Yağ Kistlerini Nebatlarla Yok Edin

Yağ kistleri, büyüklüğü 0,5 cm ile 2.5 cm arasında değişebilen minik, kanserojen olmayan ve cildin üst katmanında görülen şişliklerdir. Genellikle acısızlardır ve etraflarında kırmızı renkte bir yumru biçiminde kabarıklık görülür. Bu kistler genellikle ciltteki sebum yapımının çok olduğu, surat, boyun, omuz, ense ve göğüs gibi yerlerde görülürler.

Ortaya çıkma nedenleri çoğunlukla zarar görmüş bir saç folikülü veya fazla çalışan yağ bezelerinden kaynaklanır. Yağ kistlerini rehabilitasyon etmek ve ortaya çıkmasını yasaklamak için genellikle ciltteki yağ yapımını dengeleyen nebatsal rehabilitasyon usulleri seçim edilir. Sizin için bu natürel usullerin en tesirli olanlarını sıraladık;

Yağ kisti için natürel rehabilitasyon yolları

1. Sıcak kompres

Pak bir el bezini sıcak suya daldırın. Kıvırıp fazla suyu süzdükten sonra kistin üzerine koyarak bu biçimde 5 – 10 dakika süresince bekleyin. Kist iyileşene kadar bu operasyonu günde 3-4 kere yineleyin. Kan dolaşımını süratlendirerek iyileşme vaktini kısaltacak bu usulde el bezi ve su yerine şayet elinizde varsa ısıtma yastığı da kullanabilirsiniz.

2. Elma şırası sirkesi

Elma şırası sirkesi, bakteriyel enfeksiyonları yok eden asetik asit kapsar. Kistleri rehabilitasyon etmek için uygulanan sikloroterapi harekâtında da elma şırası sirkesinden yararlanılır. Elma şırası sirkesini direk olarak yağ kistinin üzerine uygulayın ve bir sargı ile kapatın. Sargıyı günlük olarak değiştirmeye dikkat edin. 1 hafta sonunda kistin üzerinde sert bir katman oluştuğunu göreceksiniz. Bu sert katmanı kibarca kaldırın ve kistin içerisindekileri akıtın. Pak bir el bezi desteği ile bu bölgeyi arının.

3. Aloe Vera

Aloe veranın antibiyotik tesiri gösteren fenol kapsayan bileşenleri vardır. Bu surattan yağ kistlerini rehabilitasyon etmek için de aloe vera son derece tesirlidir. Aloe Vera yapraklarında bulunan ve sıkarak çıkarabileceğiniz jeli kistin üzerine sürün. Bu operasyonu bir kaç gün kist iyileşene kadar günde iki kere olacak biçimde devam ettirin.

4. Hint yağı

Bir arınma pamuğunu Hint yağına daldırarak direk olarak kistin üstüne örtün. Daha sonra sıcak su torbasını arınma pamuğunun üzerine koyun. Bu biçimde bir zaman beklettiğinizde kistin küçüldüğünü gözlemleyebilirsiniz.

5. Sandal ağacı ve gül suyu

Sandal ağacı kapsadığı mantar önleyici bileşenler ile yağ kistlerinin de rehabilitasyonunun süratlenmesini sağlar. Sandal ağacını bir krem kıvamı alana kadar gül suyu ile karıştırıp kistin üstüne sürün. Kuruyana kadar bekleyin ve kuruduktan sonra soğuk su ile durulayın. Cerahati de eksiltecek olan bu tasviri günde 2 kez kist ortadan kalkana kadar uygulamaya devam edin.

6. Bal

Bal bulabileceğiniz natürel rehabilitasyonlar arasında en organik olanıdır. Yağ kistlerini rehabilitasyon etmek için en tesirli usullerden birisi de baldır.

 • Bir ölçü buğday çimini yarım muz ve 1 yemek kaşığı bal ile blenderda karıştırın. Ortaya çıkan bu karışımı kist olan bölgenin üstüne sürün. Pak bir bez ile üstünü kapatın ve gece süresince bu biçimde kalmasını sağlayın. Bu uygulamayı kist iyileşene kadar günlük tekerrür edin.
 • Seçenek bir rehabilitasyon usulü ise 3 yemek kaşığı bal ile 1 yemek kaşığı toz tarçını karıştırın. Bu karışımı kistin üzerine sürün. Bu uygulamayı da kist yok olana kadar günlük olarak uygulayabilirsiniz.
 • Bir öteki seçenek bal rehabilitasyonunda ise 1 yemek kaşığı bal ile 1 yumurta beyazını iyice karıştırın. Karışımı kist olan bölgeye pak parmak uçlarınızla kibarca yayın. Bu uygulamayı günde iki kere sabah ve akşam yineleyebilirsiniz.

