Yaban Mersini Kanseri Rehabilitasyon Edebilir Mi?

Yaban mersini dünya çapında yaygınlaşmış, bunun yanı sıra sıhhat ve hoşluk için büyük ehemmiyet taşıyan bir meyve olmuştur.

Yaban mersini Vaccinium ailesine ait bir meyvedir. Hem tadının hoşluğu ile, hem besleyici olmasıyla popülerliği çoğalan yaban mersini, kalorisi düşük meyveler sınıfındadır. Yapılan araştırmalara göre yaban mersininin fantastik bereketleri bulunmaktadır.

Işınım rehabilitasyonu bir hayli kanser cinsi için en yaygın usuller arasında yer alıyor. Ancak bu rehabilitasyonda, kanserli hücrelerin yanı sıra sıhhatli hücreler de yok oluyor.

Missouri Üniversitesi’nden Yujiang Fang liderliğindeki takım, bu zararı en aza indirmenin yollarını araştırıyor.

Uzmanlar, kırmızı şarap ve üzümün kapsadığı resveratrol maddesinin, kanser hücrelerinin ışınım rehabilitasyonuna daha iyi cevap vermesini sağladığını öğreniyordu.

Yaban mersini ise, resveratol maddesinin yanı sıra, koyu renk meyve sebzelerde bulunan ve antioksidan, antienflamatuar zengini “flavonoidler” içeriyor.

Klinik deneylerde rahim ağzı kanser hücre dizini kullanıldı. Uzmanlar, yaban mersini özünün, ışınımın aktifliğini çoğaldırdığını keşfetti.

Deneyde, radyoterapi sırasında kanser hücreleri yüzde 20 oranında eksildi. Yaban mersini özü alan hücrelerde kanser yüzde 25 oranında eksildi. Ancak en faal neticeyle, hem ışınım hem de yaban mersini özü alan grupta karşılaşıldı ve kanser hücrelerinin yüzde 70 oranında eksildiği görüldü.

Fang’a göre yaban mersini özünü bu kadar eforlu kılan unsur, yeni kanser hücrelerinin gelişmesini eksilten bir mekanizmaya sahip olması.

Fang, konsantre hale getirilmiş yaban mersinin iki tesiri olduğunu belirtiyor: Birincisi, kanserli hücrelerin yok olmasını sağlaması, ötekiyi de bu hücrelerin artmasını önlemesi.

Araştırma takımı şimdi, kanserle savaş potansiyeli taşıyan değişik sebze ve meyveleri mercek altına alıyor.

Yaban Mersininin Değişik Bereketleri

Kabızlığı Önler

Sindirimi geliştirerek boşaltım sisteminin meselesiz işlemesini sağlar.

Kanseri Önler

Özellikle sütun ve karaciğer kanseri için müthiş bir ilaç kalitesini taşıyan yaban mersini, kanser için son derece kıymetli bir meyve olduğu araştırmalar neticeyi ispatlanmıştır.

Kalp Hastalıklarına Karşı Etkilidir

Yüksek lif kapsadığından dolayı kalp kaslarını kuvvetlendirirken bir hayli kalp hastalıklarını da rehabilitasyon etmek için harcanmalıdır.

Cildi Güzelleştirir

Bakım mahsullerinde sıkça kullanılmaya başlayan yaban mersini, güneş yanıklarına karşı da cildi korur.

Yaşlanmayı Geciktirir

Aslında ihtiyarlama genetik bir etmendir ve muhakkak bir çözümü yoktur. Ancak yaban mersini antioksidandır, C vitamini etkileyici derecede çoktur. Bundan dolayı yaşlılık kirleri, buruşukluklar, katarakt, osteoporoz, saç dökülmesi, demans ve Alzheimer hastalığını önlemek için kesinlikle yaban mersini harcanmalıdır.

Bir cevap yazın