Vitamin Ve Mineral Ambarı Olan Kuşburnunun Daha Evvel Hiç Dinlemediğiniz Yararları

Suratlarca yıldır insanların bir hayli tasasına derman olan kuşburnu; çiçekleri ile tıbbi ilaç, yemişler ile nebatsal çay ve C vitamini ambarı olarak dayanağımıza koşuyor. Marmelat ve reçel imalinde de kullanılan kuşburnunun bereketlerine göz atalım.

1. Soğuk algınlığı, grip ve nezleyle savaşır

Kış kapıya direndi, havalar bir öyle bir böyle. Dolayısıyla gribe tutulmamak için hiçbir neden yok. İşte bütün de burada, kuşburnu çayı ile grip ve türevi rahatsızlıkları uzaklaştırma mevzusunda natürel yardım alabilirsiniz.

2. Sanki bir vitamin ve mineral ambarı

Kuşburnu, C vitamini açısından zengin olmakla birlike A, B1, B2, E ve K vitaminlerini de bünyesinde bulunduruyor. Magnezyum, sodyum, demir, çinko, bakır, mangan, kalsiyum gibi bedelli bir hayli mineral de kuşburnunda yer alıyor.

3. Öksürük, astım ve soluk darlığında hastaya destekçi olur

İleri düzeylere taşınmış hastalıkta tek başına yeterli olamasa da kuşburnu; öksürük, soluk darlığı, astım gibi solunum yolları kaynaklı bir hayli mevzuda hastaya destekçi güç olarak yardım olur.

4. Kolesterol seviyesini dengeler

Türkiye’de rakamı milyonlara erişen kolesterol hastalarının yaşadığı problemleri en aza indirmek için kuşburnu tüketimi nasihat edilir.

Kolesterol seviyesini dengeleyen kuşburnu, kolesterolün neden olabileceği kalp ile alakalı hastalıkların olasılığını da eksiltir. Fazla şeker barındırmamak koşuluyla kuşburnunu çay ya da reçel olarak harcayarak kolesterol seviyenizi düşürebilirsiniz.

5. Böbrek sıhhatini korur

Kuşburnunda yer alan petkin ve muhtelif asitler sayesinde böbrek sağlığınıza gözetebilirsiniz. Kuşburnu tüketimi böbrek rahatsızlıklarını eksiltip böbreklerin hafiflemesi mevzularında oldukça yararlıdır.

6. Kabızlığa son verir

Kuşburnu, uzun vakit tuvalete çıkamama meselesine de takat olur. Kabızlık vaziyetini sonlandırıp, insanlara derin bir soluk aldırır.

7. Kan şekerini dengeler

Gün içerisinde yeyip içtiğiniz şeyler kanınızdaki şeker seviyesinin yükselmesine neden olabilir. Bu kadar kolay yollarla yükselen kan şekeri seviyesini balansta yakalamak için kuşburnu tüketimi oldukça natürel bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

8. Şeker hastalarına da destekçi olduğu biliniyor

Şeker hastalığına sahip olan fertler için kuşburnu oldukça faydalı bir yiyecek. Kuşburnu reçeli ya da çayı bol şekerle harcanmadığı vaziyetlerde şeker hastaları için verimli olur. Şeker hastalığıyla tanışmamış bireylerin bu hastalıkla tanışmamaları için de elinden geleni yapar.

9. Cerahatlere karşı etkili

Kuşburnu çayı, bedende biriken ödemi atar, cerahatlerin iyileşmesine yardım olur. Kuşburnunda yer alan efektif bileşenler sayesinde oluşan enfeksiyonların iyileştirilmesi süreci sürat kazanır, hasta daha süratli sıhhatine kavuşur.

10. Günlük kuşburnu tüketimi ile kanser tehlikeyi azaltılabilir

Kanser, günümüzün en ciddi, en büyük zarar veren hastalıklarından bir tanesidir. Yediğimiz besinlerin kimyevilerinin bozulması, çoğalan ışınım seviyesi ve öbür faktörleri de göz önüne aldığımızda bir hayli birey kanser tehlikeyi altında. Kanserin bir hayli çeşidi olmakla beraber, urların biriktiği bölge neresiyse, kanser çeşitleri de o bölgenin adıyla anılır.

İşte bu riskli hastalıktan olabildiğince uzak kalmak, tehlikeyi asgariye indirmek için her gün bir bardak kuşburnu çayı harcamanızda fayda var.

11. Kemik sıhhati ve iskelet sistemini korur

Kuşburnu, yukarıyada da saymış olduğumuz, içinde barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde kemik sağlığınıza gözetir, iskelet sisteminizin bozulma tehlikesini en aza indirir.

12. Cilt sıhhatine destekçi olur

Günümüzde, hoşluk ve kozmetik sektörü en büyük tüketmenin yapıldığı alanlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Daha çok bayanların oldukça rağbet gösterdiği bu sektör, binlerce mahsulle bayanların cilt hoşluğunu gözetmeyi hedefliyor. Ucuzundan astronomik kıymete sahip olanına bir hayli mahsul bayanların alkışına sunulsa da ucuz kimyeviler genelde hoşluğunuza hoşluk katmak yerine sıhhatinizin kaybolmasına neden olabiliyor.

Kuşburnu ise burada natürelliği ve ucuzluğu ile ön tasarıya çıkıyor. Cilt hücrelerinin yenilenmesi, sivilce ya da yara izlerinin giderilmesi gibi mevzularda fayda sağlayan kuşburnu cildin ıslamasını destekleyip cildi besliyor aynı zamanda.

[affiliate_news id=”2663″]

13. Kuşburnu iyi bir antidepresandır

Modern dünyanın en büyük meselelerinden biri de depresyon. Kuşburnu tüketimi ile bu depresyon halinden olabildiğince uzak durmaya çalışabilirsiniz. Çok ciddi psikolojik meseleler yaşamıyorsanız, kuşburnu modunuzu balansta yakalayıp sizi daha huzurlu kılacaktır.

Kuşburnu çayı nasıl yapılır?

Evvel kurutulmuş kuşburnu meyveleri pak suyla yıkanır. Sıcak suda haşlayarak kuşburnu meyvelerinin yumuşaması sağlanır. Ardından tıpkı ıhlamurda yapıldığı gibi kaynatılır.

Bir cevap yazın