Yaza ince girebilmeniz için uzak durmanız gereken 6 gıda

Kış aylarında gayretli karınca örneği kalori biriktirmiş olabilirsiniz ama bu demek değil ki onlar sizinle ebedîye kadar kalmak zorunda. Beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız kolay birkaç farklılık ile sevinçli ağustos haşereyi kadar seksi ve dikkat çekici olabilirsiniz. Nasıl mı?

 

Cips

Ambalajı hışırdadığı an göz bebekleriniz gelişiyor ve avuç dolusunu ağzınıza tıkmak istiyorsunuz değil mi? Artık istemeyin. En azından yaza kadar. Bu çıtır çıtır yeme hissini taze ve iyi yıkanmış marul yapraklarıyla ya da fırında 10-15 dakika içinde yapabileceğiniz, ince dilimlenmiş lahana ile de giderebilirsiniz. Aynı lezzeti vermez demeyin zira cipsten aldığınız tat bir lezzet değil, kimyevi bir formüldür.

Şekerleme

Cips ile riskli bir ikili oluşturan bu rengarenk tatlılar, aynı zamanda sıhhatiniz içinde hasarlıdır. Yedikçe yemek isteği uyandıracak biçimde bolca şekerlendirilmiş olan bu suni besinlerin yarattığı tombul yapıtları yazın sahillerde 100 metreden görebilirsiniz. Siz de harcayın, sizi de hemen görsünler.

Alkol

Birkaç bardaktan ne olur demeyin, göbek olur. Bu kadar kolay. Ayrıca karaciğer yağlanması, reflü ve bağırsak kumpassızlığı gibi birtakım sıhhat meselelerine de yol açabilir. Özellikle yakın arkadaşları kızartmalarla harcandığında daha da doyurucu olduğu sanılan bu madde, yoğun kalorisi suratından tam kan kıymetlerinizi allak bullak eder. Panik halindeki beyin yağ depolamaya başlar. İşte, aynadan size el sallayan dostlar bunlardır.

Ekmek

Türk mutfağında geniş bir yeri olan ekmek ve hamur işi besinlerden uzak durmanın güç olduğunu öğreniyoruz. Ama uzak durulabildiğini de biliyoruz. Çok daha önceki bir ananeyi sürdürebilirsiniz. Gördüğünüz bir ekmek parçasını elinize alın, 3 kere öpüp alnınıza götürün ve uzaklara kaldırın. Kilolarından rahatsız olanlardan uzaklara.

Makarna

Yapması çok basit, lezzeti çok hoş olan bu yiyeceğin de ekmekten pek bir farkı yoktur. Siz de fark etmişsinizdir ki makarnayı yalnız başına pek harcamayız. Yanına kesinlikle sos ya da başka bir yağlı besin ilaveleriz. İşte makarna bu günahlara açılan kapıdır. Makarna ve dostlarından uzak durarak kısa müddet içinde incelebilirsiniz. Hem de sıhhatli ve natürel bir biçimde.

Beyaz Pirinç

Sıhhatlı beslenme uzmanlarının aralıksız iftiradığı beyaz besinlerin başında beyaz pirinç bulunur. Şöyle bir oran verebiliriz. İki kaşık pirinç pilavı, bir dilim ekmekle aynı oranda kaloriye sahiptir. O zaman ekmekten uzak durduğumuz gibi pirinçten de bir müddet uzak kalmakta verim var.

 

Bir cevap yazın