Yeşil Çay En Bereketli Biçimde Nasıl İçilir?

Yeşil çay içmenin sıhhatinize bir hayli verimi vardır. Bu yazıda, yeşil çayı en iyi biçimde hazırlamanın yollarını ve yeşil çayın bereketleri bilebilirsiniz.

Yeşil çay içmenin sıhhatinize pek çok verimi vardır.

Daha evvelden de öğreniyor olabileceğiniz gibi, yeşil çay idrar söktürücü ve termojenik tesirlerinin yanı sıra bol ölçüde antioksidan da kapsar. Bu da sizi, başta kalp hastalıkları olmak üzere pek çok hastalıktan korur.

Bu yazıda, bereketlerinden yararlanabilmek için yeşil çayı nasıl meşrubatınız hakkında bilgiler vereceğiz.

Yeşil Çayınızı Kişiselleştirin

Bir fincan yeşil çay hazırlarken, çayın tadı onu nasıl yaptığınıza göre değişir. Bu tamamen suyu ne kadar kaynattığınıza bağlıdır.

Çay meraklılarına göre, lezzet açısından yoğun olduğu halde acı bir tadı olmayan çay en idealidir.

Su çok sıcak olursa ya da yapraklar çok uzun zaman demlenirse, çayın acı bir tadı olabilir. Öte yandan, şayet su çok soğuk olursa bu sefer de çayın ismi suya geçemez.

Çayınızı demlemeniz gereken zaman yaprakların büyüklüğüne, çayın cinsine ve ne zaman hasat edildiğine bağlıdır.

Yeşil çay genellikle 60 °C ve 85 °C arasında demlenir ve 3 dakika yeterlidir.

Çayın hazırlanışı ve sıhhate faydaları

Yeşil çayınızı hazırlama biçiminizin, sıhhatinize bereketli olan antioksidanların yararlarını ne kadar gözettiğini etkilediğini gösteren birkaç çalışma bulunmaktadır.

Göz önünde bulundurmanız gereken birkaç ana noktaya göz atın;

  • Çay yapraklarının biçimi ve sihirliği: Büyük yapraklar azıcık daha uzun vakitte demlenirken, ufak yaprakların demlenmesi için daha az bir zaman yeterli olacaktır.
  • Poşet çay veya çaydanlık kullanmak: Reelinde çaydanlık kullanmak daha sıhhatlidir zira yapraklarla birlikte filizler de demlenir. Böylece daha fazla çay yaprağı kullanabilirsiniz zira poşet çaylarda çay ölçüyü daha azdır.
  • Suyun sıcaklığı: Su kaynadığında, kateşinler daha süratli bir biçimde ortaya çıkar. Daha düşük ısıda bir su kullanıldığında, çayın yararlarını eksiltmiş olursunuz. Zira soğuk su galik asit gibi sıhhatli bileşiklerin ufalanmasını maniler.

Yeşil çay yaparken tehlikeli olabilecek gidişatlar var mıdır?

Şayet çayınızı çok fazla demlerseniz, acı bir tadı olabilir ve içindeki kafein ölçüyü artabilir.

Bunun yanı sıra, böcek ilaçları ve ağır metaller gibi başka maddelerin de ortaya çıkma tehlikeyi vardır.

Yeşil çayınızı başka ne biçimde hazırlayabilirsiniz?

İçtiğiniz yeşil çayın antioksidan özelliğini en üst seviyeye çıkarmak istiyorsanız, güzel bir lezzet elde edebilmek için takribî iki saat soğuk suda bekletin.

Bu biçimde, bu natürel mucizenin tam özelliklerinden faydalanabileceksiniz.

Yeşil çayın az öğrenilen üç verimi

Yapılan bazı bilimsel araştırmalar, yeşil çayın hiç bilinmez yararlarını ortaya çıkardı. Kalp sıhhatinizi kuvvetlendirmesi, kanserle gayret etmesi ve stresi eksiltmesi bu yararlardan bazılarıdır.

Bu mükemmel çayın az öğrenilen üç yararına bir göz atın.

Sıhhatli dişler ve diş etleri

2009 senesinde yapılan bir araştırmada 940 erkeğin ağız sıhhati incelendi. Bilim insanları kumpaslı olarak yeşil çay içenlerin, yeşil çay içmeyenlere ve az içenlere oranla daha sıhhatli diş etlerine sahip olduğunu gözlemledi.

Gün içinde içtiğiniz her yeşil çayın, diş etlerinizin sıhhati üzerinde oldukça ehemmiyetli tesirleri bulunduğu ispatlandı. Yeşil çayı daha fazla içen bireylerde, diş eti kanaması, kızarıklığı ve diş minesi aşınmasının daha az görüldüğü saptandı.

Felç tehlikesini önler

Yine 2009 senesinde, her gün yeşil çay içmenin felç olma tehlikesini ehemmiyetli miktarda eksilttiğini ortaya koyan birkaç araştırma yapıldı.

Takribî 195 bin birey üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, günde üç fincan yeşil çay içen bireyler felç olma tehlikelerini %21 oranında düşürüyor.

Beyninizin daha iyi çalışmasına destekçi olur

Yeşil çay harcamak beyninizi ihtiyarlamanın etkilerine gözetebilir. 2006 senesinde, Japonya’da 70 yaş ve üzeri, takribî 1000 birey üzerinde yürütülen araştırmalarda yeşil çayın pozitif tesirleri incelendi.

Araştırmacılar, yaşamları süresince daha çok yeşil çay harcamış katılımcıların, daha az yeşil çay harcayanlara mukayeseyle beyin işlevlerinde daha az kayıp yaşadığını tespit etti. Haftada 4-6 kadeh yeşil çay harcayan şahısların öğrenişsel bozukluk problemi hayata olasılığı %38 oranında daha düşük.

Konuyla alakalı bilimsel araştırmalar henüz hudutlu rakamda olduğu için, rastgele bir rehabilitasyon usulü olarak yeşil çayı önermek için şuan erken.

Ancak yeniden de, bu mükemmel ve sıhhatli çayı harcamanın sıhhatinize mucizevi bereketleri olacağı kesin.

Bir cevap yazın