Yemek Yedikten Sonra Yapılmaması Gereken 7 Şey

Bir Hayli insan yemekten sonra yürüyüşe çıkma veya uyuklama alışkanlığına sahip olsa da, sindiriminize müdahale etmemek için, bunları yapmadan azıcık beklemelisiniz. Bu yazımızda bu mevzu hakkında daha fazla bilgi edinin!

Bir Hayli birey ana yemeği yedikten sonra azıcık boş zaman geçirir ve bu şahısların fırsattan faydalanmak için kendilerini eğlendirdikleri veya gevşettikleri bazı alışkanlıkları vardır.

Zamanla, bu alışkanlıklar tam cemiyete dağılmıştır ve kimileri şuursuzca yapılır, ancak sıhhatimizi gözetmek için bu alışkanlıklar gerçeğinde her zaman iyi değildir.

Oldukça hasarsız görünebilirler, ancak zamanla bu faaliyetlerin rahatsız edici semptomlarda veya ciddi sıhhat meselelerinde hisseyi olabilir.

Bir Hayli birey bu tehlikelerden haberdar olmadığından, bunları ayrıntılı olarak ortaya koymak istiyoruz.

Haydi onları keşfedin!

1. Yatmak

“Bunun kadar tatlı uyuyorsanız yatabilirsiniz :”

Yemek yedikten sonra siesta yapmak ya da yatmak hasarlı sindirim semptomlarına neden olabilir.

Bir Hayli birey için gevşetici ve zorunlu bir alışkanlık olmasına karşın, bunu yapmanın sindirim sürecini doğrudan etkilediğini unutmamak gerekir.

Vücudumuz bu etkinlikte uyuyor pozisyonda olduğu için, gastrik akışkanlar midedeki besinleri bütün olarak örtemez. Böylece, besinlerdeki gıda maddeleri tamamen emilemez.

Ayrıca gastrik suların asit kaliteyi reflüye ve yanma hissine neden olduğu için, bu, özofagusta meselelere neden olabilir.

2. Sigara içmek

Sigara içme alışkanlığının akciğer ve kardiyovasküler sıhhat için ciddi neticeleri olması bir gizem değildir.

Bazı insanların öğrenmediği şey ise, yemekten sonra sigara içtiğinizde tehlikelerin daha da artmasıdır.

Bunun sebebi, nikotinin sindirim için zorunlu fazla oksijen ile birleşmesi ve böylece kanserojenlerin emilimini kolaylaştırmasıdır.

3. Meyve yemek

Bazı insanlar, meyvenin ana öğünleri bitirmek için sıhhatli bir seçenek olduğunu düşünebilir.

Hem tatlıdırlar, hem çok doğrultuludurlar, hem de ananesel tatlıların yerini yakalamak için iyi bir alternatif gibi görünmektedirler.

Fakat, az insan bildiği şey şudur ki, meyveyi en iyi yeme zamanı sabah aç karnına veya sabah saatlerinde öğünler arasıdır.

Bunun sebebi, meyvelerin hazmedilmeleri için farklı enzimlere gereksinim dinlemeleri ve natürel şekerlerinin tamamen emilmesi için daha uzun müddet lüzum duymalarıdır.

Aynı anda hazmedilecek başka yiyecekler olmadan, beden meyvedeki tüm gıda maddelerinden, liften ve kolay şekerlerden faydalanır ve bu da size daha fazla enerji verir.

Meyveyi şayet ağır bir yemekten hemen evvel veya hemen sonra yerseniz, midede daha uzun müddet kalacaktır ve bu da hazımsızlık, gaz ve değişik can sıkıcı problemlere neden olabilir.

4. Duş almak

Duş almak hafifleticidir ve dolaşım sıhhati için iyidir, ancak yemekten hemen sonra duş almak ideal değildir, zira bu sindirim sistemini zayıflatabilir.

Duş almak, ellerdeki ve bedenin alt kısımlarındaki kan akışını artırır ve mideye giden kan ölçüsünü azaltır.

Sonuç olarak midenizin işlevi eksik kalabilir, bu da sızıya, enflamasyona ve ağırlığa neden olabilir.

5. Soğuk su içmek

Yemek esnasında veya sonrasında soğuk su içilmesi cılız sindirime neden olabilir.

Besinlerin birbirlerine yapışmasına neden olur ve böylece gıda maddelerinin emilme ve atıklardan ayırma harekâtları daha güç bir hale gelir.

6. Çay içmek

Çay sıhhatli bir meşrubat olsa da, ana öğünlerle içmek önerilmez.

Demirin emilimini maniler, zira proteinleri ve bu minerali bağlayan tanik asit ismi verilen bir madde içerir.

Sonuç olarak, demir emiliminde % 87’ye varan bir eksilme olur ve bu da kronik kansızlık saldırılarına neden olabilir.Çayı yemekten bir kaç saat sonra için.

Bu gıda kanda kırmızı kan hücreleri üretmek için çok ehemmiyetlidir ve demir noksanlığı alttaki gibi bulgulara neden olabilir:

  • Göğüs ağrısı
  • Soluk ten
  • Zayıflık ve fazla yorgunluk
  • Kolayca kırılan tırnaklar
  • İştahsızlık
  • Soğuk eller ve ayaklar

7. Yürümek veya koşmak

Yedikten sonra fiziksel egzersiz yapmanın, belinizi incelteceğini ve kalori yakmanıza destekçi olacağını düşünmek yanlıştır.

Koşunun ve yürüyüşün sıhhatli olduğu inkar edilemez olsa da, bol ölçüde yemek yedikten sonra bunları yapmak hazımsızlık ve rahatsızlık yaratabilir.

Sonuç olarak, yemek yedikten sonra yürümeden evvel en az 30 dakika beklemeniz gerektiği önerilir. Veya, illa daha erken yürüyecekseniz, bu yürüyüş 10 dakikayı geçmemelidir.

Bu alışkanlıklara sahip misiniz? Şayet öyleyse, aklınıza bunları anekdot alın ve bundan böyle sıhhatinize müdahale etmemeleri için onlardan sakınmaya çalışın.

Bir cevap yazın