Bedeninizdeki Eklem Sızıları Neye İşaret Ediyor

Yaşımız ilerledikçe, bedenimizde alana gelen sızıların rakamında yükselme olur. Bu tip sızılar genellikle bir dakika içerisinde gelip geçer ve sızının kaynağını tespit edemeyiz. Bir de 1-2 saat süren ancak ertesi gün tamamen yok olan ve bir kaç gün sonra tekerrür ortaya çıkan sızılar vardır. Bu sızıların da ortaya çıkma nedenini bulmak oldukça güçtür.

Bu can sıkıcı sızılar gelişigüzel ortaya çıkıyor gibi gözükse de reelinde gelişigüzel değillerdir. Bedende ortaya çıkan her sızının-minicik bir sivilcenin dahi- kesinlikle bir nedeni vardır. Bu cins sızıları rehabilitasyon etmek için yapılması gereken ilk şey, sızıların hangi nedenden dolayı alana geldiğini tespit etmektir.

Bilge Cafe olarak bedenimizde ortaya çıkan bu sızıların ortaya çıkış nedenlerini sizler için hazırladık.

Ayak Tabanında Alana Gelen Sızılar

Ayak tabanında oluşan sızıların en yaygın nedenleri, yaralanma, fazla yürüme ve kemik,tendon ve dokularda alana gelen enfeksiyonlardır. Şayet kumpaslı olarak yürüyüş veya koşu yapan biri iseniz ayaklarınızın altında oluşan sızıları görmezden gelmeyin zira ilerleyen düzeylerde bu sızılar daha ciddi problemlere yol açabilir. Yürüyüş ve koşu sporları ile uğraşıyorsanız ayak bakımına itina gösterin ve kesinlikle ayaklarınızı belli aralıklarla dinlendirin.

Diz Burkulmaları

Genç yaşta alana gelen ani diz burkulmaları genellikle çok önemli sızılar değildir. Büyük olasılıkla yapılan ters bir hareket neticesinde veya spor yaparken ortaya çıkmıştır. Ancak yaş ilerledikçe dizlerimiz de zayıflamaya başlar ve sızıların şiddeti çoğalır. Başka Bir Deyişle yaşlılıkta ortaya çıkan diz burkulmaları, ciddi sıhhat meselelerinin bulguları olabilir. Yaşlılıkta ortaya çıkan diz burkulmaların ana nedeni ise menisküs yırtılmaları ve ön çapraz bağlarının yırtılmasıdır. Öteki bir yaygın sebeb ise eklem yangısı artrit dır. Ayaklarınızda ortaya çıkan muhtelif enfeksiyonlar da dizlerinizi etkileyebilir.

Kulak Artta Sızılar

Baş sızısına neden olan şeyin ne olduğunu bulmak genellikle çok güçtür. Ancak kulağınızın artta kalıcı bir sızı varsa, bunun nedenleri hudutludur. Kulak art sızılarının nedenlerinden bir tanesi; boynunuzdaki asaplara hasar vermiş olabilirsiniz. Şayet uzun boynunuzu uzun vakit aynı açı ile meblağsanız boynunuzdaki asaplar zarar görür. Kulağınızın arttaki sızıların nedeni de diş problemleri olabilir. Diş çıbanı ve öteki diş problemleri kulağınızın arka kısmında da sızılara yol açabilir.

Şiddetli Baş Sızıları

Şayet bir kaç aydır aralıksız bir baş sızısı sürüklüyorsanız, bunun nedeni büyük olasılıkla oksipital nevraljidir. Oksipital nevralji, omurilikten kafa tenine doğru giden asap hücrelerinin iltihaplanması neticesinde ortaya çıkar ve en büyük bulgusu şiddetli baş sızılarıdır. Bu rahatsızlık neticeyi ortaya çıkan baş sızılarının kendini en çok sezdirdiği bölge ise başınızın art ve kafatasıdır.

Kas Tutulmaları

Kas yakalanmalarının bir kaç nedeni vardır. Bunlardan ilki, eksik kan tedarikidir. Başka Bir Deyişle kan damarlarınız daralır ve özellikle egzersiz yaparken bacaklarınızda ve ayaklarınızda kramplar sezerseniz. Öteki bir neden ise asap sıkışmasıdır. Şayet omurganızdaki asaplar sıkışırsa bacaklarınızda ve sırtınızda kramplar sezebilirsiniz.

Şiddetli Karın Sızıları

Karın sızılarının bir çok nedeni olabilir. Şayet karın sızılarını arada bir seziyorsanız, bunun nedeni reflüdür. Şayet günde bir kaç defa karın sızısı sürüklüyorsanız gidişat azıcık daha ciddidir ve bunun nedeni mide ülseri veya peptik ülser olabilir.

Bacak Sızıları

Bacaklarınızdaki damarlar zarar görebilir ve aynı kalp damarlarında olduğu gibi daralabilir. Şayet bedeninizde böyle bir gidişat ortaya çıkarsa, yürüyüş yaparken, merdiven çıkarken, bir yere tırmanırken ve koşarken bacaklarınızda hafif sızılar sezebilirsiniz. Bu gidişat periferik damar hastalığı olarak öğrenilir. Bu bulguları sezmeye başlarsanız, yüzde surat bu hastalığa sahipsiniz demek doğru olmaz ancak her olasılığa karşı bir hekime görünüp muntazam bir biçimde tanı koymanızda fayda vardır.

Ani Sırt Sızıları

Ani sırt sızılarının ilk nedeni ters bir hareket neticesinde oluşmuş rastgele bir sakatlık veya yaralanmadır. Şayet sırt egzersizleri yaparken fazla efor sarf ederseniz, sırt adalelerinde sürükleme veya germe alana gelebilir. Sırt sızılarının öteki nedenleri ise; yoğun stres ve kötü bir duruştur. Omurganıza yapılan baskılar da kalıcı sırt sızılarına yol açabilir.

Bir cevap yazın