan olduğu görülmüştür.

Diş Eti Kanaması

Bazen dişlerinizi sert bir biçimde fırçaladığınızda diş etlerinizin kanadığını görürsünüz. Bu “gingivit” hastalığının bir bulgusu olabilir ancak bedeninizde C Vitamini eksikliği olması da buna neden olabilir. Yapılan bir araştırmaya göre, C Vitamini eksikliği devam ettikçe bedendeki kolajen birleşimleri bölünür ve bağ dokular cılız hale kazanç. Dokuların zayıflamasına neden olan bu vaziyetin sonunda şiş ve kanayan diş etleri, hatta diş kaybı gibi ciddi meseleler ortaya çıkabilir.

Cılız Gece Görüşü

Şayet beslenme programınızda A Vitamini noksansa, gece âmâlığından davacı olabilirsiniz.Yapılan bir araştırmaya göre, bu bulgu rehabilitasyon edilmezse ilerleyebilir ve kseroftalmi göz kuruluğu hastalığına neden olabilir. Bu rahatsızlık korneaya hasar verir ve sonunda hastayı âmâlığa kadar götürebilir.

Tende Pullanma ve Kepek

Pullanma ve kepeğin bir hayli farklı nedeni olabilir. Yapılan bir araştırmaya göre bu nedenlerden biri de B6 Vitamini beceriksizliğidir. İnsan Bedeninde B6 Vitamininin Ehemmiyeti isimli kitaba göre, yağ salgılayan cerahatlerin ana nedenlerinden biri de B6 Vitamini beceriksizliğidir. Bu irin, saç teninde görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Bu vaziyetin nedeni, B6 Vitamininin yeni hücre imalinde ehemmiyetli bir etmen olmasıdır. Dolayısıyla hücrenin kendini yenileme özelliği ortadan kalktığında, tende döküntüler alana kazanç.

Saç Kaybı

İngiliz Cildiye Mecmuasında yayınlanan bir araştırmaya göre, D Vitamini eksikliği saç kıran, başka bir deyişle saç teninde ya da bedenin değişik kısımlarında yer yer dökülmeye yol açan hastalığa yol açar. Bu araştırmanın reel emeli saç kıran hastalığına sahip hastalardaki D Vitamini vaziyetini ve D Vitamini seviyeleriyle hastalığın yoğunluğu arasındaki ilişkiyi ölçmektir. Analistler saç kırana sahip olan 86 hastayı, vitiligoya sahip olan 44 hastayı ve sıhhatli gidişatta olan 58 hastayı analize almıştır. Neticelerde, saç kıran hastalığına sahip olan hastaların D Vitamini seviyelerinin öbürlerine kıyasla daha düşük olduğu görülmüştür. Bunun nedeni ise bedenin bağışıklık sisteminin saç köklerine saldırmasıdır.

Ciltte Ortaya Çıkan Beyaz ve Kırmızı Noktalar

Şayet cildinizde kırmızı ve beyaz noktalar varsa, “keratosis pilaris” hastalığınız olabilir. Bu rahatsızlıkta hastanın kollarında, üst bacaklarında ve kalçalarında iltihaplı sivilceye benzeyen ufak, kırmızı ya da beyaz renkli noktalar oluşur. Livestrong‘ta yer alan bir yazıya göre, keratosis pilaris tamamen kozmetik bir rahatsızlıktır, sıhhate hiçbir hasarlı tesiri yoktur ve genelde acımaya ya da kaşıntıya neden olmaz. Dove Medikal Basın‘ı tarafından yayınlanan bir yazıya göre de, A Vitamini eksikliği cildin kurumasına ve foliküler hiperkeratoza saç köklerinde çok fazla keratin birikmesi neden olur. Başka Bir Deyişle A Vitamini alımının fazla olduğu bir beslenme programı uygulanırsa, keratosis pilaris’in iyileşmesinde büyüme görülebilir.

Tedirgin Bacak Sendromu

Sinirsel Hastalıklar Milli Müesseseyi‘na göre, Amerikalıların %10’u tedirgin bacak belirtisinden davacıdır ve bayanlarda bu ihtimal iki kat daha fazladır. PubMed‘de yayınlanan bir yazıya göre, tedirgin bacak belirtisinin öğrenilen iki nedeni vardır: Merkezi Asap Sisteminde dopaminerjik anormallik ve Merkezi Asap Sisteminde demir beceriksizliği. Damar içi demir rehabilitasyonuyla sürdürülen bir araştırmada, analistler beyindeki demir yetersizliğinin tedirgin bacak belirtisiyle irtibatlı olduğunu bulmuşlardır.

Buna ek olarak, yeniden yayınlanan tıbbi bir yazıda, tedirgin bacak belirtisinin ikinci ana nedeninin demir eksikliği olduğu söylenmiştir. Bu yazıya göre, bedenin demir depoladığının en emin göstergeleri serum ferritin, transferrin ve transferrin saturasyonu seviyeleridir. Bu üç kıymet de demir oranlarının yüzdelerinin ölçülmesinde destekçi olur. Yazıda söylendiğine göre; yapılan bir hayli çalışmada düşük ferritin kıymetlerinin Tedirgin Bacak Belirtisinin çoğalmasıyla irtibatlı olduğu görülmüştür. Ancak demir eksikliği meseleyi çözülmeye başlandığından itibaren, belirtinin bulguları da eksilmiştir.

Bir cevap yazın