Bedenimizdeki benler bakın neyin habercisi!


Cildiye Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, benlerdeki farklılıklara dikkat çekti. Bir Hayli birey de oluşan kocamanlı küçüklü benlerin çoğu hasarsız olsa da, kimileri erken müdahale edilmediğinde hayatı tehdit eden cilt kanserine dönüşebildiğini belirten Cildiye Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, “Dünya genelinde görülme sıklığı süratle çoğalan kanser cinslerinden biri Malign Melanom’dur.

Lezyonlarının yüzde 70’i cilt üzerinde büyürken yüzde 30’u da bir ben üzerinde oluşuyor. Bu kanser cinsi süratle bölgesel lenf düğümlerine, ardından tüm bedene dağılıyor” dedi.

Ciltte en ehemmiyetli problemlerden biri kir gibi idrak edilen benler ya da benleri taklit eden ten kanserleri olduğunu anlatan Cildiye Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, “Çoğunlukla kirlere göre daha farklı yapılar olmalarına karşın erken yarıyılda kirlere eş yapılar biçiminde görünebilirler.

Bu vaziyet dikkatle takip edilmelidir. Kuşkulu bir kir ya da benlerde bir başkalaşım fark edildiğinde müddet kaybetmeden Cildiye Uzmanına görünülmelidir” diye konuştu.

Cildiye Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, benlerin genelde yuvarlak ya da oval biçimli, renkte genelde tek düze kahverengi tonlarda olduğunu kaydolarak, “Asimetrik başkalaşımlar ehemmiyetlidir.

Dikkate alınmalıdır. Kenar muntazamlığı ehemmiyetlidir. Zira benlerin kenarları muntazamdır. Benlerde bir alanda çıkıntıların oluşması klasik olmayabilir.

Çoğunlukla benler sarih renkli olup tek bir tona sahiptir. Var olan renkte ben genelinde veya dar bir bölgesinde bir koyulaşma ya da renk değişiliği, birden fazla renk tonu varlığı riskli olabilir.

5 mm üzerindeki benler araştırılması gereken benlerdir. Benlerin kaşınmaz ya da kanamaz. Birey de farklı görünümlü, süratli gelişen ve pigmente olan bir lezyonlar varsa hemen uzmana danışmalıdır.

Sarih derili ve kurnaz rengine sahip basitlikle güneş yanığı büyüyebilen cilt tipine sahip bireylerin malign melanoma tutulma tehlikeyi öbürlerine göre daha yüksektir.

Benleri olan bireyler en az bir defa ayna karşısında benlerini hakimiyet etmelidirler. Senelik olarak da dermatolojik muayeden geçmeleri zorunludur.”

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın