Yalın Ayak Yürümeyin

Cildiye Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, her tür, boy ve bir hayli değişik biçimde ortaya çıkabilen nasırların bu problemi sürükleyenler için ciddi bir kasvet, kötü bir görüntü ve yoğun bir mesele haline geldiğini söyledi.

Nasırın hakikatinde ciltte tahriş olan bölgeyi koruma emelli oluştuğunu söyleyen Dermatec Polikliniği Cildiye Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, “Başka Bir Deyişle cilt sürtünme veya baskı sebebiyle belirli bir bölgede tahriş sezdiği zaman kalınlaşarak tepki verir başka bir deyişle nasir oluşturarak o bölgeyi gözetmeye alır.

Bu nedenle nasirin tasviri en kolay sekliyle cildin korunma emelli olarak kalınlaşmasıdır. Cilt kalınlaşması çoğunlukla ayaklarda alana kazanç ancak yalnızca ayakta olmayabilir. Fazla dar veya sıkı bir kundura, sert tabandan oluşabilecek bir sürtünme hatta iki ayak parmağının birbirine yaptığı baskı veya sürtünme nasır yaradılışına taban hazırlayıcı faktörlerdir” dedi.

Nasırın Bulgusu

Nasırın bir hayli bulgusu olduğunu ama en net bulgusu nasır oluşan bölgede apaçık sızı olarak ortaya çıktığını ifade eden Cildiye Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, “Hafif nasırlarda tazyik ortadan kalktığında sızı da kaybolur ama derin ve geniş çaplı nasırlarda sızı daha apaçık ve nasir daha rahatsız edicidir. Sızıyla beraber bölgede kalınlaşma da baslar. Sıkı kunduralar, ayak yapısına geçimsiz kunduralar, yüksek topuklu kunduralar, yalın ayak yürümek, ayak parmaklarındaki deformasyonlar, ayağın fazla kemikli olması ve yanlış yürüme basma hareketi nasır oluşmasına neden olur.

Nasıl Rehabilitasyon Edilir?

Nasır rehabilitasyonuna başlamadan evvel dikkat edilmesi gereken nokta, nasiri irinli olan eşlerinden ayırmaktır. Mesele yaratan şeyin gerçekten nasir olduğuna emin olduktan sonra bir hayli rehabilitasyon sekli uygulanabilir ve hakikatinde nasırların rehabilitasyonu oldukça basittir. Rehabilitasyon sürecinde uzman bir hekime müracaat etilmesi zorunludur” biçiminde konuştu.

Dr. Ata Nejat Ertek, nasırları keserek yok etmeye çalışmanın da istenmeyen neticeleri olabileceğini anlatarak “Teninizde kesikler oluşturabilirsiniz. Unutmayın ki ayak kesintisiz olarak bakterilerin basitçe üreyebilecekleri ilik ve rutubetli bir civardır” söylemelerinde bulundu.

İHA

Bir cevap yazın