Yazın Bağışıklığı Koruyan 12 Besin

Yaz yarıyılında çoğalan klima kullanımı hastalıkları tetikliyor. Sık yolcu etmek de bağışıklığı zayıflatıyor. Günde 12 adet siyah üzüm, 10 badem ve bir kivi ile efor toplayabilirsiniz

Yazın azami hava sıcaklıklarının yaşandığı bugünlerde hasta olmak çoğu şahsa afallatıcı gelse de oldukça sık yaşanan bir durumdur. Yaz yarıyılında yaşanan sıcaklık metamorfozları, klima ve bağışıklık sistemindeki zayıflama bugünlerde hastalıkları tetikleyen etmenler arasında bulunuyor.

Acıbadem Altunizade Sağlık Kurumu Beslenme ve Diyet Uzmanı Hazal Çatırtan, yaz günlerinde bağışıklık sistemini güçlendirecek özel önerilerde bulundu…

1. SİYAH ÜZÜM

Siyah üzümün muhtevanındaki C vitamini ve resveratrolün yüksek olması, antioksidan tesirini oldukça artırıyor. Ayrı olarak yapılan araştırmalara göre, içerisinde bulunan stilbenoid adlı madde, bedende D vitamini ile çalışarak bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeyi sağlıyor. Günlük 10-12 adet üzüm, bu tesiri tutmaya destekçi olur.

2. KARADUT

C vitamininden ve demirden zengin bir meyvedir. Bir kasesi bayanların demir lüzumunun yüzde 10-15’ini, erkeklerin ise yüzde 30-35’ini karşılıyor. C vitamininin antioksidan tesiri, demirin kan hücrelerinin imalini artırmadaki tesiri ile immün sistemini en iyi destekleyen meyvelerden biridir. Günlük 10-12 adet karadut, bu tesiri tutmaya destekçi oluyor.

3. KARPUZ

Verdiği rahatlık ve kapsadığı yüksek suya ek olarak antioksidan zengini bir meyvedir. Bağışıklığın önemli kısımlarından biri olan glutatyon metabolizmasına katılan bileşikleri barındıran karpuz, enfeksiyonla gayret ederek bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede tesirlidir. Bu tesirden en iyi derecede faydalanmak için kabuğa yakın bölümlerini da harcamak gerekiyor. Bir parmak kalınlığındaki kayık dilim, yeterli bir porsiyondur.

4. SEMİZOTU

Semizotunda bulunan C vitamini antioksidan tesir gösteriyor ve doku eskimelerini önlüyor. Yüksek lif muhtevası ile bağırsaktaki verimli bakterileri besliyor ve florayı korunuyor. İçerisinde omega 3 bulunan ender sebzelerden biridir. Bu özelliği ile de enfeksiyon eksiltici tesir gösteriyor. Semizotundan en iyi faydayı almak için mümkün olduğunca az pişirmek veya ham harcamak gerekiyor.

5. YOĞURT-KEFİR

Bağırsakların kuvvetlenmesi ve yabancı madde iletkenliğinin eksilmesi için probiyotikler olmazsa olmazdır. Yoğurt ve kefir öğrenilen en iyi natürel probiyotik kaynaklarıdır. Ayrı olarak D vitamini ile zenginleştirilebildiklerinden bağışıklık sistemine katkılarını bu yolla da sağlayabilirler. Muhtevanındaki süt proteinlerinden biri olan whey sayesinde bağışıklık sisteminin bir parçası olan glutatyon metabolizmasında bulunarak bakteriyel enfeksiyonlara karşı korunucu hale geliyor. Günlük iki-üç porsiyon süt ve süt mahsulü tüketimi bu tesirleri sağlamaya destekçi oluyor.