7. Patates

Patates bol ölçüde C vitamini kapsar. C vitamini ölü cilt hücrelerinin atılmasını süratlendirdiği için yağ kistlerinin rehabilitasyonu açısından da idealdir.

 • Kistin üzerine bir patates dilimi koyun ve pak bir bez ile üstünü örtün. Gece süresince bu biçimde kalmasını sağlayın.
 • Seçenek olarak bir pamuk topunu patates suyuna daldırarak kistin üzerine de sürebilirsiniz. Yeniden gece boyu durulamadan bu biçimde kalmasını sağladığınızda sabah kalktığınızda kistin ebadının küçüldüğünü göreceksiniz.

8. Zerdeçal

Zerdeçal kisti kırıp cildin o bölgesini daha önceki haline getirme açısından en tesirli nebatsal rehabilitasyon usullerindendir. Ayrıca bu sayfadaki rehabilitasyonlar arasında en çok sızı kesici tesir gösteren de zerdeçaldır.

 • 1 bardak suyu içine 1 yemek kaşığı zerdeçal ekleyerek kaynatın ve kaynadıktan sonra soğumaya vazgeçin. Soğuttuğunuz bu zerdeçal çayını her gece içerek hem kistin iyileştirmesini süratlendirir hem de acısını dindirebilirsiniz.
 • Seçenek olarak bir ölçü nane suyu ve toz zerdeçalı karıştırarak kremsi bir kıvam elde edin.
 • Bu karışımı kistin üzerine sürün ve 15 dakika kalmasını sağlayın. Su ile durulayabilirsiniz.
 • Aynı rehabilitasyonu zerdeçal, bal ve su karışımı ile de yapabilirsiniz.

9. Karbonat

Karbonatı bir ölçü tuz ve su ile yumuşak bir kıvam alana kadar karıştırın. Bu karışımı kistin üzerine yayın. Bu, kist rehabilitasyonunda en popüler usullerden birisidir ve oldukça tesirlidir. Cildinizdeki pH seviyesini de tertip ederek bakteri üremesinin önüne geçer ve yanma ve kaşınmayı da giderir.

10. Lahana

Lahana yapraklarını suda kaynatıp yumuşattıktan sonra kistin üzerine kapatabilirsiniz. Daha sonra üzerini ince ve pak bir bez ile kaplayın. Yağ kistlerini rehabilitasyon etmek için oldukça tesirli bir usuldür.

Yağ kisti rehabilitasyonu müddetince bunlara dikkat edin!

 • Bol bol su için ve bol bol taze meyve harcayın.
 • İçindeki irini çıkarmak için sakın sıktırmayın, bu biçimde enfeksiyonu bedende başka yerlere de yaymış olursunuz.
 • Yağ kistleri iyileşene kadar lif açısından zengin besinler harcamaya itina gösterin.
 • Yağ kisti olan bölgelerin güneş ışığına fazla maruz kalmamasına dikkat edin.
 • Şayet kistin büyüklüğü giderek genişliyorsa ve sizi rahatsız edecek ebatlara eriştiyse müddet geçirmeden bir uzmana müracaat etin.
 • Tuzlu, baharatlı ve kafeinli yiyecek ve meşrubatların alımını rehabilitasyon sürecinde eksiltin.
 • Şayet kist kendi kendi patlarsa bol su ile yıkayın ve şayet elinizde varsa anti bakteriyel bir sabunla iyice arının.
 • Kistin çevresindeki bölgeyi pak yakalamaya ekstra itina gösterin.
 • Kist olan bölgeye bir uygulama yapmadan evvel ellerinizi iyice arındığınızdan emin olun.
 • Kullandığınız cilt bakımı mahsullerinin yağsız olmasına itina gösterin.

“Yağ Kistlerini Nebatlarla Yok Edin” üzerine 2 yorum.

  1. Şu anda site taşınma sürecindeyiz. İçeriklerimiz tekrardan elden geçerek düzenlenip güncelleniyor. İlginize teşekkürler.

Bir cevap yazın