Yemeden Evvel Kesinlikle Yıkamamız Gereken Gıdalar

Yiyecek Güvenliği Uzmanları, harcamadan evvel kesinlikle yıkanması gereken mahsulleri Reader’s Digest mecmuasına anlattı. İşte kesinlikle yıkamanız gereken gıdalar…

HUBUBATLAR

Sağlık ve Güvenlik Tahlilcisi Caitlin Hoff, hububatlar yumuşaması için suda veya et suyunda kaynatılsa da, daha evvelinde de kesinlikle yıkamak gerektiğini söyleyerek, “Pirinç, kinoa veya arpa gibi hububatlar, fazla nişasta, kirve mikroplardan temizlemesi için pişirmeden evvel soğuk suyla iyice yıkanmalı” dedi.

KARPUZ

Uzmanlar, karpuzların kesinlikle yıkanması gerektiğini belirtiyor ve tadım için kesilen karpuzlardan uzak durmak gerektiğini vurguluyor.

Lauren Manaker, “İnsanlar karpuzu kesmeden evvel onu yıkamak gerektiğini düşünmeyebilirler zira yalnızca içini yiyoruz. Ancak salmonella ve listeria isimli bakteriler karpuz kabuğunda yaşayabilir. Kesildiği zaman da bakteriler yenilebilir kısma yerleşebilir. Bu surattan karpuz kabuğunu tamamen arınmak için sert bir fırça kullanın” dedi.

AVOKADO

Yıkanmamış avokado kabuğunda bakteri, haşere ilacı ve ambalajlama, nakliye operasyonları sırasında başka mikropların geçebilmesi sebebiyle kesinlikle yıkanmalıdır.

KONSERVE FASULYE

Fasulyeleri konserve paketinden dolaysız tavaya atıyorsanız artık frene basma zamanınız gelmiş demektir. Hoff, “Fasulye basitçe durulanabilen tuz gibi gözeticilerle doludur. Bu sebeple yıkanmış fasulye, aldığınız sodyum oranını eksiltecektir” diye konuştu.

KABUKLU DENİZ MAHSULLERİ

Kabuklu deniz canlılarının her ne kadar içini yiyor olsak da kabuk üzerindeki bakteriler, iç kısma temas edebilir. Bu sebeple istiridye ve midye gibi kabuklu deniz hayvanlarını, kumdan ve lekeden temizletmek için emin suda yıkamak gerekiyor.

MEYVE VE SEBZE

Meyve ve sebzeleri ham yeseniz de pişirerek yeseniz de kesinlikle yıkamalısınız. Casey Seiden. “Sirke, tuz veya başka özel şeyler kullanmaya gerek yok. Onları yalnızca suyla yıkayın, üzerinde olabilecek bakterileri arının” dedi.

MAYDANOZ

Maydanoz, salatalara, çorbalara ve yemeklere ilave edilen lezzetli bir nebattır ancak en lekeli besinlerden biridir. NewYork’tan Şef Christian Souvenir, şunları söyledi: “Ne zaman bir demet maydanoz, kişniş, nane veya fesleğen alsam her zaman lastik bantları veya bağları çıkarırım ve hepsini soğuk suda iyice deviririm. Sonra hafifçe kurutup, buzdolabında kağıt havlularda gizlerim.’

MANTAR

Mantarlar ufak süngerler gibidir ve geliştikçe kirlenirler, bu da onları yıkamanın ehemmiyetli sebeplerinden biridir. Teksas’ta bir lokantanın genel müdürü Tanner Ağar, “Onları arınmak için bir kabı veya lavaboyu suyla doldurun ve mantarların üst kısımda yüzmesine izin verin. Syat çalkalayın ve natürel olarak lekenin dibe süzülmesini sağlayın. Ne kadar pisliğin düştüğünü görünce donakalacaksınız” dedi.

Bir cevap yazın