Bedende 10 Sigar Tesirine Sahip

Son günlerde gündeme gelen Snus maddesinin ağızdan alınan bir tütün olduğunu belirten uzmanlar, nikotinin tükürük yoluyla emilmesi sebebiyle çok kısa zamanda beyne eriştiğine dikkat sürüklüyor.

Bedende 10 sigara nikotini tesiri yapıyor!

Son günlerde gündeme gelen Snus maddesinin ağızdan alınan bir tütün olduğunu belirten uzmanlar, nikotinin tükürük yoluyla emilmesi sebebiyle çok kısa zamanda beyne eriştiğine dikkat sürüklüyor. Şahsın kullanıma başlar başlamaz çok kısa bir zaman içinde 10 tane sigarayı üst üste içmiş kadar nikotini bedene yüklediğini belirten uzmanlar, “Snus bu sebeple şahsı çok kısa zamanda bağımlı hale getirebilir. Ayrıca ağız içi yaralara ve kanser cinslerine yol açıyor” ihtarında bulundu.

AMATEM Koordinatörü Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, Snus maddesinin çiğneme tütünü olduğunu söyledi.

Snus’un ağız yolundan alınması sebebiyle çok kısa zamanda bağımlılığa neden olduğunu ifade den Prof.Dr. Nesrin Dilbaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Snus maddesi ile bir seferde fazla dozda nikotin yüklemesi yapılmış oluyor. Bir sigara içildiğinde sigara dumanı ile nikotini inhale ettiğinizde o süratle beyne erişiyor akciğerlerden dolaşıma katıldığı için. Ama ağzın içine aldığınızda başka bir deyişle dolaysız olarak mukoza ve damaktan dolayı çok süratli emiliyor, kana geçip beyne erişiyor. En ehemmiyetli tarafı o.

Onun için kullanıma başlar başlamaz çok kısa bir zaman içinde 10 tane sigarayı üst üste içmiş kadar nikotini bedene yüklüyor ve bunun süratle beyne gitmesini sağlıyor. Nikotin reseptörlerinin beyinde yerleşmiş olduğu bölgeleri aynı sigara içmişsiniz gibi etkiliyor ama süratli emiliyor ve çok fazla ölçüde sigara karşılığı nikotin emilmiş oluyor. Aynı anda çok fazla nikotin yüklemesi yapmış oluyorsunuz.”

Snus’un bir tütün olmasına karşın İsveç dışında neredeyse tüm Avrupa’da yasak bir madde olduğunu ifade eden Prof.Dr. Dilbaz, “İsveç’te çok yoğun olarak kullanılan bir madde. Bazı araştırmalarda % 30 oranında bir kullanımı olduğu belirtiliyor. Sigara içmediği halde bu maddeyi kullanan çok ciddi bir popülasyon olduğunu söylemek olası ama değişik Avrupa ülkelerinde yasak bir madde zira yalnızca nikotin tarafı bağımlılık yapmakla birlikte aynı tütün çiğnemenin ağız içinde yaptığı yaralar gibi, ağız içi kanserlere yol açmak gibi çok ağır yan tesirleri de bulunuyor.

Özellikle o dokularda ciddi bir eskimeye yol açıyor. Fark etmek çok güç zira ağız içine yerleştirdiğiniz zaman o yavaş yavaş emiliyor. Kesintisiz tütün rengi kapsayan bir tükürük oluşturuyor” diye konuştu.

Sigara, İçki ya da değişik yasadışı maddelerin beyinde bazı bölgelere tesir ettiğini ifade eden Prof.Dr. Dilbaz, “Bağımlılığı olanlara dopamin yetersizliği belirtiyi diyoruz. Başka Bir Deyişle bir şekilde haz alabilmek ismine ya da kendilerindeki psikiyatrik fobi evham gibi semptomlarla başa çıkabilmek ismine bu cins maddeleri kullanıyorlar ve sonunda bağımlı oluyorlar” diye konuştu.

Sigara bir geçiş kapısıdır

Özellikle sigaranın bir geçiş kapısı olduğunu belirten Prof.Dr. Dilbaz, “Zira sigara içmeyen biri esrar kullanmaz. Bu cins yasadışı bir maddeyi de bir yerden satın almanız gerekiyor. Bir zaman sonra böyle bir alt kültüre dahil oluyorsunuz. O alt kültürle birlikte esrar ya da değişik maddelere geçiş de daha süratli olabiliyor” dedi.

Milliyet

Bir cevap yazın