Bedeniniz D Vitamini Yetersizliğiniz Olduğunu Bu 13 İşaretle Gösteriyor

Gün geçtikçe D vitamini yetersizliğinin sıhhatinizi ne kadar negatif etkilediği ortaya çıkıyor.

Kalsiyum emilimini süratlendiren ve kemiklerinizin büyümesini sağlayan D vitamini, özellikle dişleriniz ve iskeletiniz için çok ehemmiyetli. Çoğu bireyin yeterince alamadığı vitaminlerden en önde geleni.

D vitamini yetersizliğinin tespiti dikkat isteyen bir iş. Yetersizliği bir hayli hastalığa kapı açıyor.

Bu sebeple bulgularından haberdar olmak çok ehemmiyetli.

İşte D Vitamini Yetersizliğinde Bedeninizin Size Verdiği 13 İşaret

D Vitamini Yetersizliği Nedir?

D vitamini yetersizliği, neredeyse dünyanın her ülkesindeki insanları etkiliyor.

Eğer fazla dışarıya çıkmıyorsanız ve güneş ışığı almıyorsanız D vitamini yetersizliği sürüklemeniz işten dahi değil. Beden bu vitamini kendiliğinden üretemiyor. Güneş ışığı almanız gerekiyor.

D vitamini yağ hücrelerinde aylarca ambar edilebiliyor. Ancak soğuk bölgelerde yaşıyorsanız, D vitaminleri beden tarafından süratlice kullanılıyor. Bazı kaynaklardan aktarılanlara göre, D vitamini bedende vasati üç ay süresince saklanıyormuş ancak bu şahıstan şahsa değişiyormuş.

D Vitamine Gereksiniminiz Olduğunun 13 İşareti

1- Adale Cılızlığı/Yorgunluğu

D vitamini eforlu bir asap sisteminin olmazsa olmazıdır. D vitamini yetersizliği sızıya, adale cılızlığına ve hatta kofnitif noksanlığa neden oluyor.

Newcastle Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, yeterince D vitamini alıyorsanız spor yaptıktan sonra daha az bitkin hissediyormuşsunuz.

2- Kemik Sızısı

Kemik sızısı sürükleyen 150 şahsa yapılan testlerde, %93’şanın D vitamini seviyesinin çok düşük olduğu görüldü.

D vitamini yetersizliğinde adale lifleri bütün olarak çalışmadığından kalça ve leğen kemiği etrafında sızılar alana gelir.

3- Solunum Problemleri

D vitamini solunum yollarınızın muntazam bir biçimde çalışmasını sağlayıp sizi hastalıklardan ve enfeksiyonlardan gözetir. Özellikle de çocuk için çok önemlidir.

Çocuğunuzda astım varsa, daha fazla D vitamini almasını sağlamalısınız. Yapılan yeni bir araştırmada, D vitamini dayanağı alan çocukların astım krizi geçirme tehlikesinin %50 daha düşük olduğu görüldü.

4- Sıcak Basması

Alnınız durup dururken terliyor mu? Oda sıcaklığı banal olmasına karşın anormal bir biçimde terliyor musunuz? Boston University Medical Center’da çalışan Michael Holick’e göre bunların hepsi D vitamini yetersizliğinin belirtisiymiş.

Yine daha öncekinden hekimler, yeni bebeği olan annelere alınlarını hakimiyet etmelerini söylerlermiş.

5- Bunalım

Yapılan bir hayli araştırmada D vitamini yetersizliğinin bunalıma neden olduğu ispatlandı. D vitamini yetersizliği sürükleyen bayanların bunalıma girme tehlikeyi erkeklerin iki katı oranındaymış.

Finlandiya’da yapılan bir araştırmada D vitamini seviyesi yüksek olanların bunalıma girme tehlikeyi %35 daha azmış.

Yine de bunalım ve D vitamini arasındaki bağa dair münazaralar yok değil.

6- Doğurganlık

Avustralya’da 2008’de yapılan bir araştırmada D vitamininin doğurganlıkta hayati ehemmiyeti olduğu görüldü.

