Yazın Da Nebat Çayını Soğuk Harcayın

Nebat çayları denince usunuza kış günleri gelmesin. Kışın hem içimizi ısıtan hem de şifa veren nebat çaylarını, soğuk olarak yaz aylarında da harcamak mümkün.

Sıvı tüketiminin aşırısıyla ehemmiyet kazandığı yaz aylarında yeşil çay ve nebat çaylarını soğuk harcamayı öneren Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, hem şifa veren hem de serinlik katan bu çayların nasıl hazırlanacağına dair tekliflerini paylaştı.

Soğuk nebat çayı nasıl hazırlanır?

Prof. Dr. Sezik’in tanımına göre; büyük bir bardak veya kupa içine, kışın içmekten zevk aldığınız nebat çayından bir poşet koyun ve üzerine bardak veya kupa bütün dolmayacak ölçüde sıcak su ilâve edin. 5 dakika kadar bekletip poşeti çıkarın. Bir vakit daha bekledikten sonra kadehin üzerini örtüp buzdolabına koyarak, soğumaya vazgeçin. İçine 1-2 parça buz ilave ederek de harcayabilirsiniz.

Farklı tatlarla ferahlayın

•1 poşet yeşil çay üzerine sıcak su ilâve ettikten sonra 5 dakika kadar bekletip, poşeti çıkarın. Oda ısısına gelince buzdolabına koyup üzerini kapatın ve soğutun. İçine 1-2 parça buz, 1-2 dilim limon veya taze nane yaprağı koyup farklı bir lezzet verebilirsiniz.
•1 poşet papatya çayı üzerine sıcak su ilâve edip, üzerini kapalı olarak 10 dakika bekletin. 1-2 parça buz ve taze nane yaprağı koyup içebilirsiniz.
•1 poşet ıhlamur, 1-2 ufak parça tarçın ve 3-4 adet azıcık ezilmiş karanfilin üzerine sıcak su ilâve edip 5-10 dakika bekletin. Buzdolabında soğutun. 1-2 parça buz ilave ederek harcayabilirsiniz.
•1 poşet kuşburnu üzerine ılık su ilâve edip, 5 dakika bekletin. Üzerini bir çay tabağı ile kapatıp buzdolabında bekletin. Soğuyunca 2-3 parça buz ilâve ederek içebilirsiniz.

Bal ilave edilebilir

Nebat çaylarının gün boyu, gönül rahatlığıyla şekersiz olarak harcanabileceğini belirten Prof. Dr. Ekrem Sezik, azıcık tat lüzumu dinleyenlerin de nebat çayını bal ilavesiyle tatlandırmasını nasihat ediyor.

Bir cevap yazın