Bedeninizde Bazı Metamorfozlara Neden Oluyor

Yavaş ve sinsice ilerleyen diyabet, bedende ağır zararlara yol açıyor. Saçınız kepekleniyorsa, cildiniz kuruysa ve duyma meseleyi yaşıyorsanız bir hekime görünün! Şeker hastalığı kandaki glikoz ölçüsünün yükselmesi vaziyetinde orta çıkan riskli bir hastalıktır.
Diyabet tanısı konulmuş olan herkeste, sık idrara çıkma, devamlı su içme isteği gibi normal bulgular gözükmeyebilir. Bu bulguların dışında şeker hastalarında değişik bulgularda kendini gösterebilir. İşte bir haylimizin görmezden geldiği o sinyaller…

Horlama: Horlama oksijenin akciğerlere girmesini güçleştirerek glikoz metabolizmasını bozar. Hava yollarını tıkayan adalenin hafiflemesiyle banal soluğun kesintiye uğramasından dolayı şeker hastalığının gelişiminde baskın bir rol oynar.

Kepekli saçlar: Bir Hayli insan gibi siz de bunun şeker hastalığı bulgusu olduğunu düşünmüyordunuz değil mi? Ancak bu haberimizden sonra dikkatli olmanızı öneririz. Zira bedeninizde fazla şeker oluştuğunda beden bunu dışarıya atmaya çalışır. Bu vaziyetin neticesinde kafa teninde pullanma ve kepek meseleyi alana gelebilir. Cildiniz bedeninizin en ehemmiyetli uzvu olduğu için bu vaziyet kendini aşikar olarak kafa teninde gösterebilir.

Ciltte ortaya çıkan hassasiyet ve kuruluk: Şeker hastalığının en erken bulguları arasında kandaki glikoz ölçüsünün çoğalması neticesinde ciltte alana gelen başkalaşımlardır. Bu metamorfozlar kuru, kaşınan ve hassasiyeti çoğalmış bir cilde sahip olmanıza neden olur. Kaşıntı ve kuruluk kimi zaman ellerde, kollarda ve bacaklarda da görülebilir. Şayet cildinizde devamlı olarak müesseseye, kaşıntı ve hassasiyet varsa kan şekerinizi ölçtürmenizde fayda var.

Duyma problemi: Duyma problemleri de şeker hastalığının bulguları arasında yer almaktadır. Televizyonun sesini yükseltiyorsanız ve anlatılan şeyleri tekerrür ettiriyorsanız hekiminize danışın.

ŞİFA MUTFAĞINIZDA

Kan şekeri seviyesini statik yakalamak veya yavaş yükselmesini sağlamak için önerilen yiyecekler, aynı zamanda kalp hastalıkları ve yüksek tansiyon tehlikesini azaltır.

Keten Tohumu: Yüksek ölçüde yiyecek lifi ve sıhhatli yağ asidi kapsayan keten tohumu şekeri düşürmek için kullanılabilir. Keten tohumu aynı zamanda, sıhhatli yağ asitleri olan ve bedenin üretmediği pmhe-3 ve omega-6 yağ asitleri ile genel sıhhatinize katkıda bulunur.

Badem: Sıhhatli yağ ve protein bakımından zengin olan fındık metabolizmayı kuvvetlendirerek, insülin mukavemetinin hakimiyet edilmesine takviyeci olur. Bu özelliği sebebiyle şeker hastalığı tehlikesini eksiltmek için günde 10-15 adet badem harcanması önerilmektedir.

Limon ve Elma Sirkesi: Asitli limon ve elma sirkesi yüksek karbonhidratlı yemeklerle beraber harcandığında glisemik indekslerinin düşmesine takviyeci olur.

Tarçın: Makûs kolesterol olarak öğrenilen ‘düşük yoğunluklu kolesterol’ü düşürmek için tesirli bir baharat olan tarçın aynı zamanda insülin tesirini taklit ederek kan şekerinin tertip edilmesine takviyeci olur.

BUNLARDAN UZAK DURUN

Pirinç gevreği, beyaz ekmek, baget, kabak, karpuz, kavun, patates kızartması, beyaz pirinç, dondurma.

Kaynak: Takvim

Bir cevap yazın