Yanlış Hazırlanan Turşular Zehirleyebiliyor

Türk mutfağının bırakılmaz lezzetlerinden biri olan turşu, doğru hazırlandığında hem sıhhatli hem de iştah açıcı özelliği ile öne çıkıyor. Turşu kurarken dikkat edilmesi gereken en ehemmiyetli etken ise hijyen. Enfeksiyon Hastalıkları ve Muayenehane Mikrobiyoloji Kısmı’nden Uz. Dr. Asiye Yir, turşu hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Tuz-su oranı çok ehemmiyetli

Turşuya ilave edilecek sebze ve meyveler çok iyi yıkanmalıdır. İyi yıkanmadığı takdirde beden için hasarlı bakteriler tuzlu ve asidik civarda can verse bile zehirli maddelerden kaynaklanan yiyecek zehirlenmeleri yaşanabilmektedir. Bu sebeple turşunun hijyenik şartlarda hazırlanması ehemmiyet taşımaktadır.

Bir öbür ehemmiyetli husus ise beden için verimli bakteri ve küflerin artıp aktif mayalanmanın sağlanabileceği tuz/su oranının yüzde 5-8 aralığında olmasıdır. Misalin yüzde 7 oranında karışım hazırlanmak isteniyorsa 1 litre su için 70 gram tuz kullanılmalıdır. Sirke oranı ise takribî yüzde 2,5-3 olarak ayarlanmalıdır.

Turşu tüketimi sonrası karın sızısı, bulantı, kusma ve ishale dikkat!
Doğru hazırlanmayan turşu tüketimi sonrası seyrek zehirli madde kaynaklı karın sızısı, bulantı, kusma, ishal gibi bayağı yiyecek zehirlenmesi belirtileri bildirilmiştir.

Tuz ya da sirke oranının doğru ayarlanmamasından dolayı turşularda yumuşama olabilmektedir. Turşunun yumuşaması küflerin arttığının bulgusudur. Bu küfler bağışıklığı baskılanmış hastalarda mantar enfeksiyonlarına neden olabilir.

Belirtiler başladığında süratlice en yakın sıhhat kuruluşuna müracaat eterek noksan akışkan-elektrolit balansının bitirilmesi gerekmektedir. Yiyecek zehirlenmesinde bulantı-kusma olabilir ve kusma refleksi baskılanmaya çalışılmamalıdır.

Destek rehabilitasyonu uygulanarak kusma ya da ishal ile kaybedilen akışkan ve elektrolitlerin yerine konması sağlanmaktadır. Ancak her hastada buna gereksinim olmayabilir. Ağızdan akışkan alımını artırarak da mevcut tabloyu düzenleyebilecek rehabilitasyon yolu çizilebilir.

Turşunuzun üzerinde beyazlıklar oluştuysa harcamayın!

Turşu suyunun üzerinde oluşan beyazlıklar küf katmanıdır. Bu beyazlıklar sıhhate verimli bakteri oranının bozulduğu anlamına gelmektedir. Turşu suyu üzerinde beyazlıklar oluştuğunda harcamaktan kaçınılmalıdır.

Bağışıklık sistemi baskılanmış hastalar için riskli

Akut olarak zehirli maddeler aracılığı ile oluşabilecek yiyecek zehirlenmeleri de görülebilmektedir. Özellikle bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarda turşu içeriğinde maya olduğundan tehlike oluşturabilmektedir.

Turşu içerisindeki mikroorganizmalar florayı değiştirebilmektedir. Bunun neticesinde;
• Mide ya da üriner sistem pH oranı farklılığı ile oluşan Helikobakter Pilori bakterisi
• Yineleyen üriner sistem enfeksiyonları
• Vajinitlere yatkınlık gibi daha kronik meseleler oluşabilmektedir.

Bir cevap yazın