Ek olarak suni döllenme yoluyla hamile kalmak isteyen anne adaylarından, D vitamini seviyesi yüksek olanlar rehabilitasyona daha iyi cevap veriyormuş.

7- Kronik Baş Sızısı

Sık sık başınız mı ağrıyor? D vitamini yetersizliği kronik baş sızılarına neden oluyor.

Finlandiya’da 1984 ile 1989 seneleri arasında 42 ile 60 yaşları arasında 2.600 erkeğin katıldığı bir araştırma yapıldı. Erkeklerden %68’inde D vitamini yetersizliği ve birliktesi kronik baş sızısı olduğu tespit edildi.

8- Cilt Problemleri

Yapılan bir hayli araştırmada D vitamininin vitiligo ve sedef hastalığıyla savaştığı görüldü.

Greenmedinfo’dan aktarılanlara göre 2013 senesinde 16 vitiligo ve 9 sedef hastasına D vitamini dayanağı verilmiş. Desteğin ardından hastalıklarının ve bulgularının gevşediği görülmüş.

9- Saç Dökülmesi

Saçlarınız mı dökülüyor? D vitamini yetersizliğiniz olabilir.

18 ile 45 yaşları arasında saçların dökülmesinden davacı olan 80 kadının katıldığı bir çalışmada hepsinde D vitamini yetersizliği tespit edildi.

10- Yorgunluk

Sık sık yoruluyor musunuz? Böyle paydan bir hayli insan D vitamini beceriksizlikleri olduğunu bilmiyorlar.

Bedeniniz enerji üretebilmek için D vitaminine lüzum dinler. D vitamini yetersizliğinde günün büyük bir kısmında bitkin hissedersiniz.

11- Yüksek Tansiyon

D vitamini yetersizliği direk olarak yüksek tansiyona neden oluyor. Güney Avustralya Üniversitesi tahlilcilerinin yaptığı bir araştırmada kendilerini kesintisiz bitkin paydan şahıslar incelendi ve hepsinde de D vitamini yetersizliği olduğu görüldü.

12- Kemiklerde Zayıflık

30’lu yaşlara yanaştığınızda bedeniniz kemik gelişimini durduruyor. D vitamini yetersizliği bunun daha erken yaşlarda görülmesine neden oluyor.

Kemik erimesi ve D vitamini yetersizliği arasındaki ilişki üzerine de senelerdir araştırmalar yapılıyor. Kalsiyum ve D vitamini dayanakları alarak kemiklerinizin muntazam bir biçimde büyümesini sağlayabilir ve kemik erimesinin önüne geçebilirsiniz.

13- Ruh Hali Değişikliği

D vitamini, mutluluk hormonu olarak da öğrenilen serotonin salınımında direk olarak etkilidir.

Sık sık agresif seziyor musunuz? Minik şeyler sizi hemen rahatsız mı ediyor? D vitamini yetersizliğiniz olabilir. Sheffield Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada D vitamininin anksiyete, uykusuzluk ve bunalıma iyi geldiği görüldü.

D Vitamini Açısından Zengin Besinler

Vücudunuzdaki D vitamini oranını çoğaldırmak mı istiyorsunuz?

İşte D vitamini açısından zengin olan besinler:

 • Süt
 • Peynir
 • Yumurta sarısı
 • Karaciğer
 • Balık Somon, levrek, turna, sardalya
 • Mantar

D Vitamini Dayanakları

Aşağıdaki yaş grubundakiler için D vitamini dayanakları özellikle önerilir:

 • İki yaşının altındaki çocuklar
 • İki yaşının üstündeki koyu renk saçlara sahip çocuklar
 • Dışarıya fazla çıkmayan çocuklar
 • Balık yemeyen çocuklar
 • D vitamini açısından zengin besinleri harcamayan hamile kadınlar
 • Dışarıda fazla zaman geçirmeyen yaşlılar

Verdiğimiz bilgiler size de dayanakçı oldu mu? Öyleyse Facebook’ta paylaşarak D vitamini yetersizliğinin nelere mülk olduğunu dostlarınıza gösterin.

Bir cevap yazın