Yanlış öğreniyormuşuz: 33 yaşından sonra doğurmak…

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, genelde geç anne olmanın tehlikeleri ile alakalı ihtarlar yapılsa da son araştırmaların bunun bütün tersi bir netice verdiğini söylüyor. İşte o araştırmanın sonuçları…

Geç yaşta geçirilen gebeliğin hem çocuk hem de anne için muhtelif meselelere neden olabileceği düşünülürken, Portekiz Coimbra Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma değişik bir netice veriyor. Araştırmanın ayrıntılarını anlatan Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, “Bu çalışmaya göre, ileri yaşta çocuk sahibi olan bayanlar, çok genç ya da 20’li yaşlarda çocuk sahibi olanlara göre daha uzun yaşıyorlar. Neticeler özellikle ilk çocuk yapma yaşı geciktikçe, hayat temennisinin uzadığını gösteriyor.” dedi.

33 YAŞINDAN SONRA DOĞURAN KADIN…

İkinci bir çalışma ise, ilk çocuklarını 33 yaş ve sonrası doğuran bayanların, daha erken yaşta doğum yapanlara göre üç kat daha fazla uzun hayatla alakalı emin Deoksirübo Nükleik Asit göstergeçlerine sahip olduğunu göstermiştir.

Daha ileri yaşlarda hamile kalan bayanların eğitimli, sıhhatli yaşamaya itina gösteren ve kendilerine dikkat eden bayanlar olması bu farkın nedenlerinden biridir.

İngiltere’de ilk hamilelik yaş ortalaması takribî 30 yaş ortamındadır. Yeniden İngiltere’de 25 doğumun 1’i 40 yaş ve üstü anne tarafından yapılmaktadır.

“KESİNLİKLE DOKTORA DANIŞIN”

Bu çalışmaların ortaya koyduğu eksantrik neticelere karşın, hamileliğin ötelenmesi de kesinlikle bu mevzuda uzmanlaşmış bir doktorun düşüncesi alınarak yapılmalıdır. Aksi takdirde üzücü neticelerle karşılaşılabilir.”

Bir cevap yazın