Bedendeki İrini Atan 8 Yiyecek

8 Yiyecek İle Vüdumuzdaki Cerahatimizi Atalım

Bedende oluşan cerahat önem verilecek bir mevzudur. Şayet önem verilmezse uzun zaman neticesinde ciddi problemler oluşabilmektedir.

Eklem cerahatinde oluşan hastalıklar siroz ve kronik cerahat görüldüğü gibi bedenin her bölgesini etkileyebilmektedir. Çölyak hastalığında ki gibi cerahat bedenin tamamını etkiler.

Cerahatin ne olduğunu kavradıktan sonra alttaki mevzuda cerahatle savaştığı nebatlardan en tanınmış olanı neymiş hangileriymiş diye göz atalım.

1 ZERDEÇAL: kurkumin isminde tesirli birleşen kökü olan zerdeçal turuncu renktedir. Antioksidan özelliği taşıyan kurkumin karaciğerlerimizi koruma özelliği taşımaktadır. İrini gidererek bedende oluşan histamin seviyelerini düşürmektedir.

2 ZENCEFİL: bütün 4 bileşenden oluşan zencefil cerahat giderici ve sızı kesici gibi eforlar kazandırmaktadır. el birliğiyle Bedende sızıyı tetikleyen paradol, gingereol, shogaol, ve zingeron prostaglandin isimli yağ asitlerinin eksiltilmesine takviyeci olur.

3 CAYENNA BİBERİ: içerisinde kapsaisin isimli madde özel olarak öbür iltihabi hastalıklar ve artrit hastalıklarla alakalı olarak COX -2 isimli enzimi yok etmektedir.

4 FESLEĞEN: cerahatle savaş verme de ilk sırada yer alan nebatlardan bir tanesi de fesleğendir. Bu nebata kendisine has koku ve tat veren bileşen öjenol dur. Fesleğen cerahat giderici özelliğe sahiptir.

5 AK SÖĞÜT KABUĞU: bu kabukta aspirin ile eş özellikler taşımaktadır. içerisinde Salisin isimli madde bulunmaktadır. Ayrıca ak söğüt kabuğu bir sızı kesici özelliktedir. Cerahat giderici özellikte olan ak söğüt kabuğu aspirine göre tesiri daha uzun seviyededir.

6 OREGANO: özgür radikallerle savaşan bileşendir. Oreganonun kapsadığı bioflavanoid ve polifenol maddeleridir. Hücrelerde ne kadar özgür radikal varsa bedende oluşan cerahat de o kadar azalacaktır.

7 SARIMSAK: natürel antibiyotik olan sarımsak cerahat giderici özelliği vardır. Mikroplarla savaşta ve kalp hastalıklarında sarımsak ilk sırada yer alır.

8 ISIRGAN OTU: oluşan zehirli maddeleri böbrekler aracılığıyla atılmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda bedendeki cerahatin kimyevileri eksiltir ve sızı kesici özelliği taşımaktadır.

Bir cevap yazın