İhtiyarlamayı Önleyen Bu Mevsimin Tek Gıdayı, Kim Beğenmez ki

Buram buram harikulade kokusu ve yoğun lezzetiyle soğuk kış günlerinde bırakılmazımız olan kestanenin sıhhatimiz açısından bir hayli faydasını olduğunu öğreniyor muydunuz? İşte kestanenin pek meçhul verimleri…

ERKEN İHTİYARLAMAYI MANİLER

Hücrelerin ihtiyarlamasına karşı savaşır. Erken ihtiyarlamayı yasaklayıcı tesiri vardır. Yüksek ölçüde selenyum ve B1, B2, E vitaminleri kapsar. Soğukkanlılaştırıcı özelliği vardır, stresin giderilmesine destek olur.

KANSERİ ÖNLER

Bir Hayli kanser cinsinin önlenmesine destek eder. Özellikle akciğer kanserinin önlenmesine destekçidir. Kan tazyikini düşürür. Ayrıca, anemi başka bir deyişle kansızlığı önlemeye destek eder.

TOK MEBLAĞ

Tok yakalayıcı özelliği sayesinde sık sık yemek yemeyi maniler. Ancak kestane, yüksek kalorili bir gıdadır. 1 adet orta boy kestane 106 kaloridir. bu nedenle harcarken porsiyon hakimiyeti yapmakta fayda var.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KUVVETLENDİRİR

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bu sayede hastalıklara basit tutulmayı önler. Halsizlik ve fazla bitkinlik gidişatlarında da enerji verir. Güçlü bir antioksindandır. Dahası felç geçirme tehlikesini de eksiltir.

Bir cevap yazın