Yaz Meyvelerinin Sıhhate Faydaları

Yazın en sıcak günlerinin yaşandığı bugünlerde karpuz akışkan kaybını yasaklayarak, cildin nem balansını korunurken avokado gözleri güneşin olumsuz tesirinden korunuyor

Birbirinden lezzetli yaz meyvelerinin sağlığa olan verimleri saymakla bitmiyor. Şeftaliden karpuza, üzümden armuda kadar her biri birer şifa ambarı. Acıbadem Kadıköy Sağlık Kurumu Beslenme ve Diyet Uzmanı Neşe Ceylan, yaz meyveleri ve sağlığa verimleri ile alakalı bilgi verdi…

Erik, sindirim sistemini düzenliyor: Yaz meyveleri arasında özlemle beklenen erik, lezzetinin yanı sıra sağlığa da oldukça bereketli. Ulus arasında çok öğrenilmese de A, C ve K vitamininden zengin olan erik, posa ve potasyum muhtevası açısından kalp dostudur. Ayrı olarak romatizmal hastalıkların önlenmesine destekçi olur. Posalı yapısı sebebiyle kabızlığı önler ve sağlıklı bir sindirim sisteminin olmasını sağlar. Bu özelliği sayesinde sütun kanserini önlemeye destekçi olur. Düşük kalorili bir meyve olan eriği, diyet yapanlar basitçe alternatif edebilir. Ama muhtevanındaki asitli yapı hasebiyle sindirim sistemi hassasiyeti olanlar için hasar veren olabilir. 10 tanesi bir porsiyona denk olan eriğin fazla tüketiminden sakınmak gerekir. Tuza daldırılarak harcanan erik ise hipertansiyon rizikonunu tetikleyebilir. Bu surattan tuzlu yemekten uzak durulmalıdır.

12 ÇİLEK BİR PORSİYON EDER

Çileğin sekiz tanesi bir portakaldan fazla C Vitamini kapsıyor: Sebze ve meyvelerin biçimlerine göre hangi uzva iyi geldiğine mevzusunda yapılan sarihler çilek için de geçerli. Çileğin kalp biçiminde olması, sizin için iyi olduğuna mevzusunda bir emaredir. Kuersetin olarak adlandırılan antioksidanlardan çok zengindir. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde, damar sertleşmesini önlediği ve antikansorejen tesiri olduğu da ortaya koyulmuştur. Polifenol muhtevası sebebiyle kalp hastalıklarına karşı kalkan oluşturan çilek; vitamin ambarı, potasyum ve lif kaynağıdır. Öyle ki takriben sekiz adet çilek, portakaldan daha çok C vitamini sağlar. Düşük kalorisi ve glisemik indeksi sebebiyle hem diyet yapanlarda, hem de şeker hastalarında porsiyon hakimiyetiyle rahatça harcanabilir. Takriben 12 çilek bir porsiyondur.

Şeftali, kalp hastalıkları rizikonunu düşürüyor: Yaz meyvelerinin en sağlıklılarından bir öbürü de şeftalidir. Kapsadığı fenolik bileşikler sayesinde obezite mevzusunda metabolik bulgu, kalp hastalıkları ve diyabeti önlemede büyük rol oynar. C vitamini muhtevası sebebiyle kansere neden olan hür köktenlerle gayret eder ve kanseri önlemeye destekçi olur. Potasyum açısından zenginliği sebebiyle de kalp hastalıkları rizikonunu en abone indirir. Bir orta boy şeftali bir porsiyondur.

Karpuz, cildin nem balansını korunuyor: Yazın en sıcak günlerinin yaşandığı bugünlerde su muhtevası yüzde 90 olan karpuz bir hayli şahıs için sağlıklı bir yemek seçeneği. Akışkan kaybını yasaklayan karpuzun kalp sağlığından kanserden korunmaya kadar da bir hayli önemli tesiri var. Yapılan çalışmalarda, likopenden zengin karpuzun kalp hastalığı rizikonunu düşürdüğü görülüyor. C vitamini muhtevasıyla muhteşem bir antioksidan kaynağı olan karpuz, kansere yol açan hür köktenlerle savaşarak kanser oluşumunu yasaklıyor. Bir ekip çalışmalarda, likopen muhtevası sebebiyle prostat kanseri rizikonunu de eksilttiği gösterilmiştir. Lif ve su muhtevası sebebiyle kabızlığı önleyerek, sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar. Karpuzda bulunan kutun gıda ögesi; kas hareketi, bilme ve hafıza için bedene destekçi olur. Ayrı olarak A nedeniyle de cildin nem balansını korunur. Ancak glisemik tesiri yüksek olduğundan kan şekerini aniden yükseltir ve sık acıkmaya kapı aralar. Bütün bir şeker ambarı olan karpuzu harcarken fazlaya kaçmamalı. Gün içinde üç üçgen dilimden fazla harcanması fazla şeker yüklenmesine ve kilo çoğalışına kapı aralayabilir. Diyabet hastaları karpuzu peynirle tüketebilir.