6. DOMATES

Likopen zengini domates en iyi antioksidan gıdalardan biri olarak kabul ediliyor. American Journal of Clinical Nutrition mecmuasında yayınlanan bir çalışmaya göre üç hafta zamanınca domatesten zengin diyet harcayan bireylerin bağışıklık sistemini destekleyen beyaz kan hücrelerinin, hiç harcamayanlara göre daha az zarar gördüğü ve bu vaziyetin da immün sistemi daha iyi korunduğu görülüyor.

7. SOMON

Dip balığı, başka bir deyişle soğuk denizlerde ve derinde yaşayan somon, ton balığı gibi balıklar; yaşadıkları etrafa bağlı olarak omega 3’ten zengin balıklardır. Haftada en az iki defa 120-150 gr. somon tüketimi iyi oranda omega 3 alımı sağlıyor.

8. KIRMIZI BİBER

Kırmızı biber, turunçgilin iki katı kadar C vitamini kapsıyor. Ayrı olarak beta karoten açısından da zengin bir kaynaktır. Bu biçimde yüksek antioksidan kapsayan kırmızı biber, kumpaslı olarak ham harcandığında bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

9. BADEM

E vitamini, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin anahtarıdır ve günde yarım bardak badem tüketimi, günlük E vitamini gereksinimimizin takriben yüzde 100’ünü karşılıyor. Soğuk algınlığını önlemeye gelince de, E vitamini ve C vitamini birlikte çalışıyorlar. Günlük beslenmeye her gün 10 adet badem ilave etmek, bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili.

10. KİVİ

Kivi; folat, potasyum, K vitamini ve C vitamini de dahil olmak üzere bir hayli esansiyel yiyecek ögesi ile doludur. Kivinin porsiyonu avuç içi büyüklüğünde olmalı.

11. KARİDES

Kabuklu deniz mahsulleri, bağışıklık için usumuza çok gelmese de immün sistemin önemli ögelerinden biri olan çinkonun iyi birer kaynağı oldukları için tüketimleri oldukça bereketlidir. İyi oranda çinko kapsayan kabuklu deniz mahsulleri; karidesin yanı sıra yengeç, istiridye, ıstakoz ve midyedir. Fakat en alışılan, en sağlıklı pişirilebilen karides olduğu için alternatif edilmelidir. Ancak önerilen günlük çinko ölçüsünden fazla harcanmamalıdır. Kadınlar minik karideslerden takriben 20 tane, jumbo karideslerden 10 tane; erkekler ise ufaklardan 30, jumbo karideslerden ise 15 tane yiyebilir.

12. MANTAR

Selenyum ve B vitaminlerinden riboflavin ile niasinin iyi bir kaynağıdır. Selenyumunuz azsa, daha şiddetli bir gribe tutulma olasılığınız daha yüksek olabiliyor. Riboflavin ve niasin, immün sistem metabolizması için zorunludur. Bu surattan günlük beslenmenize kültür mantarı ilave edebilirsiniz.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KUVVETLENDİREN TEKLİFLER

Sigara içmeyin. Böylelikle bedeninize dokuları vurucu hasar veren maddeler almamış olursunuz.

Balanslı ve kumpaslı beslenin. Yeterli vitamin, mineral, enerji ve protein alımını bu biçimde sağlayabilirsiniz.

Beslenmenizde çinkodan zengin olduğu için bütün tahılları ve kabak çekirdeği gibi yağlı tohumları harcayın.

Soğan, sarımsak gibi antibakteriyel yiyecekleri harcayın.

Zencefil, zerdeçal gibi baharatları çaylarınızda, yemeklerinizde kullanın.

Başta yeşil çay ve ekinezya olmak üzere nebat çaylarına günlük beslenmenizde yer verin.

Kilonuz başına 35-40 ml. akışkan harcayın su, komposto ve nebat çayları.

Kumpaslı egzersiz yapın.

Sağlıklı bir kiloda olun.

Yeteri kadar yattığınızdan emin olun, böylece metabolizmanız hormonları doğru biçimde sağlar, beslenmeniz nitelikli olur ve metabolizmanız doğru biçimde çalışır.

Bir cevap yazın