Bedeniniz Folik Asit Noksanlığında Bu Bulguları Gösteriyor

Günde 400 mikrogram folik isyankarda lüzumunuz olduğunu öğreniyor muydunuz? Folik asit aynı zamanda B9 vitamini ve folat olarak da öğrenilir, Deoksirübo Nükleik Asit onarılmasında ve kırmızı kan hücreleri üretilmesinde ehemmiyetli rol oynar. Folik asit noksanlığında beden kasvete girer ve muhakkak meseleler ortaya çıkmaya başlar. Kansızlık, iç uzuvların yeterli oksijen alamaması bu bulgulardan kimileridir.

Bilge Cafe olarak bizler folik asit yetersizliğinin en yaygın bulgularını sizler için derledik.

Bilişsel Problemler

Folik asit merkezi asap sistemi için bırakılmazdır. Bedeniniz yeterli ölçüde alamazsa bunalım, konsantrasyon problemleri, unutkanlık ve dargınlık yapabilir. Şayet rehabilitasyon edilmezse, bunama ve Alzheimer’s hastalığına kadar ilerleyebilir.

Vücutta Ağrı

Ağır kansızlık hadiselerinde, beyin yeterli oksijen alamadığı için beyne giden damarlar şişmeye ve baş sızısına neden olmaya başlar. Ancak beyin oksijen noksanlığı sürükleyen tek uzuv olmayacak ve kırmızı kan hücresi üretilemediği için demir yetersizliğinin göstergelerini sezmeye başlayacaksınız. Özellikle göğsünüzde ve bacaklarınızda alana gelecek bu sızılar için kesinlikle hekiminizle görüşmelisiniz.

Solgun Cilt Rengi

Hemoglobin ismi verilen kırmızı kan hücreleri ciğerlerinizden oksijeni alarak tüm bedene dağıtır. Folik asit noksanlığında yeterli kırmızı kan hücreniz olmayacağı için iç uzuvlar yeterli oksijen alamayacaktır ve bu nedenle en ehemmiyetli uzuvlara ancak oksijen taşınabilecektir ve değişiklerine yetecek oksijen kalmayacaktır. Bu nedenle cildinizde soluklaşma alana gelecektir. Aynı zamanda, adale cılızlığı, bitkinlik, el ve ayaklarda anlaşma da bulgular arasındadır.

Nefes Darlığı

Sıradan egzersizleriniz sırasında veya birkaç kat merdiven çıktıktan sonra aldığınız soluğun size yetmediğini seziyorsanız oksijen seviyeniz noksan demektir ve yüksek olasılıkla folik asit yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca daha fazla oksijene gereksinim dinleyen bedeniniz kalbinizin daha süratli atmasına neden olacaktır. Bu da baş dönmesine hatta baygınlığa neden olabilir.

Sindirim Sorunları

Kusma, mide bulantısı, mide sızısı ve ishal gibi bulgular sindirim sisteminizde bir mesele olduğunun göstergeleridir. Folik asit noksanlığında anoreksi fazla cılızlık hastalığını tutulabilirsiniz ve ciddi biçimde kilo kaybedersiniz ve geri kazanmanız kısa vadede olası olmaz.

Ağız ve Dilde Yaralar

Ciddi bir biçimde folik asit noksanlığı yaşıyorsanız, diliniz şişmiş gibi görünebilir, kırmızılığında çoğalış hatta parlayabilir. Evvel dilinizin ucu ve kenarları bulguları göstermeye başlar ve zamanla tüm dilinize dağılır. Daha sonra ağzınızda uç noktası beyaz iltihaplı sivilce eşi ancak içi irin dolu olmayan yaralar çıkmaya başlar.

Tat Duyusunda Kayıp

Ağzınızda ve dilinizde oluşan yaralar tat alma taneciklerini negatif tesirler. Zati yeterli oksijen alamadıkları için can vermeye başlarlar ve beyninize yediğiniz yemeğin tadı ve sıcaklığı mevzusunda ileti yollayamaz hale gelirler.

Folik Asit Noksanlığı Nasıl Giderilir?

En basit rehabilitasyon beslenme kumpasınıza muhakkak besinleri ilave ederek asıllaştırılır. Koyu yeşil nebatları daha çok harcayarak işe başlayabilirsiniz. Bunların arasında; brokoli, brüksel lahanası, ıspanak ve kuşkonmaz sayılabilir. Ayrıca narenciye, fasulye, mantar ve hububatları da kumpaslı ölçüde harcayarak folik asit seviyelerinizi sıradan seviyelere çıkarabilirsiniz.

Bahsettiğimiz bulgulardan bir veya birkaçını yaşadıysanız, kesinlikle bir hekimle görüşmelisiniz. Ancak hekiminiz evhamlarınızı onayladıktan sonra beslenme kumpasınızda farklılığa gitmelisiniz.

Hiç folik asit noksanlığı yaşadınız mı? Siz nasıl rehabilitasyon oldunuz? Sizin de bize nasihatleriniz var mı? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın