Bedeniniz kalp krizini 1 ay evvelden haber veriyor! İşte bulgular…

Bedenimiz kalp kriziyle alakalı bulguları evvelden veriyor. İşte kalp krizinin belirtleri…

TÜİK istatistiklerine göre miyokard enfarktüsü, en çok öğrenilen tasviriyle kalp krizi sebebiyle her sene surat binlerce yurttaşımız yaşamını kaybediyor. Yapılan araştırmalar ve bilinçlendirme çalışmaları sayesinde de milyonlarca yurttaşımız da kalp krizinden korunmayı muvaffak oluyor. İşte kalp krizinin doğru kollanması halinde daha basit teşhis edilebiliyor. İşte kalp krizi bulguları…

1- Bitkinlik

Hepimiz bazen bitkin sezebiliriz. Bu gayet bayağı. Ama markete giderken dahi yoruluyorsanız, durup düşünmeniz gerekiyor.
Ek olarak, şayet birden ve süratlice soluğunuz kesiliyorsa, acilen hekime görünüp EKG sürükletmeniz gerekiyor. Şayet stresli biriyseniz ve kalp sıhhatiniz pek de iyi değilse her an kalp krizi geçirme tehlikeyi taşıyorsunuz demektir.

2- Göğüs Ağrısı

Kalp krizinin en keskin bulgularından biri de göğüs sızısı veya sıkışmasıdır.
Göğüs sızısının eşi sızılar bedenin muhtelif bölgelerinde de asıllaşabilir. Özellikle kollarda hakikatleşen sızılara sol koltuk altı da bu bölgelerden biridir dikkat edilmesi gerekir. Öte yandan eş sızılar boğazınızda, ensenizde, çenenizde, sırtınızda ve karnınızda da görülebilir. Ağrı genel olarak 15 dakika sürer.

3- Solunum kasveti

Kalp krizi evveli solunum kasveti ve soluk darlığı deneyim edilir. Bunun esas sebebi de damarlarınızın tıkalı olması sebebiyle akciğerinize kan gidemiyor oluşudur.
Şayet soluk darlığı yaşıyorsanız şipşak bir hekime görünmeniz önerilir.

4- Dermansızlık

Sık sık bitkin ve eforsuz seziyorsanız bunun sebebi akciğerlerinize yeterince kan gitmemesi olabilir. Kronik bitkinlik belirtisine sahip şahıslarda kalp krizi tehlikesine sıkça rastlanmaktadır.

5- Baş dönmesi ve soğuk terleme

Fazla terleme kalp krizi bulgularındandır. Şayet fazla ve sık terliyorsanız, hekime görünmeniz öneri edilir.
Baş dönmesinin sebebi de genelde beyne yeterince kan gitmemesidir.

6- Grip/Soğuk algınlığı

Ateşiniz yüksek, şiddetli öksürüyor ve anormal biçimde üşüyor musunuz? Merak etmeyin, bunlar kalp krizinin direk bulguları değildir.
Ancak yeniden de bunların kalp krizi evveli tesadüfülen bulgular olduğunu öğrenmekte fayda var. Netlikle dikkate alınması gerekir.
Yukarıda bahsedilen muhtemel kalp krizi bulgularının insandan insana ve bayandan erkeğe farklılık gösterdiğini öğrenmekte fayda var.
Bu 6 muhtemel bulguyu göz önünde bulundurarak hem kendi yaşamınızı hem de başkasının yaşamını kurtarabilirsiniz.

Bir cevap yazın