SAĞLIKLI YAĞLAR KAPSIYOR

Avokado, gözü güneşin hasarlı tesirlerinden korunuyor: Yeni yeni beslenme alışkanlıklarımız içerisinde bulunmaya başlayan avakado, doymamış yağ asidi kapsayan bir meyvedir. Bu surattan sağlıklı kolesterol seviyesinin sürdürülmesine destekçi olur ve kalp sağlığını korunur. Muhtevanında bulunan kimi fitokimyasallar sayesinde gözdeki dokulara büyük verim sağlar ve gözü özellikle güneşin hasarlı ışınlarından korunur. C, E, K, B6 vitamini ve folik asit kapsar. Folik asit, özellikle hamilelik yarıyılında çok önemli bir vitamindir. Düşük rizikonunu eksiltir ve doğumsal anomali olan nöral tüp defektini önler. Önemli bir magnezyum ve potasyum kaynağı olan avokadonun kalorisinin büyük bir kısmı yağlardan kazanç. Lakin bu yağlar sağlıklı olduğu için doygunluk da sağlar. Yarım avokado bir porsiyona denktir.

Kavun, terlemeyi eksiltiyor: Yaz aylarında bedeni serin yakalayan kavun, bu sayede terlemeyi eksiltir ve kuru ciltleri ıslatır. Kalbi kuvvetlendirmesinin yanı sıra soğukkanlılaştırıcı tesiri de bulunur. Bu verimlerine rağmen ülseri olanların kavun harcaması fayda yerine hasara kapı aralayabilir. Ülser hastalarının yanı sıra diyabet hastaları da glisemik indeksi yüksek meyvelerden olan kavunu harcarken çok dikkatli olmalı. Günde bir ince dilimden fazla kavundan kaçınılmalı.

BİR PORSİYON 15 KOCAMAN ÜZÜM DEMEK

Üzüm, bitkinliği gideriyor: Muhtevanındaki güçlü antioksidanlar nedeniyle ihtiyarlama karşıtı olan üzüm, bitkinliği giderir. Üzüm çekirdeğinde bulunan resveratrol çok eforlu antioksidan tesire sahip olduğundan ara sıra çekirdeğini dişlerinizle ezerek yemenizde fayda var. Buna karşı glisemik indeksi yüksek bir meyvedir. Fruktoz muhtevasının ve beden tarafından kan şekerine karışım süratinin yüksek olduğu unutulmamalıdır. Bir porsiyon üzüm 15 adet kocaman üzümden oluşur ve gün içinde bu rakamın aşılmaması gerekir. Karaciğer yağlanması olanlar ve hamileler, üzümü diyabet hastaları gibi dikkatli tüketmeli.

Armut, hamilelik bulantılarını eksiltiyor: Kansere karşı korunucu olan armut, kalp çarpıntısından sindirim sistemine, hamilelik bulantılarından yüksek lif muhtevası nedeniyle kabızlığa kadar pek çok sorunu önler. Aklı da dinlendirir. Ancak tansiyonu düşürücü tesiri olduğundan özellikle tansiyonu düşük olanların armudu dikkatli harcaması gerekir. Günde bir armut yeterlidir. Fazla yenmesi ishale kapı aralayabilir.

İNCİR, KANSIZLIĞA DEVA OLABİLİR

Demir, magnezyum, kalsiyum, fosfor ve liften zengin bir meyve olan incir; öteki meyvelere göre daha fazla lif muhtevanına sahiptir. Kansızlığa ve kabızlığa iyi kazanç, hücreleri yeniler. Kansere karşı korunucu tesiri olan incir, glisemik indeksi azami meyvelerden biridir. Bir adedi 48-50 kalori kapsar ve sadece bir adedi bir porsiyon meyveye denktir. Kilo problemi yaşamamak için dikkatli tüketilmelidir.

KAYISI, KAN TAZYİKİNİ DÜŞÜRÜYOR

Yüksek lif muhtevası sebebiyle bağırsak hareketlerini düzenleyen kayısı; kalsiyum, bakır, fosfor muhtevası sebebiyle de kemik sağlığı imalini destekler.

C vitamini, potasyum ve lif muhtevasıyla kalp sağlığını pozitif doğrultuda tesirler. Muhtevanındaki potasyum, kan damarlarını deşarj olarak kan tazyikini düşürür, C vitamini de kalbi hür köktenlerden korunur. Antioksidan muhtevası sebebiyle cildi tazeler.

Üç tanesi bir porsiyona denk olan kayısı, fazla harcandığında kan şekerinin yükselmesine ve ishale kapı aralayabilir. Diyabet hastalarının kayısıyı dikkatli harcamaları gerekir. Potasyumdan da zengin olan kayısı, özellikle potasyum kıymeti yüksek olan böbrek hastaları tarafından tüketilmemelidir.

YABANMERSİNİ, KEMİKLERİN DAYANIKLILIĞINI ARTIRIYOR

?Yabanmersininin kemiklerden sindirim sistemine kadar pek çok şeye verimi var. Demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, çinko ve K vitamini muhtevası sebebiyle kemik üretimine katkıda bulunur ve kemiklerin dayanıklılığını artırır.

Düşük sodyum muhtevası hasebiyle kan tazyikini düşürür. Bu surattan yüksek tansiyonu olanların, hekimlerine başvuru ederek harcamaları önerilir.

Bir cevap yazın