Yemeden Evvel Yıkamanız Gereken 5 Ve Asla Devirememeniz Gereken 5 Gıda

Çocukluktan beri besinimiz her şeyi yıkamamız öğretildi. Bununla beraber, çok az insan bazen bu alışkanlığın iyiden daha çok hasar verdiğini öğreniyor. Bazı besinleri yıkamak bakterilerin dağılmasına ve bir hayli negatif neticeye neden olabilir.

Drsaglik olarak, Bu mevzularla alakalı aralıksız yaptığınız yanılgıları ele aldık.

ASLA YIKAMAYIN

1. Yumurtalar

Bakteriler tarafından kontaminasyondan korunmak için yumurtalara sıklıkla özel bir madde konur . Su, bu gözetmeyi yok eder, bu surattan yumurtaları devirememeniz gerekir.

2. Tavuk

Taze tavukta olan bakteriler sıhhatimiz için çok risklidir. En iyi öğrenilen karahumma, paratifo ve yiyecek zehirlenmesine yol açabilen bakteri salmonella. Çoğu kimse yemek evveli tavuk yıkamanın bu meseleyi çözmeye dayanakçı olduğunu düşünüyor ancak doğru değil. Tavuğu devirirken kullandığınız su, bakterilerin elinize ve mutfak lavabosuna dağılmasına dayanakçı olur.
Pişirmeyi hemen yaparsanız, tüm bakteriler can verecektir. En iyi şeflere göre, tavuğu iki defa kaynatmak daha iyi olacaktır: su ilk defa kaynatıldıktan sonra suyu değiştirip kaynatmaya devam etmelisiniz

3. Et

Tavuk gibi, taze eti de sığır eti, dana eti, kuzu eti devirememeniz gerekir zira devireme, bakterilerin mutfak lavabosuna ve ellerinize dağılmasına neden olur. Yüksek sıcaklıktaki bakterilerden kurtulabilirsiniz.
İpucu: Pişirmeden evvel etin suyunu yüzeyinden çıkarmak için peçeteler kullanın. Bundan sonra, ellerinizi yıkamak için sabun ve sıcak su kullanın.

4. Makarna

Makarna yıkamanın iyi bir fikir olduğunun kimin altından çıktığını gerçekten bizi öğrenmiyoruz. Şefler, makarnanın yıkanmasının doğru olmadığını düşünüyor zira su sosun daha tesirli bir biçimde emilmesine dayanakçı olan nişastayı dışarı çıkarıyor.
Yalnızca makarna, bir salata yapılacaksa veya tavada kızartılacak ise pişirdikten sonra yıkanabilir.

5. Mantarlar

Mantarları uzun süre suyun altında yakalayamazsınız ya da nemlendiremezsiniz: suyu çok iyi emerler. Onları süratlice durulayıp bir kağıt havluyla kurutmak daha iyi olacaktır . Bunu pişirmeden hemen evvel yapmalısınız. Aksi halde, elastikiyetini kaybederler.

HER ZAMAN YIKAYIN

1. Yenilebilir kabuklu meyve ve sebzeler

Ne kadar Pak ve parlak görünse de,meyve ve sebzelerin dış görünüşüne aldanıp yıkanması gerekmez diye düşünülmemelidir.Netlikle yıkamak zorundasın.
Sabun kullanmayın. Gıdaları “soğuk su” sonrasında kağıt havluyla veya bir peçeteyle kurutun.

2. Teneke kutular

Kapak sayesinde bakteri içeriye girmiyor. Ancak açmadan evvel bir teneke paketi yıkamanız netlikle Gereklidir.

3. Kabuğu yenilmeyen meyve ve sebzeler

Bu besinleri ne kadar iyi soysak da, kabuğunun içindeki bakteriler yeniden de yenilebilir kısma akacaktır. Bu sebeple yemek yemeden evvel muz, kavun, karpuz ve değişik meyve ve sebzeleri kabuğu ile yıkamanız gerekir.

4. Kuruyemişler

Kabuklu yemişleri, atanmış olsalar dahi her zaman yıkamalısınız . Nerede saklandıklarını ve nasıl nakledildiklerini asla öğrenemeyiz. Ayrıca, devireme , taze fıstıkların kapsadığı fitik asitten kurtulmaya dayanakçı olur. Fitik asit Fıstıkları asalaklardan gözetmek için kullanılır, ancak aynı zamanda insan bedenine hasar verebilir.

5. Kurutulmuş meyveler

Bu cins besinler en pis olanlardan biri olarak kabul edilir. Bu kiloyla satılan meyveler için özellikle geçerlidir. Kurutulmuş meyveleri güzel bir kutuda satın alsanız dahi evvel yıkamalısınız ya da birkaç saat kadar nemlendirmelisin.

Bir cevap yazın